Kolej na Podróż

Pociągiem do Belgii – przewodnik (2018)

Pomiędzy Polską a Belgią nie kursują pociągi bezpośrednie. Od dawna nie kursuje również nocny pociąg Berlin – Bruksela. Nie oznacza to jednak, że do Belgii nie da się dojechać pociągiem. Najczęściej jest to możliwe z przesiadkami w Berlinie i Kolonii.

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

POCIĄGIEM DO BELGII – KROK PO KROKU

a) dojeżdżamy do Berlina. Możemy dojechać pociągiem, autobusem lub dolecieć samolotem. Szczegółowe informacje na temat dojazdu pociągiem do Berlina opisałem w artykule Pociągiem do Berlina w 2018 roku. Codziennie kursują pociągi Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin (jadą przez Poznań), ze względu na remont magistrali Kutno – Poznań jadą jednak drogą okrężną przez Inowrocław.

Do Berlina dojedziecie również autokarami Flixbus lub dolecicie samolotami Ryanair z Krakowa.

b) Z Berlina dojedziemy pociągiem do Kolonii, skąd kontynuujemy podróż pociągiem do Belgii, czyli najczęściej do Brukseli. Pomiędzy Kolonią a Brukselą kursują pociągi ICE Deutsche Bahn oraz pociągi Thalys.

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Belgii – promocyjne bilety dostępne są od pierwszej stacji po niemieckiej stronie granicy, czyli na przykład Frankfurt nad Odrą lub Görlitz.

Koleje niemieckie Deutsche Bahn oferują bilety promocyjne Sparpreise Europa do Belgii. Według informacji na stronie Deutsche Bahn ceny biletów zaczynają się od 19,90 euro w drugiej klasie i 69,90 euro w pierwszej klasie. W praktyce najtańsze bilety z Berlina kosztują 39,90 euro w drugiej klasie. Jeśli kontyngent najtańszych biletów zostanie sprzedany, system przydziela bilety w cenie wyższej o 10 euro. Przedsprzedaż rozpoczyna się 6 miesięcy przed datą podróży. Bilety wydawane są na konkretne połączenie, niewykorzystany bilet przepada. Nie ma możliwości zwrotu ani wymiany.

Zaletą jest możliwość dojazdu z dowolnej stacji w Niemczech do dowolnej stacji w Belgii w cenie promocyjnej, przy czym obie stacje muszą widnieć w systemie sprzedaży międzynarodowych biletów kolejowych. Tak więc za 39,90 euro dojedziemy nie tylko z Berlina do Brukseli, ale również z Berlina do Ostendy.

Ceny biletów z Berlina do Brukseli wahają się od 39,90 euro do 159,90 euro. Poza sezonem bilety promocyjne można kupić nawet dzień przed odjazdem.

 POCIĄGIEM DO BELGII – ILE TO KOSZTUJE:

Jeśli uda nam się upolować bilety promocyjne (a poza sezonem nie jest to trudne), podróż do Belgii koleją nie będzie bardzo droga. Przy odrobinie szczęścia ceny będą kształtować się tak:

Poznań – Berlin: 16 euro
Warszawa – Berlin: 29 euro
Gdynia – Berlin: 29 euro

Dalej przejazd pociągiem Berlin – Bruksela lub dalej za 39,90 euro. Czyli z Poznania do Brukseli dojedziemy za 55,90 euro, z Warszawy 68,90 euro. Cena nie jest wygórowana, szczególnie jeżeli wieziemy ze sobą duży bagaż. Niestety, często będzie konieczne spędzenie nocy na dworcu Berlin Hbf.

Należy jeszcze wspomnieć, że na dworcu w Brukseli przed wejściem na pokład do pociągów międzynarodowych odbywa się kontrola bezpieczeństwa.

Dojazd pociągiem do Belgii mimo wszystko nie jest konkurencyjny cenowo dla tanich linii lotniczych latających do Charleroi. Chyba, że komuś uda się upolować bilety, dzięki którym nie będzie musiał spędzać nocy na dworcu w Berlinie.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

ICE

Druga klasa pociągu ICE

%d bloggers like this: