Kolej na Podróż

Poznań – 38 najciekawszych miejsc i atrakcji

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego i jedno z największych polskich miast. Doskonała propozycja na wycieczkę jednodniową, weekend i dłuższy pobyt. W artykule przedstawiłem krótko najważniejsze atrakcje Poznania, dzięki czemu łatwiej zaplanujecie pobyt w tym mieście. Większość atrakcji położona jest na Starym Mieście i Ostrowie Tumskim, kilka znajduje się w różnych dzielnicach miasta. W przyszłości powstanie cykl artykułów o Poznaniu oraz poszczególnych atrakcjach.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023




 

1. Dworzec Letni

Większość z was dojedzie do Poznania Głównego pociągiem. Dworzec kolejowy Poznań Główny to również swego rodzaju atrakcja. Nazywany „chlebakiem” jest obiektem drwin ze strony miejscowych i turystów, a ostatnio, kiedy czekałem na pociąg w holu głównym podczas ulewy, w kilku miejscach z dachu kapało.

Jednak to nie dworzec Poznań Główny połączony z galerią handlową chciałbym wam polecić, a położony tuż obok Dworzec Letni. Formalnie to jeden z budynków stacji Poznań Główny, różniący się znacznie architekturą od pozostałych. Nazwa pochodzi od tras pociągów, które wyjeżdżały w kierunku podpoznańskich letnisk, na przykład Puszczykówka.

Dworzec Letni w Poznaniu został wybudowany w 1902 roku jako dworzec prywatny na potrzeby przewidywanych wizyt cesarza Wilhelma II z rodziną w Poznaniu. W 1913 roku przebudowany,  25 sierpnia 1913 witał pierwszych pasażerów – dzieci cesarza ze świtą.

26 grudnia 1918 na dworcu wysiadał Ignacy Paderewski tłumnie witany przez poznaniaków. Następnego dnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Każdego roku na dworcu odbywa się inscenizacja przyjazdu.

W latach 2010-2011 został odrestaurowany pod nadzorem konserwatora zabytków i stanowi jedną z wizytówek Poznania. Peron dworca oznaczony jest jako 4 b, w środku uwagę zwraca kryształowy żyrandol i drewniana boazeria. Hol dworca niewielki, natomiast zadaszony peron bardzo długi. W środku czynna jest kasa biletowa i toaleta, podróżni mogą skorzystać z automatu biletowego. Dworzec Letni nie jest czynny całą dobę.

Dworzec Letni

Zabytkowy Dworzec Letni

2. Stary Browar

Z dworca głównego przechodzimy przez ulicę Matyi – można przejść na światłach, można też przejść przez galerię handlową, a następnie przez przejście podziemne. Zanim dojdziemy do Starego Browaru, musimy przejść przez Park im. Karola Marcinkowskiego – dobrze utrzymany park bez szczególnych atrakcji. Po przejściu przez skrzyżowanie ulic Niezłomnych i Alei Niepodległości, naszym oczom ukaże się budynek Starego Browaru. Jeszcze dwa razy przejście przez światła i wchodzimy do pięknej świątyni konsumpcjonizmu. Czas dojścia z dworca do Starego Browaru – 10-15 minut, w zależności od tempa spaceru.

W 1876 roku synowie Ambrosiusa Huggera – niemieckiego piwowara ze Schwarzwaldu downię oraz dwa domy mieszkalne i oficynę znajdujące się na narożniku ulicy Półwiejskiej. Browar został rozbudowany około 1890 roku – powstała Warzelnia, Słodownia i Suszarnia, nad całym kompleksem wznosił się charakterystyczny komin.

Szczegółową historię można przeczytać na stronie Starego Browaru – po II wojnie został upaństwowiony, a przedsiębiorstwo przejęły Zakłady Piwowarskie. Po jego zamknięciu w 1980 roku zabudowania popadały w ruinę. W kompleksie mieściła się niewielka wytwórnia wód gazowanych.

W 1998 roku spółka należąca do Grażyny Kulczyk wykupiła nieruchomości od firmy Lech Browary Wielkopolskie. W latach 1999-2002 na terenie dzisiejszego Starego Browaru zostało wystawionych kilka sztuk teatralnych. We wnętrzach budynków nadal trwały prace remontowe.

5 listopada 2003 roku otwarto „Atrium”, gdzie mieściło się ponad sto sklepów i lokali gastronomicznych. Rok później otwarto Dziedziniec Sztuki. Drugie skrzydło Starego Browaru otwarto dopiero w 2007 roku.

Dziś Stary Browar to jedna z najpiękniejszych galerii handlowych nie tylko w Polsce, co potwierdzają również opinie turystów z całego świata. Ponad 200 sklepów, bardzo dobry przykład adaptacji zniszczonych budynków. Według mnie obowiązkowe miejsce podczas wycieczki do Poznania.

Stary Browar

Stary Browar w Poznaniu

3. Ulica Półwiejska

Ze Starego Browaru wychodzimy na ulicę Półwiejską – długi poznański deptak. Muszę powiedzieć, że ulica Półwiejska nigdy nie należała do moich ulubionych miejsc ze względu na atmosferę, żuli i dresiarzy, jednak w ostatnich latach dużo zmieniło się na lepsze. Dawniej prowadziła od osady Półwieś do centrum miasta, stąd też jej nazwa.

W latach 1896-1970 przez ulicę prowadziła linia tramwajowa na Wildy. Ze względu na liczne wypadki została zamknięta.

W latach PRL-u wzdłuż ulicy drobni kupcy rozkładali towary i służyła za swego rodzaju plac targowy. Dziś zamiast małych stoisk częściej można spotkać ulicznych grajków.

4. Stary Rynek

Ulicą Półwiejską i dalej brzydszą ulicą Szkolną dochodzimy do Starego Rynku, gdzie znajduje się kilka najważniejszych atrakcji w Poznaniu. Stary Rynek w Poznaniu to piękne miejsce, oszpecone jedynie współczesnym pawilonem, w którym mieści się galeria sztuki Arsenał i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Pawilon na tle zabytkowych kamienic wygląda wstrętnie – nie bójmy się tego powiedzieć.

Rynek w Poznaniu jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce, z każdej ze ścian wychodzą po trzy ulice.

Ozdobą poznańskiego Rynku jest też waga miejska stojąca w miejscu Nowego Ratusza zniszczonego podczas drugiej wojny światowej. Obecny budynek Wagi Miejskiej zbudowano w latach 1950–1960 według projektu Zbigniewa Zielińskiego i Reginy Pawulanki na podstawie archiwalnych litografii orygnalnego budynku z lat 1532–1534.

Na płycie rynku zobaczymy cztery fontanny – Apolla, Marsa, Prozerpiny i Neptuna, figurę św. Jana Nepomucena, Studzienkę Bamberki z 1915 roku przeznaczona dawniej jako poidło dla koni oraz makietę miasta. Na elewacji kamienicy Stary Rynek 50 tablica upamiętnia wysokość wody podczas powodzi w 1736 roku.

W trakcie opracowywania artykułu kończyła się przebudowa Starego Rynku, płyta była rozkopana.

Poznań

Stary Rynek przed przebudową

5. Ratusz

Na płycie rynku stoi piękny ratusz – siedziba Muzeum Miasta Poznania. Pierwszy ratusz w tym miejscu powstał około 1300 roku. Po jednopiętrowym budynku na planie kwadratu zachowały się piwnice. Na przełomie XV i XVI wieku wzniesiono wieżę. W 1536 roku ratusz został strawiony przez wielki pożar. Pomimo odbudowy budynek groził zawaleniem. W latach 1550-1560 ratusz został przebudowany w stylu renesansowym przez Giovanniego Battistę di Quadro. W 1551 roku zainstalowano wieżę z zegarem i koziołkami. Ratusz poważnie ucierpiał w 1945 roku podczas działań wojennych, przez następne 9 lat przeprowadzano renowację.

W ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania z wystawami stałymi poświęconymi historii miasta.

6. Domki Budnicze

Podczas spaceru po Starym Rynku przykuwają uwagę piękne Domki Budnicze – wąskie kamieniczki zbudowane w pierwszej połowie XVI wieku dla biedniejszych kupców w miejscu drewnianych bud śledziowych istniejących w tym miejscu od XIII wieku. W podcianiach domków handlowano rybami, świecami i solą. Stanowią przykład szeregowej zabudowy targowej. Zniszczone podczas II wojny światowej, zostały odbudowane w latach 1955-1960. Piękne, kolorowe kamieniczki, dodają rynkowi uroku.

Poznań

Domy Budnicze przy Rynku

7. Rogalowe Muzeum Poznania (fakultatywnie)

W renesansowej kamienicy naprzeciwko ratusza działa Rogalowe Muzeum Poznania, organizujące warsztaty wypieku rogali świętomarcińskich. Chętni mogą nauczyć się przygotowywać rogale pod okiem miejscowych mistrzów, przy okazji poznając poznańską gwarę i ciekawostki. Ceny umiarkowane, atrakcja zbiera dobre recenzje wśród dzieci i dorosłych, chwalących sposób przekazywania wiedzy i poczucie humoru prowadzących warsztaty.

8. Muzeum Archeologiczne (fakultatywnie)

Muzeum Archeologiczne przy ulicy Wodnej jest godne uwagi już ze względu na swoją siedzibę – mieści się w Pałacu Górków, okazałej rezydencji rodu możnowładców wielkopolskich z XVI wieku. Przez renesansowy portal przechodzi się na wewnętrzny dziedziniec z trójskrzydłowym krużgankiem arkadowym z zachowanymi kolumnami. Wystawy stałe obejmują tematykę pradziejów Poznania, wykopalisk archeologicznych w okolicach Gniezna i Lednicy, starożytnemu Egiptowi, czy takim egzotycznym zagadnieniom jak „Archeologia w Sudanie”, czy „Sztuka naskalna w Afryce Północnej”.

Na terenie muzeum przygotowano kilka kącików dla dzieci, gdzie można poznawać bardzo dawną historię oraz pracę archeologa poprzez zabawę. Ceny biletów przystępne.

9. Bazylika Kolegiacka

Bazylika kolegiacka w Poznaniu, znana też jako „Poznańska fara”, należy do najpiękniejszych barokowych kościołów w Polsce. Położona blisko rynku, zamyka horyzont ulicy Świętosławskiej. Bazylikę budowano dla jezuitów od 1651 roku przez ponad 50 lat, przy czym prace przerwano podczas potopu szwedzkiego. Kościół fotogeniczny z zewnątrz, zapiera dech w piersiach po wejściu do środka.

Otoczona kaplicami nawa główna wspierana jest przez szesnaście kolumn. Całość zdobią rzeźby świętych i piękne malowidła. Cennym elementem wystroju są także słynne organy Fryderyka Ladegasta z XIX wieku. Ważące 230 ton organy posiadają ponad 2600 piszczałej.

Pod bazyliką ciągną się podziemia, w których dawniej składowano wino. Poznańska fara to atrakcja Poznania, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Bazylika

Wejście do bazyliki od strony ulicy Świętosławskiej

10. Dawne kolegium jezuickie

Przy Placu Kolegiackim stoi piękny gmach dawnego kolegium jezuickiego. Budynek w kształcie podkowy z dziedzińcem i krużgankiem charakteryzuje się barokowymi fasadami podzielonymi pilastrami. Trzypiętrowy budynek powstał w latach 1722-1732, chociaż budowę rozpoczęto już w 1702 roku. Wybuch wojny północnej wymusił przerwanie prac. Autorem projektu budynku był Jan Catenazii.

Poznańskie kolegium jezuickie, znane z bardzo wysokiego poziomu kształcenia, zostało utworzone w Poznaniu znacznie wcześniej, bo w 1573 roku. Jezuici posiadali własną bibliotekę, drukarnię i obserwatorium astronomiczne w szkole.

Od czasu kasaty zakonu budynek pełnił różne funkcje. Swego czasu przebywał tu car Rosji Aleksander I i Napoleon Bonaparte. Obecnie mieści się tu Urząd Miasta Poznania.

Bazylika

Plac Kolegiacki w Poznaniu. Po lewej stronie Kolegium Pojezuickie, po prawej bazylika.

11. Poznańskie Muzeum Pyry (fakultatywnie)

W pobliżu Starego Rynku pojawiła się kolejna atrakcja na mapie Poznania – Poznańskie Muzeum Pyry. Podczas zwiedzania muzeum z przewodnikiem turyści poznają historię ziemniaka i ciekawostki z nim związane. Na koniec przygotowano krótkie warsztaty pieczenia pyry. Czas zwiedzania to około 60 minut, ceny stosunkowo wysokie. Muzeum polecane przede wszystkim jako atrakcja dla dzieci.

12. Zamek Królewski (fakultatywnie)

Nad Starym Rynkiem w Poznaniu góruje wieża Zamku Królewskiego, znanego również jako Zamek Przemysła, a przez złośliwych nazywanego Zamkiem Gargamela, bo podobno jest bardzo brzydki.

Pierwszą budowę obronną w tym miejscu zaczęto budować w czasach Przemysła I lub Przemysła II, ale nie została dokończona, prawdopodobnie z powodu niestabilnego gruntu. W XVI wieku wzniesiono tu zamek jako siedzibę Starostów Wielkopolskich.

Rezydencja była niszczona podczas licznych wojen, później odbudowywana, następnie zabudowa wzgórza została niemal zrównana z ziemią podczas walk o Poznań w czasie drugiej wojny światowej (zachowały się mury).

Wielokrotnie próbowano stworzyć koncepcję zagospodarowania terenu Wzgórza Zamkowego, dopiero w latach 2010-2014 odbudowano zamek na starych fundamentach. W 2016 roku wieżę zamku udostępniono zwiedzającym, rok później zamek stał się siedzibą Muzeum Sztuki Użytkowej. Muzeum Sztuki Użytkowej mieszczące się w Zamku jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Rynek

Stary Rynek – w tle zamek.

13. Muzeum Narodowe w Poznaniu (fakultatywnie)

Po zwiedzeniu Starego Rynku i okolicznych ulic zwiedzanie Poznania należy kontynuować kierując się w stronę Placu Wolności. Na tle zabudowy wyróżnia się okazały budynek Muzeum Narodowego z 1904 roku (usytuowany właściwie przy Alei Marcinkowskiego). To obowiązkowa atrakcja Poznania dla miłośników sztuki, przede wszystkim malarstwa. Muzeum posiada bogatą kolekcję obrazów polskich i zagranicznych artystów, w tym jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”, odzyskany przez muzeum w 2010 roku.

Galeria Malarstwa i Rzeźby znana jest z unikatowej kolekcji portretów trumiennych. Zobaczymy tu też obrazy polskie od średniowiecza do XX wieku, między innymi tak znanych artystów jak Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Jan Matejko. Ponadto malarstwo niderlandzkie, włoskie, niemieckie i hiszpańskie. Ceny biletów umiarkowane.

Muzeum Narodowe

Gmach Muzeum Narodowego w Poznaniu

14. Plac Wolności

Plac Wolności w Poznaniu to miejsce, gdzie odbywają się imprezy kulturalne oraz miejsce spotkań. W zabudowie wokół placu wyróżnia się opisany wcześniej gmach Muzeum Narodowego, uwagę zwraca także ładny budynek Teatru Polskiego z 1875 roku, dostępny do zwiedzania jedynie podczas Nocy Muzeów.

Dzisiejszy Plac Wolności w innej formie powstał pod koniec XVIII wieku, kiedy rozpoczęto rozbudowę niewielkiego wówczas Poznania. W ramach realizacji nowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta stworzono reprezentacyjną aleję spacerową wzorowaną na berlińskiej Unter den Linden – leżała poza murami miasta. Aleję połączono z placem leżącym na tzw. Muszej Górze, od nazwiska właścicieli – Muszyńskich. Po zniwelowaniu powierzchni, wyznaczono plac o wymiarach 85 m x 205 m. Wielkość została tak dobrana przez pruskie władze, aby na placu można było rozwinąć pułk piechoty (3000 żołnierzy). Budowę placu zakończono w 1798 roku, nazywał się wtedy Placem Wilhelma (Wilhelmsplatz), na cześć cesarza.

15. Okrąglak

Okrąglak to charakterystyczny budynek w centrum Poznania wybudowany w latach 1948-1954 według projektu Marka Leykama na miejscu Banku Cukrownictwa zniszczonego podczas drugiej wojny światowej. Stoi tuż za Placem Wolności, przy ulicy Miełżyńskiego 14. Nie da się go przeoczyć.

Budynek w kształcie walca należy do symboli Poznania. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1955 roku – przez dekady w Okrąglaku znajdował się Dom Towarowy. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku budynek niszczał – w środku mieściła się między innnymi dyskoteka, obiekt złośliwie nazywano też „wieszakiem na reklamy”. W 2003 roku wpisany na listę zabytków, w latach 2011-2012 został gruntownie wyremontowany.

Okrąglak wznosi się na wysokość 45 metrów, w środku mieszczą się głównie biura i punkty usługowe. Co jakiś czas pojawiają się głosy, aby dach budynku wykorzystać jako taras widokowy. Co ciekawe, po wybudowaniu architekt był bardzo krytykowany, a powszechnie uważano, że Okrąglak nie pasuje do otoczenia. Dziś budynek nazywany jest „perłą modernizmu” i dziełem architektury.

Okrąglak

Poznański Okrąglak

16. Centrum Szyfrów Enigma

Jedna z nowszych atrakcji Poznania, zlokalizowana przy ulicy święty Marcin. Można powiedzieć, że to muzeum poświęcone wkładowi polskich matematyków w złamanie szyfru Enigmy podczas drugiej wojny światowej. Wystawa stała podzielona jest na dwie części – pierwsza opowiada historię szyfrów i od starożytności do czasów współczesnych, w drugiej poznamy biografie polskich matematyków zaangażowanych w złamanie kodu Enigmy. Muzeum nowoczesne, multimedialne, zbierające bardzo dobre recenzje. Chętni mogą także sprawdzić się w dekodowaniu szyfrów. Ceny przystępne.

17. Zamek Cesarski

Przy ulicy święty Marcin znajduje się także tzw. Dzielnica Zamkowa powstała na początku XX wieku na miejscu fortyfikacji. Najważniejszy budynek to neoromański zamek cesarski z lat 1905-1910, zbudowany dla cesarza Wilhelma II na wzór średniowiecznych niemieckich zamków, aby podkreślić panowanie niemieckie w Wielkopolsce. Według legendy codziennie pod budowany zamek podchodził chłop z Górczyna, popędzając robotników do pracy. Niemieckiemu burmistrzowi, ciekawemu przyczyny jego zachowania, odpowiedział, że „Przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, to Polska z martwych powstanie”.

Po I wojnie światowej w budynku działał Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, rezydowali tu także polscy prezydenci podczas pobytu w Poznaniu. W czasie drugiej wojny światowej przebudowany na rezydencję Hitlera. Zniszczony w 1945 roku. Na szczęście zrezygnowano z planów rozbiórki budynku. Odnowiony z pominięciem wielu detali historycznych.

Obecnie w zamku mieści się Centrum Kultury „Zamek” i niewielkie Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956. Część zamku można zwiedzać bezpłatnie, sale historyczne dostępne za niewielką opłatą.

18. Plac i Park Mickiewicza

Za Zamkiem Cesarskim rozpościerają się rozległy Plac i Park Mickiewicza. Na Placu stoi pomnik Adama Mickiewicza, widać też piękne budynki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Za placem wchodzimy do zadbanego Parku Mickiewicza z fontanną i widokiem na Teatr Miejski zbudowany w latach 1908-1909 im. Stanisława Moniuszki według projektu monachijskiego architekta Maxa Littmanna jako siedziba niemieckiego Teatru Miejskiego. W 1919 roku przeszedł w ręce polskie. Budynek świeżo po remoncie, fontanna jest integralną częścią Teatru.

Poznań Teatr

Teatr im. S. Moniuszki w Poznaniu

19. Katedra (Ostrów Tumski)

Zwiedzanie Poznania nie może się obyć bez spaceru po Ostrowie Tumskim. To tu prawdopodobnie powstało pierwsze polskie biskupstwo w 968 roku, według niektórych na Ostrowie Tumskim miał miejsce chrzest Polski. Znajdują się tu atrakcje Poznania o wyjątkowym znaczeniu historycznym dla Polaków.

Najważniejszy zabytek Ostrowa Tumskiego to katedra z pięcioma wieżami i szeregiem kaplic. Kaplice różnorodne stylistycznie – najsłynniejsza z nich to Złota Kaplica z XV wieku wzniesiona z przeznaczeniem na mauzoleum pierwszych Piastów, których szczątki złożono w sarkofagu. Wystrój kaplicy w stylu bizantyjskim. Kaplica św. Stanisława pełniła funkcję książęcej nekropolii. Powstała z inicjatywy Przemysła II dla jego żony Ryksy. W katedrze zwraca uwagę ołtarz główny z 1512 roku.

Przed katedrą zobaczymy makietę Ostrowa Tumskiego.

Katedra na Ostrowie Tumskim

20. Muzeum Archidiecezjalne (Ostrów Tumski)

Kolejną atrakcją Ostrowa Tumskiego jest Muzeum Archidiecezjalne mieszczące się w budynku Akademii Lubrańskiej, założonej w 1518 roku przez biskupa Jana Lubrańskiego. Budynek w stylu renesansowym, na wystawach stałych zobaczymy zabytki sakralne, przeważnie obrazy malarzy zagranicznych, ale również polskie portrety trumienne. Jedna sala została poświęcona Leonowi Wyczółkowskiemu. Muzeum powstałe pod koniec XIX wieku należy do najstarszych polskich placówek muzealnych. Do zwiedzania udostępniono dwa piętra. Cena biletów umiarkowana.

21. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci (Ostrów Tumski)

Małe muzeum z wystawą pozostałości po umocnieniach wczesnopiastowskiego grodu wzniesionego w X wieku, jak również pozostałościami dawnego muru otaczającego Ostrów Tumski. Przy aranżacji wystawy wykorzystano trójwymiarowe rekonstrukcje z użyciem hologramów, dostępne są także kioski multimedialne. W jednej z sal wystawowych szklana, przezroczysta podłoga. Cena biletów umiarkowana, na plus bardzo ładny budynek muzeum.

22. Brama Poznania (Śródka)

Jedna z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Muzeum poświęcone historii Ostrowa Tumskiego, zajmujące tereny od Śluzy Katedralnej na Ostrowie Tumskim przez pomost nad Cybiną, do głównego gmachu w dzielnicy Śródka. Nowoczesne muzeum omawiające rolę Ostrowa Tumskiego w czasach formowania się Państwa Polskiego. Wewnątrz liczne elementy multimedialne – prezentacje, filmy, dodatkowo makiety. Na dachu mieści się taras widokowy, a na zwiedzających największe wrażenie robi sala przedstawiająca początki osadnictwa w X wieku. Muzeum posiada programy zwiedzania dla dzieci i dorosłych.

23. Mural Śródka

Trójwymiarowy mural odsłonięty w 2015 roku, znany pod tytułem „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Dziś już trochę wyblakły, w czasie odsłonięcia robił furorę nie tylko w Polsce, bowiem był jednym z pierwszych trójwymiarowych murali na terenie kraju. Mural nawiązuje do historii dzielnicy z czasów księcia wielkopolskiego Władysława Odonica, którego wprawne oko dojrzy jadącego na koniu.

Tuż obok bardzo ładnie prezentuje się siedziba szkoły muzycznej.

24. Jezioro Maltańskie

Zwiedzanie Poznania kontynuujemy przechodząc z dzielnicy Śródka nad Jezioro Maltańskie. Sztuczny zalew to popularne miejsce spacerów i rekreacji mieszkańców Poznania. Atrakcje Poznania wokół Jeziora Maltańskiego zasługiwałyby na osobny artykuł. Krótko wymieniając to długie ścieżki spacerowo-rowerowe, kompleks narciarski ze sztucznym stokiem o długości 150 metrów i letnim torem saneczkowym, Park Linowy Pyrland z trzema trasami o różnych stopniach trudności, a także aquapark w Termach Maltańskich. Atrakcji w tym miejscu nie brakuje.

25. Kolej parkowa „Maltanka”

Na osobną wzmiankę zasługuje czynna od końca kwietnia do końca września kolej wąskotorowa łącząca stację nad Jeziorem Maltańskim z Nowym ZOO. Kolejka z trasą o długości 3,8 km posiada 4 stacje – pierwsza z nich: „Maltanka”, mieści się w bardzo ładnym budynku z muru pruskiego, otwartym w 1998 roku. W wybrane dni pociągi prowadzi parowóz Borsig Bn2T z 1925 roku, kilka razy w roku można się przejechać zabytkowym wagonem motorowym w slangu miłośników kolei znanym jako „Ryjek”. Kolejką opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Poznaniu. Ceny biletów na przejazd stosunkowo wysokie.

Maltanka Poznań

Kolej wąskotorowa Maltanka w Poznaniu

26. Nowe ZOO

Rozległy ogród zoologiczny z wejściem przy stacji końcowej kolejki parkowej. Liczne gatunki zwierząt, duże wybiegi, możliwość zwiedzania zoo ciuchcią-traktorem w cenie biletu, dużo punktów gastronomicznych. Wśród zwierząt znajdziemy słonie i niedźwiedzie uratowane z cyrków. Dodatkowe atrakcje to park linowy, dobrze zachowane fortyfikacje Fortu III. Miejsce na kilka godzin zwiedzania.

27. Ścieżka w koronach drzew (fakultatywnie)

Tuż przy murach Nowego ZOO zlokalizowana jest ścieżka w koronach drzew, typowa atrakcja dla wielu polskich miast. Poznań, w odróżnieniu od większości z nich, umożliwia bezpłatny spacer po ścieżce o długości 250 metrów nad Doliną Szklarki. Wysokość ścieżki to 13 metrów, ruch obustronny. Przygotowano dwa punkty widokowe. Przy jednym z nich jest wiata, gdzie po zmroku gromadzi się podejrzane towarzystwo.

28. Park Cytadela

Park utworzony na terenie Wzgórza Winiarskiego, zamienionego w XIX wieku na twierdzę górującą nad Poznaniem. Podczas walk w 1945 roku fortyfikacje zostały zrównane z ziemią, a na ich miejscu utworzono rozległy park. Zachowało się niewiele pozostałości po twierdzy, obecnie w Parku Cytadela zobaczymy Muzeum Uzbrojenia z plenerową ekspozycją sprzętu wojskowego, cmentarze żołnierzy polskich, radzieckich, i brytyjskich z czasów I i II wojny światowej, amfiteatr, ogród różany, „Dzwon Pokoju” i Muzeum Armii Poznań.

29. Wzgórze św. Wojciecha

Blisko Cytadeli znajduje się ciekawy punkt na mapie Poznania – Wzgórze św. Wojciecha. W przewodnikach opisujących Poznań próżno szukać informacji o tym miejscu, a w obrębie wzgórza warto zobaczyć kościół św. Wojciecha; Kościół św. Józefa i klasztor karmelitów bosych oraz klasztor klauzurowy sióstr karmelitanek, cmentarz zasłużonych Wielkopolan oraz Pomnik Armii Poznań. Miejsce pełne zieleni, atrakcja Poznania o wyjątkowych walorach historycznych.

30. Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej (fakultatywnie)

O czasach, kiedy przez Poznań biegła linia Średzkiej Kolei Powiatowej, przypomina niewielki skansen poświęcony tej kolejce wąskotorowej. Atrakcję otwarto w 2018 roku na terenie Parku Rataje – drugiego pod względem wielkości poznańskiego parku. W miejscu, gdzie dawniej jeździła kolejka, zobaczymy zewnątrz parowóz Tkt48-130, mniejszy parowóz Dn2t Baziel oraz wagon restauracyjny WARS-u. Oprócz taboru i tablic informacyjnych w skansenie umieszczono semafory kształtowe, szlabany i żuraw wodny.

Obok znajdują się ścieżki, plac zabaw dla dzieci i ogrody tematyczne.

31. Stare ZOO (Jeżyce)

Niewielki ogród zoologiczny, założony pod koniec XIX wieku jako jeden z pierwszych na dzisiejszych ziemiach polskich. Powstanie ogrodu zoologicznego wiąże się 50. rocznicą działalności jeżyckiego klubu kręglarskiego, kiedy prezes został obdarowany zwierzętami, między innymi tresowanym niedźwiedziem. Prywatne zoo z czasem rozrosło się i zostało udostępnione do zwiedzania. W trakcie II wojny światowej dużo zwierząt zginęło podczas nalotów lub zostało zabitych przez okupantów. Obecnie na terenie zoo, oprócz zwierzyńca, działa małe Muzeum Historii ZOO, tyrolka i park linowy. Dostępne są place zabaw. W trakcie opracowywania artykułu wstęp do zoo był darmowy, płatny był jedynie jeden pawilon z gadami.

32. Rynek Jeżycki

Centrum dzielnicy Jeżyce stanowi rynek wytyczony w 1890 roku. Do dziś funkcjonuje tu popularny targ, znany z szerokiego wyboru warzyw i owoców, swego czasu pierwszy targ w okolicy założony poza granicami Poznania. Tuż przy rynku wznosi się okazały kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana z 1911 roku, wpisany do rejestru zabytków w 1977 roku. Jeżyce do niedawna były znane jako niebezpieczna dzielnica opanowana przez patologię, od kilku lat trwają działania mające na celu rewitalizację dzielnicy i przyciągnięcie do niej turystów.

33. Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza

Ogród botaniczny prowadzony przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w dzielnicy Ogrody, założony na początku lat 20. XX wieku. Przez kolejne dziesięciolecia rozbudowywany, obecnie zajmuje powierzchnię 22 hektarów. Ogród zadbany, jedno z największych europejskich alpinariów, szklarnie, kolekcje dendrologiczne. Dużo miejsca na spacery, w środku ogrodu kawiarenka i bardzo ładny Pawilon Letni.

34. Palmiarnia Poznańska (Łazarz)

Największa palmiarnia w Polsce, położona w dzielnicy Łazarz. Na terenie palmiarni umieszczono 10 pawilonów imitujących różne ekosystemy, łącznie około 1100 gatunków roślin. Historia palmiarni sięga 1911 roku, kiedy na terenie dzisiejszego Parku Wilsona zbudowano budynek z roślinami egzotycznymi. W czasie II wojny światowej zniszczona, po wojnie odbudowana. W obiekcie zobaczymy także akwaria z rybami i żółwie. Dla dzieci przygotowano mapę, do której można zbierać stempelki. Ceny biletów niskie, jak na taką atrakcję.

35. Park Wilsona (Łazarz)

Usytuowany naprzeciwko palmiarni zadbany park, na terenie którego w 1904 roku założono ogród botaniczny. Od strony północnej zaprojektowany w stylu francuskim, od strony południowej w angielskim. W czasach PRL-u patronem parku był Marcin Kasprzak. Stosunkowo duży park z oczkami wodnymi, rzeźbami i zabytkowym alpinarium. Od 1994 roku także popiersie prezydenta Wilsona. W sezonie letnim w amfiteatrze odbywają się koncerty.

36. Muzeum Broni Pancernej

Jedno z najciekawszych muzeów w Poznaniu, położone poza centrum miasta. Na terenie muzeów można zwiedzać cztery hale wystawowe z ekspozycją różnego rodzaju pojazdów wojskowych – od czołgów, przez haubice, po transportery opancerzone. Częścią muzeów jest wystawa plenerowa z różnymi pojazdami, nie tylko wojskowymi, bo wśród wystawionych eksponatów zobaczymy między innymi parowóz

37. Muzeum Martyrologii Wielkopolan

Zmuszające do refleksji muzeum w zrewitalizowanym Forcie VII. Wystawa stała przedstawia tragiczne losy mieszkańców Wielkopolski w czasach Powstania Wielkopolskiego i okupacji niemieckiej. Wśród eksponatów zgromadzono pamiątki po więźniach i narzędzia tortur stosowane przez esesmanów, a wyjątkowo przygnębiający widok stanowią zaaranżowane cele ze stłoczonymi ludzkimi figurami. Planowana jest rozbudowa muzeum.

38. Linie turystyczne MPK Poznań (sezonowo)

Ciekawą atrakcją Poznania są przejazdy zabytkowymi autobusami i tramwajami na liniach turystycznych uruchamianych przez MPK Poznań w weekendy i święta od majówki do ostatniego weekendu września. Najbardziej znana linia turystyczna to linia „0” kursująca od 1999 roku. Linia obsługiwana przez tramwaje typu „Helmut”, 102N i 105N to linia okrężna z przystanku Stare ZOO przez najbardziej znane atrakcje Poznania położone wzdłuż linii tramwajowych.

Kursują także linie autobusowe spod dworca Poznań Główny; linia nr 100 do Nowego ZOO i 102 do Muzeum Broni Pancernej. Na liniach można spotkać Jelcz 043 „Ogórek”, Ikarusy 260 i 280 oraz Jelcz PR 110. Obowiązuje osobna taryfa.

Poznań – podsumowanie

Poznań to duże miasto z licznymi atrakcjami różnego rodzaju. Na liście przedstawiłem tylko najważniejsze atrakcje Poznania, pomijając niektóre parki i kościoły (czytelnicy nie lubią czytać o kościołach). Wymieniłem tylko najważniejsze muzea, ponieważ na muzea w Poznaniu planuję poświęcić osobny artykuł. Poznań to miasto tłumnie odwiedzane przez turystów, w dni targowe należy liczyć się z ogromnym tłokiem w pociągach (na niektórych trasach tłok panuje na co dzień) i bardzo wygórowanymi cenami noclegów.

Poznań można zwiedzać na różne sposoby. Jeśli wybierzemy zwiedzanie Poznania pieszo, będzie się trzeba dużo nachodzić po samym centrum, ale w ciągu jednego dnia można zobaczyć Stare Miasto, Ostrów Tumski i Śródkę bez zwiedzania muzeów. W przypadku zwiedzania muzeów i wnętrz zabytków konieczny jest co najmniej weekendowy pobyt, a na dłuższe zwiedzanie Poznania z atrakcjami poszczególnych dzielnic i okolic, trzeba przeznaczyć tydzień.

Warto zapoznać się z ofertą biletów Zarządu Transportu Miejskiego – dostępne są bilety 24-godzinne i 7-dniowe.

Baza noclegowa bardzo dobrze rozwinięta – od akademików czynnych w sezonie letnim (bardzo wysokie ceny jak na domy studenckie), przez liczne hostele, po hotele dla gości biznesowych. Ceny noclegów wysokie, w okresie Targów bardzo wygórowane. Na obrzeżach miasta można znaleźć stosunkowo niedrogi nocleg w znośnych warunkach.

Baza gastronomiczna również bardzo dobrze rozwinięta – bary mleczne, dobre lokale z jedzeniem na wagę, w dzielnicy Jeżyce np. lokal gastronomiczny z kuchnią kirgiską.

Dla osób przyjeżdżających pociągiem zwiedzanie Poznania jest bardzo proste, ponieważ dworzec Poznań Główny leży 10 minut spacerem od największych atrakcji Starego Miasta.

Poznań to miasto warte odwiedzenia, choćby na jeden dzień. Przewodnik ułatwi wam zaplanowanie wycieczki do Poznania, w przyszłości zostanie rozbudowany o artykuły o poszczególnych dzielnicach.

Zobacz również:

Pociągiem po Wielkopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Poznania – propozycje wycieczek jednodniowych
Muzea w Poznaniu – najciekawsze poznańskie muzea

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Poznań Główny

Dworzec kolejowy Poznań Główny

%d bloggers like this: