Kolej na Podróż

Uruguaiana z Google Street View

Są miejsca, które miłośnik kolei bardzo chciałby odwiedzić. Chciałby, ale pewnie nidy nie będzie mógł. Pozostaje wtedy podróżowanie palcem po mapie lub coś lepszego – zwiedzanie z Google Street View.

Jednym z takich miejsc jest Uruguaiana – brazylijskie miasto przy granicy z Argentyną. W samym mieście nie ma nic ciekawego – typowa południowoamerykańska zabudowa, brak zabytków, jedna ładna ulica, natomiast miłośnicy kolei mogą poczuć atmosferę minionych czasów.

Uruguaiana jest ostatnią stacją linii kolejowej Estrada de Ferro Porto Alegre a Uruguaiana budowanej w latach 1881-1907.  Po drodze łączy się z kilkoma innymi liniami kolejowymi, między innymi z linią prowadzącą do granicy brazylijsko-urugwajskiej.  Niestety, do miasta od dawna nie dojeżdżają pociągi pasażerskie.  Ostatni pociąg z Uruguaiany do Porto Alegre odjechał 2 lutego 1996 roku. W tym samym miesiącu (brak daty) pociąg powrócił z Porto Alegre.  Od tamtego czasu na trasie kursują tylko pociągi towarowe obsługiwane przez America Latina Logistica.

Obecnie infrastruktura kolejowa w Uruguaianie wygląda fatalnie. Wszystko zaniedbane, opuszczony dworzec kolejowy, tory zarośnięte. Trudno uwierzyć, że coś tam jeszcze jeździ, pociągi towarowe prawdopodobnie dojeżdżają jedynie do stacji przeładunkowej na przedmieściach miasta. Niemniej miasto ma specyficzną atmosferę i warto je zwiedzić chociażby na Google Street View.

Źródło:
João Emilio Gerodetti,Carlos Cornejo, Railways of Brazil in Postcards and Souvenir Albums,  Solaris Editorial 2005

Uruguaiana

Uruguaiana – opuszczony dworzec kolejowy w centrum miasta

Uruguaiana

Uruguaiana – tory na przedmieściach

Uruguaiana

Uruguaiana – centrum miasta

Uruguaiana

Uruguaiana – reprezentacyjna ulica w centrum miasta, przy przejściu granicznym z Argentyną.

Uruguaiana

Uruguaiana – dzielnica przemysłowa

Uruguaiana

Uruguaiana – klimatyczny odcinek linii kolejowej w dzielnicy przemysłowej

Uruguaiana

Uruguaiana – terminal przeładunkowy na peryferiach miasta.

%d bloggers like this: