Kolej na Podróż

Ukraina – koleje dziecięce 2016

Na początku maja rozpoczyna się sezon kursowania kolejek dziecięcych na Ukrainie. Koleje Lwowskie opublikowały rozkład jazdy kolei dziecięcych w obwodzie lwowskim na rok 2016 , co z pewnością przyda się miłośnikom kolei podróżującym na Ukrainę.

Lwowska Kolej Dziecięca (Львовская детская железная дорога) rozpoczyna kursowanie w niedzielę 8 maja 2016 roku o godzinie 11:00. Kolej kursuje po krótkiej trasie w Parku Stryjskim, około 4 kilometry od dworca kolejowego. Trasa kolejki kursującej od 1951 roku liczy około 1200 metrów, dawniej tory były o 600 metrów dłuższe.

Kolej Dziecięca w Równem (Ровенская детская железная дорога) wyjedzie w trasę po raz pierwszy w tym roku 9 maja. Jak informują Koleje Lwowskie, jest to najdłuższa kolej dziecięca na Ukrainie – trasa liczy 2,5 kilometra. Oddanie kolei do użytku miało miejsce 9 maja 1949 roku, stąd też co roku tradycyjnie tego dnia rozpoczyna kursowanie.

Również 9 maja pojedzie pierwszy pociąg rozkładowy kolei dziecięcej w Łucku ( Луцкая детская железная дорога) . Trasa o długości 1,5 km wraz z infrastrukturą została zbudowana w latach 1952-54.

Kolejki we Lwowie i w Równem kursują zwykle w weekendy i święta do końca września, natomiast kolejka w Łucku prawdopodobnie tylko do końca sierpnia. Pociągi obsługiwane są przez uczniów w mundurach kolejarskich.

O ile się nie mylę, w pociągach wszystkich wymienionych kolejek można się przejechać starymi polskimi wagonami wyprodukowanymi przez PaFaWag.

Listę ukraińskich kolei dziecięcych i wąskotorowych znajdziecie na stronie:
http://kolej.darlex.pl/1216-ukrainskie-waskotorowki

Źródło informacji: materiały prasowe Kolei Ukraińskich

Lwowska Kolej Dziecięca

Lwowska Kolej Dziecięca (mat. prasowe UZ)

%d bloggers like this: