Kolej na Podróż

Warszawa – krótki spacer (foto)

W 2016 roku po raz drugi w życiu miałem okazję pozwiedzać centrum Warszawy. Pięć lat temu odwiedziłem stolicę po raz pierwszy, dzięki voucherom wygranym w konkursie z okazji dziesięciolecia PKP Intercity. Wtedy musiałem podzielić czas na fotografowanie pociągów (pierwszy raz widziałem pociągi Kolei Mazowieckich) i zwiedzanie Śródmieścia.  Tym razem nie była to podróż darmowa, ale udało mi się upolować bilety Super Promo na EIC Premium (czyli tzw. Pendolino) oraz powrotny pociąg EIC Moravica.

Przewodników o Warszawie jest mnóstwo, więc nie będę się powtarzał. Trasę rozpocząłem na dworcu Warszawa Śródmieście, skąd udałem się w stronę stacji metra Świętokrzyska. Stamtąd przeszedłem do Ogrodu Saskiego – ten niezbyt mi się podobał, poza główną aleją, dużo lepiej prezentował się Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Dalej poszedłem na Plac Teatralny, Teatr Narodowy z niewiadomych powodów przywołał wspomnienia z wizyty w Sofii, zobaczyłem ratusz i szpecące to miejsce bloki oraz zaniedbane kamienice. Później tradycyjna trasa – Plac Zamkowy, dziedziniec, Rynek Starego Miasta, który stracił sporo ze swojego uroku przez ławki i ogródki piwne,

Kolejna część spaceru to spacer ulicą Nowomiejską w stronę fortyfikacji.  W tej części Starego Miasta byłem po raz pierwszy i muszę przyznać, że odbudowana część wywarła na mnie jak najlepsze wrażenie. Najbardziej podobała mi się ulica Mostowa – stroma, wyłożona kostką brukową, o niewielkim natężeniu ruchu.

Powrót również typową trasą – przez Nowy Świat z krótkim przystankiem przy Pałacu Prezydenckim, gdzie akurat odbywała się uroczysta zmiana warty. Nie udało mi się zobaczyć Rynku Mariensztackiego, kierując się intuicją skręciłem w niewłaściwą ulicę. Może kiedy indziej.

Na koniec spacer Alejami Jerozolimskimi do Dworca Centralnego, gdzie w restauracji McDonald’s na antresoli zjadłem obiad 2 for U za 5,5 zł.

Nic odkrywczego, ale to typowa trasa na szybkie i oszczędne zwiedzanie Warszawy w ciągu jednego dnia. Warszawa w niektórych miejscach wygląda brzydko, w niektórych bardzo ładnie, ale na pewno jest warta odwiedzenia. Mnie się podoba jako miejsce na wycieczkę, natomiast nie chciałbym tu mieszkać. Za duże miasto, za duże tempo życia, zbyt wysokie ceny.

Podczas mojej wizyty było pochmurno, ale przyjemnie. Niestety, taka pogoda nie pozwala zrobić zdjęć oddających urok niektórych miejsc. Zawsze mogło jednak lać jak z cebra, a wtedy zdjęcia byłyby dużo gorsze.

 

Warszawa - skrzyżowanie Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej

Warszawa – skrzyżowanie Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej

Warszawa - ratusz

Warszawa – ratusz

Warszawa - Plac Zamkowy

Warszawa – Plac Zamkowy

Warszawa - Rynek Starego Miasta

Warszawa – Rynek Starego Miasta

Warszawa - ulica Świętojańska

Warszawa – ulica Świętojańska

Warszawa - ulica Świętojańska

Warszawa – ulica Świętojańska

Warszawa - ulica Nowomiejska

Warszawa – ulica Nowomiejska

Warszawa - fortyfikacje

Warszawa – fortyfikacje

Warszawa - ulica Mostowa

Warszawa – ulica Mostowa

Warszawa - ulica Mostowa z murów obronnych

Warszawa – ulica Mostowa z murów obronnych

Warszawa - zmiana warty

Warszawa – zmiana warty przy Pałacu Prezydenckim

Warszawa - Pałac Kultury i Nauki

Warszawa – Pałac Kultury i Nauki z okien McDonalda.

Warszawa - centrum miasta

Warszawa – centrum miasta

 

 

%d bloggers like this: