Kolej na Podróż

Oświęcim – co zobaczyć?

Opisując interesujące miejsca, nie powinno się pomijać swojej małej ojczyzny. Krótki wpis o Oświęcimiu zamieściłem jako pierwszy wpis na blogu, lecz był to raczej wpis testowy; chciałem wtedy pobawić się WordPressem.  Dziś trochę dłuższy, bardziej konkretny przewodnik.


ZAPRASZAM DO LEKTURY NOWEJ WERSJI PRZEWODNIKA PO OŚWIĘCIMIU

Z pewnością wielu z was słyszało o Oświęcimiu w kontekście byłego nazistowskiego obozu zagłady. Oświęcim to jednak nie…

Posted by Kolej na Podróż on Tuesday, 16 July 2019

1. Dworce

W Oświęcimiu są dwa dworce – dworzec kolejowy i dworzec autobusowy. Dworzec kolejowy i autobusowy oddalone są od siebie o ponad 4 kilometry, znajdują się na dwóch różnych końcach miasta, daleko od centrum. Łączy je jedno – oba są w opłakanym stanie.

Dworzec kolejowy nie należy do wizytówek miasta. Szara, posępna bryła, pustki w środku, tylko plac przed dworcem ładnie wyremontowany. Oświęcimski dworzec kolejowy pełni też funkcję węzła przesiadkowego – zatrzymuje się tu dużo autobusów jadących w stronę Krakowa i busy jadące w stronę Zatora. O dworcu nie będę się rozpisywał, bowiem wkrótce ma ruszyć remont tego obiektu. Zamiast wielkiego dworca powstanie tzw. dworzec systemowy. Z dworca do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau najlepiej iść pieszo.

Dworzec autobusowy wybudowano przy dawnych Zakładach Chemicznych Oświęcim. Nie wygląda źle, lecz nie wiem, czy w ogóle jest czynny. Dawniej tętnił życiem, obecnie nic tam nie ma.

Brakuje przystanku kolejowego blisko centrum miasta, idealnym miejscem na taki przystanek byłyby tereny przy dawnym posterunku odgałęźnym Kruki, skąd blisko np. do szpitala, ale okolica jest bardzo zaniedbana.

2. Najważniejsze miejsca

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zna chyba każdy, dlatego nie będę opisywał tego miejsca. Najlepiej pojechać i zobaczyć, do czego zdolni są ludzie – na co dzień wspaniali mężczyźni, kochający ojcowie, przykładni obywatele.  Nie polecam w sezonie.

Poza „Miejscem Pamięci” w Oświęcimiu znajdziecie kilka ciekawych miejsc, do których rzadko zaglądają turyści, aczkolwiek z roku na rok można zauważyć coraz więcej turystów w centrum miasta.  Centrum nie jest duże – na obejście wystarczy około pół godziny, trudno natomiast ocenić, ile zajmie zwiedzanie muzeów.

Osobiście polecam Muzeum Zamek, mieszczące się w zabytkowym Zamku Książąt Piastowskich. W muzeum przygotowano wystawy stałe dotyczące historii ziemi oświęcimskiej – dużo zdjęć, dużo eksponatów, wszystko w atrakcyjnej formie. Wystawy podzielone są tematycznie, między innymi sport, przemysł itp. To na parterze, natomiast na pierwszym piętrze organizowane są wystawy czasowe.  Dla zwiedzających udostępniono wieżę zamkową, z której można podziwiać panoramę Podzamcza, osiedla Błonie, osiedla Zasole i rzekę Sołę.  Centrum miasta widać słabo, lecz mimo to warto wejść na górę.

Jako mieszkaniec Oświęcimia byłem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem wspomnianego muzeum. Pamiętam czasy przed remontem, różnica jest niesamowita.  Wstęp do muzeum i na wieżę zamkową dla osoby dorosłej kosztuje 5 złotych, bilet rodzinny to wydatek rzędu 12 złotych. We wtorki do muzeum i na wieżę zamkową wstęp bezpłatny.

Więcej informacji http://muzeum-zamek.pl/

Oświęcim - Zamek Książąt Piastowskich

Oświęcim – Zamek Książąt Piastowskich

W mediach lokalnych i w przewodnikach turystycznych bardzo promuje się Centrum Żydowskie w Oświęcimiu z siedzibą w synagodze Chewra Lomdej Misznajot przy Placu księdza Skarbka.  W budynku synagogi obejrzymy wystawę Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia, w sąsiednim budynku urządzono kawiarnię Cafe Bergson. Grupy zorganizowane mogą, po wcześniejszym uzgodnieniu, zwiedzić cmentarz żydowski w Oświęcimiu, oddalony od synagogi o około kilometr.  Normalny bilet wstępu do muzeum kosztuje 10 zł, dostępne są bilety ulgowe za 6 złotych, a mieszkańcy Oświęcimia mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie, za co duży plus. Jeśli chodzi o mnie, to byłem rozczarowany tym muzeum. Gdyby nie było tak promowane w mediach, pewnie nie zgłaszałbym uwag. Moim zdaniem dużo lepiej wypada Muzeum Zamek. W Cafe Bergson nie byłem, więc się nie wypowiem.

Więcej informacji: http://ajcf.pl/

Oświęcim - synagoga

Oświęcim – Centrum Żydowskie w dawnej synagodze

Od kilku lat trwają prace nad utworzeniem Muzeum Kultury Romów, ponadto oświęcimskie Siostry Serafitki stworzyły niewielkie muzeum, niedostępne na co dzień dla turystów. Również ogromny i piękny Zakład Salezjański można zwiedzać w zasadzie raz w roku, podczas Nocy Muzeów.

Zobacz również: Noc Muzeów 2015 w Oświęcimiu – relacja

Centrum Oświęcimia jest nieduże. Z jednej strony zniszczono wiele cennych zabytków podczas drugiej wojny światowej (między innymi Wielką Synagogę), a w latach 1995-2015 wyburzono sporo zaniedbanych zabytkowych budynków i kamienic, z drugiej w ostatnich latach Oświęcim wyładniał, co najlepiej widać chociażby po Rynku Głównym, gdzie jeszcze kilka lat temu w środku rynku stał wstrętny Dom Handlowy „Tęcza”. Dziś oświęcimski Rynek Główny prezentuje się ładnie, choć stał się betonowym placem.

Z Rynku warto zejść na Bulwary (znane również jako Planty) – przyjemny park nad Sołą z siłownią pod gołym niebem. Przyjemne miejsce, od czasu zainstalowania monitoringu znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na ścieżkach niegdyś opanowanych przez żuli i dresiarzy.  Nad Sołą najlepiej spacerować jesienią – od przełomu września i października do połowy listopada – liście drzew mienią się wtedy kolorami, a przy odpowiednich warunkach atmosferycznych wychodzą piękne zdjęcia.

Tereny zielone niewątpliwie są atutem Oświęcimia i okolic. W najbliższych latach planuje się przebudowę Małpiego Gaju, parku oddzielającego Osiedle Chemików i dawne zakłady chemiczne.

Niecały kilometr od Rynku zwraca uwagę piękny gmach Galerii Książki – nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu. W godzinach otwarcia przez budynek można przejść bez żadnych opłat, a na parterze każdy może poczytać prasę codzienną i czasopisma.

Oświęcim - Galeria Książki

Oświęcim – widok na Galerię Książki

3. Noclegi

Oferta noclegowa Oświęcimia, biorąc pod uwagę atrakcyjność turystyczną miasta, jest  skromna.  Inna sprawa, że turyści traktują Oświęcim jako miejsce kilkugodzinnej wycieczki, a nocują w Krakowie, gdzie w centrum działa mnóstwo hosteli.

Dla osób ceniących bardzo dobry stosunek ceny do jakości godne polecenia są kwatery prywatne o nazwie Willa Pierrot w samym centrum Oświęcimia, tuż przy Rynku Głównym.  Duży plus za łazienki i prysznice w pokojach, drugi duży plus za cenę w przypadku pokojów dwuosobowych (dla jednej osoby zdecydowanie za drogo, poza tym ceny przystępne).  Obiekt zadbany, cieszący się dobrą opinią.

Więcej informacji: http://www.noclegioswiecim.pl

Również w samym centrum miasta mieści się hostel „Drugi Dom”.  Opcja dla niskobudżetowych turystów – sale wieloosobowe, wspólne łazienki i prysznice. Hostel ma różne opinie, w większości pozytywne. Jeżeli będziecie mieć szczęście, możecie być sami w pokoju, innym razem możecie trafić na głośne, pijane towarzystwo.

Więcej informacji: http://www.drugidomhostel.pl

Tuż obok Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau miejsca noclegowe oferuje trochę droższy Hotel Olecki. Obiekt o wysokim standardzie, bardzo dobrze wyposażony, polecany dla bardziej wymagających turystów.

Więcej informacji: http://www.hotelolecki.pl

Bardzo dobre recenzje zbiera również Villa Old Tree w pobliskich Broszkowicach, około 4 kilometry od Oświęcimia.  To świetna propozycja dla osób zmotoryzowanych, chcących w dobrych warunkach przenocować w cichym, spokojnym miejscu.

Więcej informacji: http://villaoldtree.pl

Jeszcze lepszą propozycją wydają się być kwatery prywatne „Astra Apartments”.  Okolica nieciekawa, ale z drugiej strony tylko 3 minuty pieszo od dworca kolejowego i 15 minut pieszo od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Do tego świetne recenzje.

Więcej informacji: http://www.booking.com/hotel/pl/astra-apartments.pl.html

W Oświęcimiu ponadto są jeszcze dwa hotele: hotel „Galicja” – luksusowy hotel daleko od dworca kolejowego oraz niedawno odnowiony hotel „Olimpijski” przy dworcu autobusowym.  Oba hotele mogą pochwalić się wysokim standardem, lecz ze względu na ceny ten pierwszy nie znajdzie uznania wśród czytelników bloga, natomiast drugi to hotel głównie dla sportowców, zatrzymujących się tu na zgrupowaniach pływaków i hokeistów.

4. Połączenia

Oświęcim dawniej był ważnym węzłem kolejowym, obecnie pod względem połączeń kolejowych nie wypada najgorzej (szczególnie w porównaniu z latami 2008-2013), natomiast nie można powiedzieć dobrego słowa o prędkościach szlakowych – niemal wszystkie linie kolejowe z Oświęcimia wymagają natychmiastowego remontu (remonty są planowane w latach 2016-2018), bowiem prędkość szlakowa 20-30 km/h nie zachęca do korzystania z usług kolei.  Cieszą zapowiedzi powrotu pociągów na częściowo wyremontowaną linię Oświęcim – Kraków Płaszów od grudnia 2015 roku.

Nie ma problemu, aby dostać się z Oświęcimia do Krakowa. Busy i autobusy jeżdżą co pół godziny, pociągi trochę rzadziej, lecz zawsze da się dojechać.

Oświęcim ma jedną wadę – miasto stoi w korkach, szczególnie w godzinach szczytu. Przejazd przez to miasto to koszmar, a obwodnica oraz trzeci most na Sole to konieczność.

5. Ile czasu poświęcić na zwiedzanie

Oświęcim to nieduże miasto, które można zwiedzić w jeden dzień. Może jednak posłużyć jako baza wypadowa do wycieczek na Górny Śląsk, w Podbeskidzie i do Krakowa.  Znajdziecie tu komfortowe noclegi w cenach niższych niż w dużych miastach, nie musicie się też obawiać hord pijanych turystów, którzy przyjeżdżają do największych miast, aby poimprezować i zaliczać łatwe kobiety.

Pod względem bezpieczeństwa Oświęcim nie różni się od innych miast. Nie jest tu ani bardzo bezpiecznie, ale nie jest też bardzo źle.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Oświęcim - Willa Schönkerów

Oświęcim – Willa Schönkerów z 1908 roku. Dawniej przedszkole, dziś zaniedbana

 Powiatowy Zespół nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu

Powiatowy Zespół nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu – elitarna oświęcimska szkoła

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu

Oświęcim - Zakład Salezjański

Oświęcim – Zakład Salezjański

Oświęcim - Urząd Stanu Cywilnego

Oświęcim – Urząd Stanu Cywilnego

Oświęcim - kaplica św. Jacka

Oświęcim – kaplica św. Jacka

%d bloggers like this: