Kolej na Podróż

Ołomuniec – wrażenia z miasta

Ołomuniec to szóste pod względem wielkości miasto Republiki Czeskiej. Do Ołomuńca bardzo łatwo dojechać pociągiem – zatrzymują się tu wszystkie pociągi jadące od strony Czeskiego Cieszyna i Bogumina do Pragi.

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu jeszcze kilka lat temu był wstrętnym budynkiem zupełnie niepasującym do zabytkowego centrum, ale nie tak dawno przeszedł kapitalny remont i wygląda przyzwoicicie.

Zobacz również:

Praga na weekend – praktyczny przewodnik
Liberec – wrażenia z miasta
Ostrawa – praktyczny przewodnik
Brno dla ambitnych
Nowy Jiczyn – ładne miasteczko blisko granicy

Z dworca kolejowego do centrum można dotrzeć tramwajem – kilka przystanków lub dojść pieszo. Spacer do Alei Wolności (třída Svobody) trwa 10-12 minut, po następnych 7-8 minutach jesteśmy na Górnym Rynku (Horní náměstí). Jeżeli nie ma upału i nie spieszymy się, szkoda wydawać pieniędzy na bilet. Osoby chcące pojeździć sobie po Ołomuńcu mogą zakupić bilet 24-godzinny – biletomaty zamontowano przed wejściem na dworzec kolejowy.

Ołomuniec może pochwalić się pięknym centrum, zdecydowanie godnym polecenia. Oczywiście dużo zależy od pogody, bowiem podczas szarych, deszczowych dni raczej trudno dostrzec piękno tego miejsca. Centrum nie jest zbyt duże – na szybkie zwiedzanie wystarczą 3 godziny, ale równie dobrze można przeznaczyć na pobyt cały dzień. Jeśli chodzi o mnie, to za pierwszym razem byłem zachwycony Ołomuńcem, spędziłem tu osiem godzin, następne pobyty były znacznie krótsze i miasto nie wydawało mi się tak duże.

Najpiękniejsze miejsce w Ołomuńcu to bez wątpienia Górny Rynek (Horní náměstí) – zdecydowanie jeden z najpiękniejszych rynków w Republice Czeskiej. Przewodniki jako najważniejszy zabytek wspominają kolumnę Trójcy Przenajświętszej, mnie natomiast najbardziej podobał się ratusz.

Z Górnego Rynku przechodzi się na Dolny Rynek (Dolní náměstí), który wprawdzie urodą nie dorównuje Rynkowi Górnemu, lecz również jest fotogeniczny. Co zwraca uwagę na obu rynkach – fontanny. Ołomuniec to miasto fontann – w centrum stoją między innymi fontanny Cezara, Neptuna, czy Jupitera. Fontanny wybudowano także w parkach miejskich. Uwagę zwraca żółw przy jednej z fontann, ale nie wiem, co oznacza.

Od rynków odchodzą liczne brukowane uliczki, niektóre wąskie, inne szerokie – wszystkie są malownicze i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pięknie wychodzą na zdjęciach. To właśnie uliczki są dużym atutem centrum Ołomuńca.

Najważniejszy zabytek sakralny to katedra św. Wacława z wieżami górującymi nad miastem. Najwyższa z nich liczy 101 metrów. Katedra jest otwarta codziennie, wstęp bezpłatny. Niestety, wieże nie są dostępne dla turystów.

W pobliżu centrum warto zobaczyć pozostałości po twierdzy, natomiast na peryferiach miasta godny polecenia jest ogród zoologiczny.

Ołomuniec polecam każdemu, choćby na dwugodzinną wycieczkę. Miasto bardzo ładne, choć ma pewne wady, na przykład w centrum nie ma szaletów publicznych, mimo iż przyjeżdżają tutaj tysiące turystów. Również wygląd parków miejskich pozostawia wiele do życzenia, a niektóre blokowiska w pobliżu centrum są zaniedbane. Pomimo tych wad to obowiązkowe miejsce podczas pobytu w Republice Czeskiej.

Najważniejsze atrakcje

Olomoucký hrad – nazwa kompleksu zabytków na Wzgórzu Wacławskim w centrum miasta, gdzie na miejscu dawnego zamku zobaczymy katedrę św. Wacława, kaplicę św. Anny, Muzeum Archidiecezjalne, kaplicę św. Barbary i Pałac Biskupów. Bardzo ładne miejsce, zdecydowanie polecam. Brak strony internetowej.

Svatomořická věž – wieża przy kościele św. Maurycego, przypominająca raczej dzwonnicę, dostępna dla turystów przy słonecznej, ciepłej pogodzie. Wysokość wieży to 46 metrów.

Ogród zoologiczny – ogród zoologiczny położony jest około 5 kilometrów od Ołomuńca, w miejscowości Svaty Kopecek. Wielokrotnie wychwalany na różnych stronach internetowych, cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Wstęp niedrogi, w pobliżu warto też zobaczyć bazylikę. Ogród zoologiczny posiada stronę internetową w języku polskim.

Strona internetowa: www.zoo-olomouc.cz

Wybrane połączenia kolejowe

Z Ołomuńca bardzo łatwo dojechać w dowolne miejsce Republiki Czeskiej. Do wielu najważniejszych miast dojedziemy bezpośrednio, do innych najczęściej z jedną przesiadką. Jeżeli będziemy szukać połączeń kolejowych z/do Ołomuńca, w wyszukiwarce należy wpisać „Olomouc”.

Połączenia regionalne

Ołomuniec – Šternberk – Šumperk
Ołomuniec – Krnov – Opawa – Ostrava-Svinov
Ołomuniec – Przerów
Ołomuniec – Prościejów – Nezamyslice
Ołomuniec – Senice na Hané

Połączenia dalekobieżne

Ołomuniec – Pardubice – Kolin – Praga
Ołomuniec – Ostrawa – Czeski Cieszyn
Ołomuniec – Prościejów – Nezamyslice – Kojetin – Brno
Ołomuniec – Zábřeh na Moravě – Jesenik

Połączenia międzynarodowe

Ołomuniec – Ostrawa – Bogumin – Zebrzydowice – Katowice – Warszawa
Ołomuniec – Ostrawa – Czeski Cieszyn – Trzyniec – Żylina (-Koszyce)

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Olomouc hlavni nadrazi

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu

Horni namesti

Ołomuniec – Górny Rynek

Horni namesti

Kamienice przy Górnym Rynku w Ołomuńcu

Denisova ulice

ulica Denisova

Zerotinovo namesti

Zerotinovo namesti

Hrncirska ulice

Ulica Garncarska, w tle Pałac Arcybiskupów i seminarium

Hrncirska ulice

Ulica Garncarska w Ołomuńcu

28 Rijna

Ulica 28. Października w Ołomuńcu

Riegrova ulice

Ołomuniec – ulica Riegrova

Pavelčákova ulice

Ulica Pavelčákova

%d bloggers like this: