Kolej na Podróż

Kolej w Niemczech w pigułce – przewodnik

Kolej w Niemczech wygląda imponująco – bogata siatka połączeń, nowoczesne pociągi i połączenia regionalne w takcie. Podróż pociągiem po Niemczech jest bardzo szybka i wygodna. Mógłbym rozpisywać się o zaletach Deutsche Bahn, jednak należy też pamiętać o wadach – bardzo wysokie ceny biletów w taryfie podstawowej, czasami rozkomunikowania pociągów oraz skomplikowany system taryfowy – dziesiątki przewoźników i czasami nie wiadomo, na którego pociągi kupić bilety.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

KOLEJ W NIEMCZECH – ROZKŁAD JAZDY:

Rozkład jazdy pociągów w Niemczech można sprawdzić w polskich wyszukiwarkach połączeń, lecz ze względu na aktualizację opóźnień oraz prac torowych zalecam skorzystanie z wyszukiwarki Deutsche Bahn:

reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe – wyszukiwarka połączeń Deutsche Bahn z możliwością zakupu biletu.

DEUTSCHE BAHN – KATEGORIE POCIĄGÓW:

Koleje niemieckie Deutsche Bahn w swoich ofertach wyróżniają kilka kategorii pociągów:

R – pociąg regionalny. Zatrzymuje się na wszystkich stacjach i przystankach osobowych.

RE – Regional Express – pociąg tej kategorii z reguły zatrzymuje się na wyznaczonych stacjach i przystankach osobowych, ale nie jest to regułą. Zdarzało mi się jechać pociągami RE zatrzymującymi się na najmniejszych stacjach.

IRE – Interregio-Express – pociąg zatrzymujący się na wyznaczonych trasach, przekraczający granicę krajów związkowych. Najczęściej kursuje w soboty, niedziele i święta pomiędzy największymi miastami.

IC – pociąg Intercity. Wygodne składy kursujące pomiędzy największymi miastami. Pociągi zatrzymują się tylko na najważniejszych stacjach kolejowych. Obecnie koleje niemieckie zmodernizowały wagony oraz zespoły trakcyjne obsługujące połączenia IC oraz zakupiły nowe pociągi piętrowe do obsługi pociągów tej kategorii. Moje wrażenia jak najbardziej pozytywne – podróż mija bardzo szybko i jedzie się bardzo wygodnie.

ICE – najszybsze pociągi kolei niemieckich. Zatrzymują się na najważniejszych stacjach, na niektórych odcinkach jadą z prędkością 300 km/h. O ile nie siedzicie przy stoliku, to również są bardzo wygodne.

Deutsche Bahn - pociąg podmiejski

Deutsche Bahn – pociąg podmiejski

KOLEJ W NIEMCZECH – CENY BILETÓW KRAJOWYCH:

Ceny biletów Deutsche Bahn na krótkie podróże są bardzo wysokie, a wiele krajów związkowych ma oddzielny cennik.

Na przykład w 2017 roku chciałem się przejechać z miasta Steinheim (Nadrenia Północna-Westfalia) do miasta Hameln (Dolna Saksonia).  Miasta oddalone są od siebie o około 40 kilometrów, podróż pociągiem podmiejskim trwa około 34 minut, a przejazd w jedną stronę kosztował 8,70 euro. Jeżeli jechałbym na wycieczkę jednodniową do Hameln, za bilet tam i z powrotem zapłaciłbym 17,40 euro, czyli mniej więcej 73 złote. Jak dla mnie, to bardzo wysoka cena.

Na szczęście jest wiele ofert pozwalających tanio podróżować pociągiem po Niemczech, szczególnie interesujące są oferty dla grup.

Osoby często podróżujące mogą wykupić kartę zniżkową Bahn Card w różnych wariantach – uprawniających np. do zniżki 25% lub nawet zniżki 100%.

KOLEJ W NIEMCZECH – TANIE PODRÓŻE POCIĄGAMI IC I ICE:

Na stronie internetowej Deutsche Bahn można kupić tanie bilety na podróż pociągami IC i ICE wraz z dojazdem z pociągiem regionalnym z mniejszego miasta.

Bilety, w zależności od pokonywanej odległości, kosztują od 19 euro. Najczęściej można trafić na bilety za 29 euro i na tym bilecie można przejechać długi dystans pomiędzy niemieckimi miastami.

W przeciwieństwie do polskich ofert typu Super Promo, które rozchodzą się w ciągu kilku sekund, koleje niemieckie oferują znacznie więcej biletów promocyjnych. Oczywiście należy je kupować z jak najdłuższym wyprzedzeniem – najlepiej z tygodniowym lub większym, ponieważ później bilety promocyjne mogą zostać wykupione.

Bilety promocyjne można również kupić w biletomatach Deutsche Bahn. Kiedy ja kupowałem w biletomatach, dziwnym trafem pokazywało mi połączenia, których nie znalazłem wyszukując tanich biletów na stronie Deutsche Bahn.

Co ważne, bilety promocyjne można już kupić od pierwszej stacji poza granicami Polski, czyli na przykład możemy pojechać z Görlitz do Stuttgartu za 29 euro – na dole znajduje się zrzut ekranu biletu kupowanego z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Bilety promocyjne obowiązują na konkretne połączenie IC i ICE.

Deutsche Bahn - pociąg Intercity

Deutsche Bahn – pociąg Intercity

KOLEJ W NIEMCZECH – TANIE PODRÓŻE POCIĄGAMI REGIONALNYMI:

Koleje niemieckie mogą się pochwalić ofertami pozwalającymi na stosunkowo niedrogie (w porównaniu do ceny biletów jednorazowych) podróże po całym kraju lub konkretnych krajach związkowych pociągami kategorii R, RE oraz IRE.  Bilety różnią się zakresem ważności na konkretne kraje związkowe lub cały kraj.

Jeśli chodzi o ważność biletów, to obowiązuje następująca reguła:

w dni robocze bilety są ważne od 09:00 do godziny 03:00 następującego dnia.
w weekendy bilety są ważne od 00:00 do godziny 03:00 następującego dnia.

Najważniejsze oferty:

Länder-Tickets – bilety na konkretny kraj związkowy, z możliwością dojazdu do wyznaczonych stacji w sąsiednich krajach związkowych. Ceny i warunki obowiązywania biletu są różne, podobnie jak zakres ważności.

Na przykład zwykle bilet dla osoby podróżującej samotnie wychodzi stosunkowo drogo, a jeżeli podróżuje od 2 do 5 osób, druga i następne osoby płacą symboliczną kwotę najczęściej 4-5 euro. Ale na przykład bilet na Hesję kosztuje 35 euro, niezależnie od tego, czy podróżuje jedna osoba, czy 5 osób. Dla osób podróżujących samotnie jest więc nieopłacalny.

Na niektórych biletach można dojechać do pierwszych stacji poza granicami Niemiec. I tak na przykład z biletem na Nadrenię Północną-Westfalię dojedziemy do holenderskiego Venlo albo Enschede.

Zakres ważności także jest różny. Większość biletów obowiązuje na terenie jednego kraju związkowego, ale na przykład Sachsen Ticket jest ważny na terenie Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt z wyjątkiem sieci Harzer Schmalspurbahnen, a bilet Schleswig-Holstein-Ticket na obszarze krajów związkowych Szlezwik-Holsztyn oraz Meklemburgia Pomorze-Przednie.

Bilety są również ważne w komunikacji miejskiej i podmiejskiej (autobusy, tramwaje, metro), działającej w ramach zintegrowanych systemów taryfowych.

Quer-durchs-Land-Ticket – bilet sieciowy na całe Niemcy ważny w dni robocze, czyli od 09:00 do 03:00 następującego dnia. Jeśli nie załapiecie się na bilety promocyjne, możecie kupić ten bilet i dojechać w wybrane miejsce pociągami R, RE i IRE, zwiedzając po drodze kilka miast w różnych krajach związkowych.

Schönes-Wochenende-Ticket – weekendowy bilet sieciowy jednodniowy na całe Niemcy + wybrane stacje przygraniczne. Ważny od 00:00 do 03:00 następującego dnia. Jeśli mieszkacie na przykład w Berlinie, bilet daje szerokie możliwości do zwiedzania Niemiec, ponieważ w nocy z piątku na sobotę koleje niemieckie Deutsche Bahn uruchamiają dodatkowe pociągi – dzięki temu można na tym bilecie dojechać pociągami nocnymi RE (z przesiadkami) lub IRE z Berlina do Hamburga, a wieczorem wygodnie wrócić do Berlina.

Podobnych ofert są dziesiątki, ale opisane wyżej są najważniejsze. Bilety bardzo łatwo kupicie w biletomatach Deutsche Bahn. U konduktorów lub w Deutsche Bahn Reisezentrum dostępne są za dopłatą (2 euro).

Nord-West-Bahn

Pociąg Nord-West-Bahn – w pociągach przewoźników regionalnych również obowiązują bilety sieciowe.

KOLEJ W NIEMCZECH – PODRÓŻ KOLEJĄ PO POGRANICZU:

Osoby podróżujące po niemieckich obszarach przygranicznych mogą wybierać z kilku ofert. Najważniejsze z nich:

Usedom-Ticket – Bilet na sieć Uznamskiej Kolei Nadmorskiej. Popularny, ale są lepsze oferty. Więcej informacji o podróżowaniu po sieci Uznamskiej Kolei Nadmorskiej oraz Deutsche Bahn dla chcących rozpocząć podróż ze stacji Świnoujście Centrum znajdziecie we wpisie Uznamska Kolej Nadmorska – jak podróżować.

Euro-Nysa – rewelacyjny bilet, umożliwiający podróż po pograniczu polsko-czesko-niemieckim za 25 złotych dziennie dla podróżujących samotnie. Dla grup wychodzi jeszcze taniej. Z biletem Euro-Nysa zwiedzicie między innymi Görlitz, Budziszyn, przejedziecie się Żytawską Koleją Wąskotorową, czy pojeździcie po malowniczych czeskich trasach w okolicach Liberca. Ważne: bilet należy kupić w kasie w Polsce lub w Czechach. Bilet kupiony w Niemczech jest znacznie droższy, do tego trzeba dopłacać „opłatę zabytkową” na Żytawską Kolej Wąskotorową.

Więcej informacji:

Euro-Nysa – przewodnik
Niezwykłe miejsca: Krzewina Zgorzelecka/Ostritz
Żytawska Kolej Wąskotorowa
Euro-Nysa 2016 – relacja z podróży na stronie Świat Podróży Kolejowych.

Celodenní jízdenka + Německo – świetna oferta kolei czeskich. Bilet jednodniowy na wybrany region w Republice Czeskiej, uprawniający także do podróży pociągami R i RE na wybranych trasach czesko-niemieckiego pogranicza za bardzo niską cenę (w przeliczeniu 40-55 zł w zależności od wariantu). Należy pamiętać o wykupieniu noclegu po czeskiej stronie, gdzie noclegi są znacznie tańsze niż w Niemczech. Jeżeli wykupicie na przykład nocleg w mieście Domażlice, możecie wyruszyć na jednodniową wycieczkę do Niemiec i zwiedzić miasta Cham, Ratyzbona oraz Amberg. Wszystko za 279 CZK (cena w 2017 roku)

Celodenní jízdenka + Německo – mapa ważności (źródło: koleje czeskie)

Euregioticket – jednodniowy bilet sieciowy uprawniający do odbycia nieograniczonej liczby podróży w okresie obowiązywania biletu pociągami regionalnymi oraz autobusami komunikacji miejskiej i podmiejskiej po pograniczu niemiecko-belgijsko-holenderskim, czyli w okolicach Akwizgranu. Podróżując z tym biletem można zwiedzić między innymi niemiecki Akwizgran, holenderskie miasto Maastricht, czy belgijskie miasta Liege i Verviers. O bilecie napiszę osobny artykuł.

KOLEJ W NIEMCZECH – TANIE PODRÓŻE MIĘDZYNARODOWE:

Koleje niemieckie Deutsche Bahn oferują bilety promocyjne Sparpreis Europa, dzięki którym można tanio dojechać do najważniejszych europejskich miast szybkimi pociągami IC, ICE lub pociągami Euronight i Nightjet.

Jeśli chodzi o Polskę, to podczas mojej podróży korzystałem z następujących biletów:

Poznań – Berlin – bilet kupiony na stronie PKP Intercity za 16 euro.
Altenbeken – Poznań – bilet powrotny za 39 euro. Dojazd pociągiem podmiejskim z Altenbeken do Hanoweru, stamtąd pociągiem IC do Berlina, z Berlina pociągiem Berlin – Gdynia do Poznania. Bez żadnych dopłat.

Wybrane oferty Sparpreis Deutsche Bahn:

Kolonia – Bruksela: od 19 euro
Berlin – Amsterdam: od 39 euro
Monachium – Zagrzeb: od 29 euro
Hamburg – Kopenhaga: od 29 euro
Berlin – Kopenhaga: od 39 euro
Kolonia – Luksemburg: od 19 euro
Monachium – Wiedeń: od 39 euro
Stuttgart – Zurych: od 19 euro
Kolonia – Zurych: od 39 euro

Ofert jest mnóstwo, pozwalają nawet na podróż z małych miast do miast w innym kraju za promocyjną cenę, a bilety można kupić przez internet.

Wyszukiwarki tanich biletów kolei niemieckich:

Wyszukiwarka tanich biletów do Polski
Wyszukiwarka tanich biletów do Belgii
Wyszukiwarka tanich biletów do Chorwacji
Wyszukiwarka tanich biletów do Danii
Wyszukiwarka tanich biletów do Francji
Wyszukiwarka tanich biletów do Holandii
Wyszukiwarka tanich biletów do Szwajcarii
Wyszukiwarka tanich biletów do Włoch

KOLEJ W NIEMCZECH – DWORCE KOLEJOWE:

Dworce kolejowe w większych niemieckich miastach przypominają galerie handlowe. Niewielki hol dworca połączony jest tunelem z peronami. Na dworcach czynnych jest sporo lokali gastronomicznych, często też sklepy sieci Spar, ale ceny są bardzo wysokie.

Na największych dworcach kolejowych są prysznice – ceny również bardzo wysokie.

Mniejsze dworce kolejowe wyglądają różnie – od bardzo ładnych po zaniedbane.

Biletomaty znajdują się na niemal wszystkich dworcach i stacjach w zachodniej części Niemiec, natomiast w pobliżu granicy niemiecko-polskiej trudno je znaleźć.

www.bahnhof.de – informacje o niemieckich dworcach kolejowych

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Bielefeld - dworzec kolejowy

Bielefeld – dworzec kolejowy

%d bloggers like this: