Kolej na Podróż

Finlandia – najładniejsze miasta

Finlandia to jeden z najdroższych krajów w Europie, jednocześnie marzenie wielu młodych podróżników.  Z różnych względów większość osób kończy zwiedzanie tego kraju na jednodniowym pobycie w Helsinkach, przy okazji wizyty w stolicy Estonii, inni jadą jeszcze do Turku lub do Rovaniemi i wioski świętego Mikołaja.

Jeżeli macie kilka dni wolnego i nie szkoda wam pieniędzy na nocleg, warto zwiedzić przynajmniej kilka fińskich miast.  Najlepszą bazą wypadową są Helsinki lub Tampere.  Po Finlandii najlepiej podróżować pociągiem lub autokarami OnniBus – fińskiego odpowiednika Polskiego Busa.  Bilety kupione z odpowiednim wyprzedzeniem kosztują stosunkowo niewiele, szczególnie w przypadku Onnibusa.  Natomiast koszty noclegów i jedzenia przyprawiają o zawrót głowy, dlatego niewiele osób decyduje się zostać w Finlandii dłużej niż jeden dzień.

Ważne strony internetowe:

http://www.onnibus.com/en/index.htm – połączenia autokarowe OnniBus

http://kolej.darlex.pl/finlandia – Podróż koleją po Finlandii – poradnik

Helsinki – stolicę Finlandii – należy zwiedzić obowiązkowo.  Jednym z najbardziej znanych miejsc stolicy jest Plac Senack (Senaatintori) z białą katedrą luterańską – chyba najczęściej fotografowane miejsce w Helsinkach. Często fotografowana jest też twierdza Suomenlinna położona na sześciu wyspach, gdzie ulokowano kilka interesujących muzeów, a dla mieszkańców to atrakcyjne tereny rekreacyjne.  Do twierdzy dostaniemy się promem z Rynku – Kauppatori.  Na liście najpopularniejszych atrakcji znajduje się też Temppelauikio – kościół wykuty w skale i Sobór Uspieński. Helsinki to też liczne muzea, między innymi Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Ateneum, nieduże Muzeum Tramwajów, czy Muzeum Pluszaków.  Rodziny z dziećmi powinny odwiedzić Park Rozrywki Linnanmaki i ogród zoologiczny.   Jak w każdej stolicy, jest tu znacznie więcej atrakcji niż w innych fińskich miastach, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Problemem są wysokie ceny – można sporo zaoszczędzić kupując kartę turystyczną i jedząc w barach oferujących dania kuchni azjatyckiej.

Z Helsinek dostaniemy się do niemal wszystkich fińskich miast. Na początek najlepiej wybrać się do Porvoo, położonego około 50 kilometrów od stolicy.  Porvoo uważane jest za najpiękniejsze miasteczko w Finlandii. Centrum zachowało swój zabytkowy charakter – można pospacerować po brukowanych uliczkach, wzdłuż których zbudowano drewniane domki.  Jedno z najstarszych miast Finlandii słynie także z kursujących latem pociągów retro i zabytkowych szynobusów na trasie Porvoo – Kerava. Poza sezonem dojedziemy tu autokarami OnniBus relacji Helsinki – Kotka. Podróż z Helsinek trwa zaledwie 45 minut.  Sama Kotka to też przyjemne miejsce, lecz nie tak piękne jak Porvoo.

Porvoo

Porvoo – Fot. ya po gulle, CC-BY-ND, flickr.com

Inne zabytkowe fińskie miasteczko to Rauma, port nad Zatoką Botnicką. Zabytkowe centrum miasta Vanha Rauma zostało w 1991 roku wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Wizytówka Raumy to stare drewniane domy, sklepiki, warszaty rzemieślnicze – wszystko skupione na niewielkiej powierzchni w starej dzielnicy. Samo miasto to port i ośrodek przemysłowy.  Do Raumy nie dojeżdżają pociągi pasażerskie.  Z Helsinek dojeżdżamy do stacji Kokemäki, skąd odjeżdżają autobusy do Raumy (bilet na autobus w cenie biletu kolejowego).  Na stacji Kokemäki zatrzymują się pociągi jadące do Pori.  W Raumie zatrzymują się również autokary OnniBus relacji Pori – Helsinki.  Dojazd z Helsinek do Raumy zajmie około czterech godzin.  Przy okazji wizyty w Raumie warto rozważyć krótki pobyt w oddalonym o 46 kilometrów Pori.  Miasto znane jest z odbywającego się tam festiwalu Jazz Pori Festival, a największa atrakcja turystyczna to bardzo ładny ratusz.  17 kilometrów od centrum Pori w lecie tłumy ściągają na piękną, sześciokilometrową plażę Yyteri. W pobliżu parki, jeziora, lasy.

Kolejna propozycja to Turku – dawna stolica Finlandii i jej najstarsze miasto. Pociągiem z Helsinek dojedziemy tu w dwie godziny.  W mieście nie znajdziemy zbyt wielu zabytków – w 1827 roku dużą częśc zabudowy strawił potężny pożar, a naloty w 1941 dopełniły dzieła zniszczenia.  Obecnie Turku to cel jednodniowych wycieczek miłośników taniego latania, ale większość z nich traktuje miasto jako bazę wypadową do Naantali na wyspie Kalio – utworzono tam Wioskę Muminków. Naantali wchodzi w skład zespołu miejskiego Turku i to właśnie ta część miasta jest najchętniej odwiedzana przez turystów. Inne atrakcje drugiego pod względem liczby ludności miasta Finlandii to zamek – siedziba muzeum historycznego, centrum kultury, miejsce licznych wystaw i imprez kulturalnych. Pałac Sztuki Aboa Vetus & Ars Nova to połączenie muzeum archeologicznego prezentującego dawne dzieje Turku i galerii współczesnych dzieł sztuki z całego świata.  Warto też zobaczyć mniejsze muzea – Muzeum Biologii w drewnianym budynku z początków XX wieku, Muzeum Apteczne oraz Muzeum Rzemiosła.

Naantali

Naantali, aut. whiteq, CC-BY, flickr.com

Piąte polecane miasto to Oulu – w czasie bombardowań radzieckich w 1944 roku zniszczono zabytki i dużą część zabudowy, natomiast centrum podobno ma specyficzną, spokojną aferę – to dobre miejsce dla chcących spokojnie pospacerować, napić się czegoś w którejś z przytulnych kawiarenek i odpocząć od zgiełku wielkich miast, choć Oulu liczy 140 000 mieszkańców. Na peryferiach miasta, na wysepce rzecznej Turkansaari, na turystów czeka niewielki, ale popularny skansen – największa atrakcja turystyczna miasta.  Dużo bliżej centrum leży Centrum Nauki Tietomaa,  świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. 150 wystaw tematycznych, interaktywne programy oraz wieża widokowa pozwalają miło spędzić wiele godzin w razie brzydkiej pogody i nie tylko.  Godny uwagi jest także drewniany dworzec kolejowy w Oulu.

Po drodze z Helsinek do Oulu leży Tampere – trzecie pod względem wielkości miasto Finlandii. Znane z przemysłowego charakteru, nazywane jest „Manchesterem Finlandii”. Pod względem architektonicznym nie zachwyca, natomiast działa tu zaskakująco dużo muzeów.  Najważniejsze z nich to Muzeum domków robotniczych Amuri z parterowymi domkami dawnej dzielnicy robotniczej, Muzeum Policji, Muzeum Szpiegostwa, Muzeum Hokeja na Lodzie, a nawet Muzeum Boksu.  Do tego dwie wieże widokowe. W wariancie minimum na zwiedzanie należy Tampere należy przeznaczyć 3-4 godziny.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku i leniuchowania na plażach powinni zobaczyć miasto Vaasa, wybudowane siedem kilometrów pogorzeliska po starej Vaasie, która doszczętnie spłonęła w 1852 roku. Największymi atrakcjami miasta są czyste plaże, sezonowy park rozrywki Wasalandia – na wyrost zwany fińskim Disneylandem i aquapark Tropiclandia.  Zabytków tu mało, ze starego miasta zachowały się ruiny spalonego kościoła, a z obiektów sakralnych nowego miasta godny uwagi jest i kościół wybudowany w stylu neogotyckim w 1869 roku przez C.A. Setterberga i odrestaurowany w 1900 roku.  Ładnie wygląda też drewniany budynek dworca kolejowego.  Do Vaasy dojedziemy bezpośrednimi pociągami z Helsinek oraz autokarami OnniBus (w tym kurs nocny).

Vaasa

Stara Vaasa – ruiny kościoła. Fot. Petra B. Fritz, CC-BY-ND, flickr.com

W sezonie zimowym warto zajrzeć do Lahti – każdego roku odbywają się tu zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, po zawodach można się udać do Muzeum Narciarstwa i Muzeum Motocykli.  To typowy ośrodek sportów zimowych, dlatego próżno szukać w Lahti zabytków.  Podobny charakter ma Kuopio – tutaj można zwiedzić wieżę nadawczą na wzgórzu Puijo, kompleks skoczni narciarskich, Muzeum Kuopio, Muzeum Starego Kuopio i niewielkie muzeum sztuki. Z budynków rzuca się w oczy ratusz.

Inne fińskie miasta nie są brzydkie, nie wyróżniają się też niczym szczególnym. Po prostu ładna współczesna architektura, wokół piękna natura i tyle mogłoby starczyć za opis.  To nie zabytki, ale przyroda jest głównym atutem Finlandii.  Brak zabytków rekompensuje bogata oferta kulturalna. Ze względu na ceny mało kto zwiedzi więcej miast niż opisałem w artykule. Gdybym miał możliwość, pojechałbym jeszcze do Pori, Espoo, Kotki, Joensuu, Jyvaskyli i Lappeenranty. Po co? Tak po prostu pospacerować.  Natomiast Rovaniemi i wioska świętego Mikołaja to szczególne atrakcje turystyczne – położone dość daleko i bardzo drogie.

Kuopio

Kuopio – panorama. Fot. Jeaneeem, CC-BY, flickr.com

%d bloggers like this: