Kolej na Podróż

Národní den železnice 2014 – interesująca impreza w Czechach

W Republice Czeskiej każdego roku, w ostatni weekend września, organizowane są różne imprezy kolejowe pod szyldem Den železnice. Koleje czeskie z tej okazji rozszerzają ofertę jednodniowego sieciowego biletu weekendowego – przez cały rok na tym bilecie może jechać 5 osób, z czego tylko dwie dorosłe, natomiast w ten jeden dzień może jechać aż 5 dorosłych osób.

 

W tym roku imprezy z okazji Dnia Kolei odbędą się 27 września. Największa z nich będzie miała miejsce na stacji Břeclav. W 2014 przypada jubileusz 175-lecia kolei na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej – w 1839 roku z Wiednia do Brzecławia przejechał pierwszy pociąg parowy. Można się spodziewać, że impreza przyciągnie tłumy uczestników nie tylko z szeregów miłośników kolei, lecz również z Brna, Bratysławy, Wiednia i Pragi. Zostaną uruchomione specjalne pociągi, między innymi Railjet z Pragi i Pendolino z Bogumina.

 

Na stacji Brzecław mają zostać wystawione różne pociągi kolei czeskich – między innymi czeski Railjet, RegioPanter, zabytkowy Hurvinek, nie zabraknie lokomotyw parowych i najnowszych lokomotyw elektrycznych. Zapowiadane są zabytkowe pociągi ze Słowacji i Niemiec, a uczestnicy będą mogli przejechać się pociągami retro prowadzonymi przez lokomotywy parowe w okolicy Brzecławia, najprawdopodobniej na trasie Brzecław – Lednice.

 

Jak podaje strona kolei czeskich, impreza rozpocznie się o godzinie 10, po przyjeździe pociągów specjalnych z Pragi i Bogumina. Pierwszych 30 tysięcy odwiedzających otrzyma upominek. Obchody Narodowego Dnia Kolei zostaną podzielone na trzy sekcje:

a) Świat Historii – ekspozycja lokomotyw parowych, wagonów retro, wagonów prezydenckich T.G. Masaryka i G. Husaka. Poza tym wspomniane przejazdy pociągami retro.

 

b) Świat Zmian – ekspozycja lokomotywy Skoda 480, składów Railjet i Pendolino oraz pociągów RegioPanter, RegioShark a RegioSpider.

 

c) Świat Zabawy – bogaty program towarzyszący – wyścigi drezyn, koncerty, konkursy dla rodzin z dziećmi oraz wagon kinowy.

 

Zapowiada się ciekawie. Wstęp wolny, więc na pewno warto pojechać.

%d bloggers like this: