Kolej na Podróż

Tarnowskie Góry – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Położone w województwie śląskim Tarnowskie Góry to przyjemne, ciekawe miasto i bardzo dobra propozycja na jednodniową wycieczkę. Atrakcje Tarnowskich Gór znane są w całej Polsce, jednak wadą jest ich rozmieszczenie – część znajduje się w centrum miasta, część w znacznej odległości od dworca kolejowego i autobusowego, dlatego zwiedzanie Tarnowskich Gór najlepiej zaplanować z wykorzystaniem biletu 24-godzinnego na autobusy aglomeracyjne, ewentualnie biletu Silesia24 Kolei Śląskich z dopłatą na autobusy ZTM (o ile oferta będzie nadal obowiązywać).

Nazwa Tarnowskie Góry nie pochodzi od „gór”, tylko od staropolskiego znaczenia tego słowa, oznaczającego „kopalnie”. Narzędzia górnicze widoczne są także w herbie miasta.



atrakcje Tarnowskie Góry

Ulica Krakowska – deptak

1. Zabytkowa Kopalnia Srebra

Najbardziej znana atrakcja Tarnowskich Gór, położona kilka kilometrów od centrum miasta, przy przystanku czynnej sezonowo kolei wąskotorowej.

Tarnowskie Góry znane były z wydobycia rudy srebra, cynku i ołowiu. Na terenie dawnej kopalni „Fryderyk” już w 1976 roku otwarto podziemną trasę turystyczną. Trasa prowadzi wyrobiskami powstałymi w XVIII i XIX wieku, a jej długość wynosi 1740 metrów. W programie zwiedzania jest 40-metrowy zjazd szybem „Anioł”, zwiedzanie wyrobisk i multimedialna ekspozycja na powierzchni, przedstawiając dzieje górnictwa w Tarnowskich Górach.

Bilety nie są tanie, aczkolwiek w innych atrakcjach tego rodzaju ceny bywają jeszcze wyższe.

Strona internetowa: kopalniasrebra.pl

2. Skansen Maszyn Parowych

Ciekawa i darmowa atrakcja przy zabytkowej kopalni srebra. Kilkadziesiąt zabytkowych maszyn parowych, przy czym tylko nieliczne nawiązują bezpośrednio do górnictwa. Parowa wieża wyciągowa, walec, parowozy wąskotorowe i normalnotorowe to tylko niektóre z atrakcji.

W sezonie wiosenno-jesiennym na terenie skansenu można się przejechać kolejką miniaturową o długości 550 metrów.

3. Kolej wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie

Bezpośrednio przy kopalni srebra znajduje się przystanek kolejowy Kopalnia Srebra, na którym zatrzymują się kursujące w letnie weekendy pociągi kolei wąskotorowej z Bytomia do Miasteczka Śląskiego.

Przejazd ze stacji Bytom Wąskotorowy do srtacji kopalnia srebra trwa 45 minut. Pociągi kontynuują podróż do stacji Tarnowskie Góry Wąskotorowe w centrum miasta, a następnie do Miasteczka Śląskiego.

Rozkład jazdy i bilety: sgkw.eu

Bytom wąskotorówka

Kolej wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie

4. Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga to kolejna z popularnych atrakcji Tarnowskich Gór. Znajduje się w innej części miasta niż zabytkowa kopalnia srebra, na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Park w Reptach i Dolina Dramy”.

Sztolnia Czarnego Pstrąga powstała w latach 1821-1834 na terenie kopalni „Fryderyk” jako jedna ze sztolni odprowadzających wodę zagrażającą górnikom.

Do sztolni wchodzi się przez budynek szybu „Ewa”. Popularny szczególnie wśród wycieczek szkolnych spływ odbywa się bardzo wąską trasą (najszersze miejsce ma 2,5 m) o długości 600 metrów. W czasie spływu przewodnik opowiada ciekawostki na temat sztolni.

Atrakcja interesująca, ale bilety stosunkowo drogie, biorąc pod uwagę czas spływu. Bilety można zakupić na stronie internetowej kopalni srebra.

Spływ Sztolnią Czarnego Pstrąga (fot. Stowarzyszenie Miłośników Tarnowskich Gór, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

5. Zamek w Tarnowicach Starych

Udostępniony nie tak dawno do zwiedzania dla turystów zamek położony jest w dzielnicy Tarnowice Stare. Obecnie dzielnica Tarnowskich Gór, dawniej samodzielna miejscowość założona w 1316 roku.

Zamek wzniesiony w latach 1520-1570 z inicjatywy Piotra Wrochema, ówczesnego właściciela Tarnowic Starych. Na początku XVII wieku właścicielem zamku został Baltazar Ohm Januszewski. Starosta bytomski został zamordowany przez Szwedów w 1634 roku i według dawnych legend po zamku snuł się jego duch.

W późniejszych latah zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, w 1822 roku właścicielami została rodzina hrabiów von Donnersmarck, którzy zarządzali zamkiem aż do 1945 roku.

W czasach PRL-u w zamku mieściło się Państwowe Gospodarno Rolne. Po transformacji ustrojowej zdewastowany zamek przez długi czas nie mógł znaleźć nabywcy.

W 2000 roku zamek sprzedano Krystynie i Rajnerowi Smolorzom. Nowi właściciele przeprowadzili gruntowny remont, dzięki któremu obiekt odzyskał dawny blask.

Na terenie zamku działa hotel i restauracja, niewielka część pomieszczeń została udostępniona dla zwiedzających.

Zwiedzanie w weekendy z przewodnikiem.

Strona internetowa: komplekszamkowy.pl

6. Kościół św. Marcina (nowy i stary)

W Tarnowicach Starych uwagę zwracają także dwa kościoły pod wezwaniem św. Marcina – stary i nowy, położone obok siebie, niedaleko opisanego wcześniej zamku.

Kościół stary pochodzi z XIV wieku, kilkakrotnie był przebudowywany i remontowany. Otacza go niewielki cmentarz. Zamknięty dla zwiedzających, możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem w wyznaczonych terminach.

Nowy kościół znany jest z ładnych malowideł i ciekawie wyposażonego wnętrza.

Stary kościół św. Marcina (fot. MawrAidd, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

7. Muzeum w Tarnowskich Górach

Zwiedzanie miast opisanych na blogu zaczynam zwykle od dworca kolejowego. Atrakcje Tarnowskich Gór opisuję w odwrotnym kierunku, bowiem najbardziej znane miejsca położone są daleko od dworca. Jeśli chodzi o centrum miasta, zachował się stary układ urbanistyczny. Centrum jest kameralne, niebrzydkie, ale daleko mu też do najpiękniejszych miast.

Można wstąpić do Muzeum w Tarnowskich Górach, mieszczącego się na piętrze jednej z zabytkowych kamienic przy rynku. W muzeum zgromadzono kolekcję dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego, jedna z sal poświęcona jest historii rodziny Donnersmarcków i Tarnowskich Gór, a kolejna Janowi III Sobieskiemu, który zatrzymał się w Tarnowskich Górach od 20 do 22 sierpnia 1683 roku, podczas marszu na Wiedeń.

Ponadto dostępne są wystawy czasowe.

Bilety niedrogie.

Muzeum Tarnowskie Góry

Sala renesansowa z kolekcją malarstwa (fot. Muzeum w Tarnowskich Górach, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

8. Dzwonnica Gwarków

Ciekawy zabytek przeniesiony do Tarnowskich Gór w 1955 roku ze wsi Bobrowniki Śląskie. Stojąca w miejscu wyburzonego w latach powojennych domu zbornego gwarków dzwonnica pochodzi z XIX wieku. Drewniana wieża na podmurówce z kamienia wapiennego posiada konstrukcję słupową oraz dach namiotowy kryty gontem. Na dzwonnicy zawieszony jest dzwonek szychtowy, którego bicie dawniej wyznaczało zmiany w kopalniach.

Dzwonnica Gwarków

Dzwonnica Gwarków

9. Park Wodny

Bardzo popularnym miejscem rekreacji jest Park Wodny usytuowany przy obwodnicy miasta, za parkiem miejskim (również dobre miejsce na spacery). Oprócz licznych w strefie zamkniętej, godna uwagi jest strefa pod gołym niebem czynna w sezonie letnim. Urządzono tu wodny plac zabaw, dostępne są także leżaki, parasole, boisko do siatkówki i piłki nożnej.

W kompleksie znajduje się pięć basenów: sportowy, do nauki pływania, basen z falą „morską”, imitujący górski potok i wodospady oraz basen zewnętrzny. Do dyspozycji są także trzy zjeżdżalnie o długości od 47 do 108 metrów.

Wystrój obiektu nawiązuje do rajskiej wyspy.

Ceny biletów stosunkowo wysokie.

10. Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach wyróżnia się pod względem architektonicznym. Dworzec wybudowano w latach osiemdziesiątych XIX wieku z inicjatywy Robert Hönscha, który wcześniej zaprojektował kilka wrocławskich kamienic. Uroczyste otwarcie miało miejsce 15 października 1888 roku. Piętrowy budynek zbudowany został w stylu neorenesansowym, z pseudoattyką. Nad wejściem głównym znajdują się trzy okrągłe motywy zdobnicze, pierwotnie herby Prus, Wrocławia i Tarnowskich Gór. W Tarnowskich Górach znajduje się największa stacja rozrządowa w kraju, a w okresie międzywojennym miasto było jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce.

Wnętrze dworca zostało przebudowane w latach 60. XX wieku i straciło swój zabytkowy charakter. Na piętrze znajdują się makiety kolejowe.

Położony tuż obok dworzec autobusowy wygląda futurystycznie i również zwraca uwagę. Odjeżdżają z niego autobusy miejskie i podmiejskie.

Tarnowskie Góry – podsumowanie

Tarnowskie Góry to dobre miasto na jednodniową wycieczkę. W artykule wymieniłem tylko najważniejsze atrakcje Tarnowskich Gór, więc w przyszłości być może rozbuduję ten wpis. Mogłoby znaleźć się na nim kilka kościołów, kilka ruin budynków i niektóre zabytkowe budynki w centrum miasta.

Dojazd pociągiem

Do Tarnowskich Gór można dojechać pociągiem. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont linii kolejowej z Chorzowa, więc zamiast pociągów z Katowic kursowała zastępcza komunikacja autobusowa. Można było natomiast dojechać pociągiem ze strony Lublińca. Nieczynna jest natomiast linia kolejowa Tarnowskie Góry – Opole Główne i nie zanosi się na reaktywację przewozów w najbliższych latach. Wkrótce zostanie oddana do użytku linia kolejowa łącząca Tarnowskie Góry z Zawierciem, zapewniająca możliwość dojazdu na lotnisko w Pyrzowicach.

Opisywany wcześniej dworzec kolejowy znajduje się w centrum miasta, około 10 minut piechotą od rynku. Jeszcze bliżej rynku położony jest przystanek kolejowy Tarnowskie Góry Wąskotorowe, gdzie zatrzymują się sezonowe pociągi Bytom – Miasteczko Śląskie.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Katowic – propozycje wycieczek jednodniowych
Chorzów – najciekawsze miejsca i atrakcje
Gliwice – najciekawsze miejsca i atrakcje
Zabrze – najciekawsze miejsca i atrakcje

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Tarnowskie Góry

Dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach

%d bloggers like this: