Kolej na Podróż

Ciekawostki o Luksemburgu – 23 ciekawostki, które warto znać

Wielkie Księstwo Luksemburga to jeden z mniejszych europejskich krajów, graniczący z Belgią, Niemcami i Francją. Siedziba wielu instytucji finansowych, kraj dynamicznie rozwijający się. W artykule znajdziesz sprawdzone ciekawostki o Luksemburgu.

1. Powierzchnia Luksemburga to 2586 kilometrów kwadratowych. Niewiele więcej niż powierzchnia powiatu słupskiego i niewiele mniej niż powierzchnia powiatu bialskiego ze stolicą w Białej Podlaskiej.

2. W Luksemburgu obowiązują trzy języki urzędowe: luksemburski, francuski i niemiecki.

3. W marcu 2020 roku w Luksemburgu wprowadzono bezpłatny transport publiczny na terenie kraju.

4. Luksemburg od lat ma najwyższe PKB na mieszkańca.

5. Do Luksemburga dojeżdża do pracy mnóstwo osób z sąsiednich krajów – Francji, Belgii i Niemiec. Bezpłatną komunikację publiczną wprowadzono, aby rozładować korki na ulicach dojazdowych do stolicy – Luksemburga.

6. Restauracja Chiggeri w stolicy Luksemburga została zapisana do Księgi Rekordów Guinessa jako restauracja z największym wyborem win na świecie. Do wyboru jest 2200 rodzajów win.

7. Luksemburczycy posiadają najwięcej samochodów w przeliczeniu na mieszkańca. W 2008 roku w kraju było 647 samochodów na 1000 mieszkańców. Należy podejrzewać, że obecnie jest ich znacznie więcej.

8. W 2009 roku Georges Christen z Luksemburga ustanowił nietypowy rekord – uniósł stół z siedzącą na nim 50-kilogramową kobietą za pomocą zębów i trzymając stół w zębach przeszedł z nim 11,8 metrów, przy czym 10 metrów w czasie 6,57 sekund. Georges Christen jest rekordzistą w szesnastu kategoriach – między innymi zębami pociągnął samolot Cessna oraz wagon kolejowy.

9. Luksemburczycy obchodzą święto narodowe 23 czerwca na pamiątkę narodzin luksemburskich książąt, chociaż żaden z nich nie urodził się tego dnia. Święto początkowo obchodzono 23 stycznia na pamiątkę urodzin wielkiej księżnej Charlotte, ale ze względu na lepszą pogodę w 1962 roku przeniesiono je na 23 czerwca.

10. Motto Luksemburczyków brzmi „mir wëllebleiwewatmirsinn”, czyli „chcemy zostać, kim jesteśmy”. Oznacza ono pragninie niepodległości i niezależności od sąsiadów, którzy w przeszłości okupowali kraj.

11. Znana grupa medialna RTL ma swoją siedzibę w Luksemburgu.

12. Układ z Schengen został podpisany w luksemburskiej wiosce Schengen, położonej na trójstyku granic Luksemburga, Francji i Niemiec.

13. Luksemburg to raj podatkowy i siedziba wielu banków oraz instucji finansowych.

14. Najliczniejsza mniejszość narodowa w Luksemburgu to Portugalczycy. Diaspora liczy około 100 tysięcy mieszkańców. Portugalczycy emigrowali do pracy do Luksemburga w czasach kryzysu gospodarczego w swoim kraju – od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Część znalazła zatrudnienie w sektorze bankowym, część w przemyśle, inni pozakładali swoje własne biznesy. W Hamm – dzielnicy Luksemburga – mają nawet swój klub piłkarski Benfika, chociaż nie wszyscy jego zawodnicy to Portugalczycy. [1]

15. Reprezentanci Luksemburga zdobyli tylko dwa medale w historii na letnich igrzyskach olimpijskich i również dwa na zimowych igrzyskach olimpijskich.

16. Dawniej Luksemburg słynął z produkcji stali – zyski rozruszały sektor finansowy, który po upadku hutnictwa jest główną branżą gospodarczą kraju.

17. Luksemburczycy po ukończeniu szkoły powinni znać co najmniej cztery języki – oprócz trzech urzędowych dochodzi język angielski.

18. Luksemburg to jedyne Wielkie Księstwo na świecie.

19. Nazwa Luksemburg (Lucilinburhuc) pojawiła się po raz pierwszy około 963 roku w akcie wymiany ziem, na mocy którego hrabia Zygfryd nabył od opactwa w Saint-Maximin w Trewirze niewielką warownię na skale wznoszącej się nad doliną Alzette, nazywanej cyplem Bock. [2]

20. W XVII i XVIII wieku miasto Luksemburg było nazywane „Gibraltarem Północy”, bowiem pełniło funkcję potężnej twierdzy.

21. Częścią twierdzy były tunele o długości 17 kilometrów rozciągające się pod stolicą kraju, wykute w skale w 1644 roku i rozbudowane 40 lat później, a potem w XVIII wieku. Niektóre z nich znajdują się na głębokości 40 metrów. W czasie drugiej wojny światowej służyły jako schron przeciwlotniczy. Mogą pomieścić 35 tysięcy osób. Obecnie są jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Zostały także wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

22. Luksemburg notuje jedną z najwyższych frekwencji wyborczych na świecie.

23. Pierwsza książka w języku luksemburskim została wydana w 1829 roku.

Źródła:

[1] https://numer14.pl/mala-portugalia-luksemburgu/
[2] https://sip.gouvernement.lu/dam-assets/publications/brochure-livre/minist-etat/sip/brochure/Tout_savoir_Luxembourg/Tout_savoir-PL.pdf

Od autora: Ciekawostki o Luksemburgu i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka. 



%d bloggers like this: