Kolej na Podróż

Ciekawostki o Rumunii – 25 ciekawostek, które warto znać

Rumunia nie należy do krajów, których historię i realia uczy się w szkołach. Stereotypy o kraju nie zachęcają do wizyty, aczkolwiek zdecydowana większość turystów chwali Rumunię i chętnie wróciłaby zwiedzić ten kraj dokładniej. Poniżej najlepsze, moim zdaniem, ciekawostki o Rumunii. Nie jest ich dużo, ale zadałem sobie trud weryfikacji ciekawostek pojawiających się w różnych źródłach i sporo z nich okazało się nieprawdziwych.



1. Rumunia to kraj należący do krajów bałkańskich.

2. Jednym z najciekawszych europejskich cmentarzy jest Cimitirul Vesel zlokalizowany w miejscowości Săpânța, czyli tzw. Wesoły Cmentarz. Nagrobki na cmentarzu są kolorowe, a epitafia wspominające zmarłych związane są z anegdotami z ich życia lub w zabawny sposób opisują życie nieboszczyków. Cmentarz znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

3. Niedaleko wspomnianego cmentarza znajduje się najwyższy drewniany kościół na świecie, którego wieża ma 78 metrów wysokości. Został wybudowany w 1391 roku.

4. Banknot 2000 lei wydany w 1999 roku to pierwszy polimerowy banknot w Europie.

5. Rumuńskie 10 bani z 1917 roku to najmniejszy banknot świata – rozmiary 2,75 cm x 3,8 cm.

6. Pałac Parlamentu (Dom Ludowy) w Bukareszcie to jeden z największych budynków na świecie pod względem powierzchni (większy jest podobno tylko Pentagon) i jeden z najdroższych, jeśli chodzi o koszty budowy.

7. Bukareszt bywa nazywany „Małym Paryżem” lub „Paryżem Wschodu”

8. Rumuńska flaga jest niemal identyczna z flagą Czadu. Flaga Czadu ma nieznacznie ciemniejszy odcień koloru niebieskiego.

9. Rumuński autobus Dongfeng-Roman (znany też jako Dinozaur) był najdłuższym autobusem produkowanym w krajach bloku socjalistycznego. Rumuni produkowali go dla Chin.

10. Droga Transfogaraska biegnąca przez Karpaty uważana jest za nabardziej malowniczą trasę w Europie.

11. Jednym z odkrywców insuliny był Rumun Nicolae Paulescu.

12. We wrześniu 1939 roku polski rząd ewakuował się do Rumunii.

13. W Rumunii, głównie w Bukowinie, można znaleźć kilka wiosek zamieszkanych głównie przez Polaków – Kaczyka, Nowy Sołoniec, Plesza, Pojana Mikuli. Zamieszkują je potomkowie górników sprowadzonych tutaj do pracy przy wydobyciu soli pod koniec XVIII wieku.

14. W Rumunii znajduje się okrągła wieś – Charlottenburg (Şarlota), założona w drugiej połowie XVIII wieku przez niemieckich osadników.

15. W 2010 roku w jaskini Coliboaia odkryto najstarsze jaskiniowe malowidła naścienne w Europie Środkowej, które prawdopodobnie zostały namalowane 35 tysięcy lat temu.

16. Znajdujący się w jaskini Scarisoara podziemny lodowiec jest drugim pod względem wielkości podziemnym lodowcem w Europie.

17. W czasach starożytnych obszar dzisiejszej Rumunii nazywany był Dacją, którą zamieszkiwali Dakowie. Stąd też nazwa rumuńskiego samochodu Dacia.

18. Rumuńska gimnastyczka Nadia Comăneci zdobyła pięć złotych medali olimpijskich i jako pierwsza w historii gimnastyki dostała maksymalne noty 10 punktów na zawodach sportowych.

19. Powierzchnia Rumunii wynosi prawie tyle samo, ile powierzchnia Wielkiej Brytanii.

20. Pierwowzorem Drakuli był hospodar wołoski panujący w połowie XV wieku Wład Palownik.

21. Rumuńska wioska Tichilesti to ostatnia wioska dla trędowatych w Europie.

22. Rumuński zamek Peles to pierwszy na świecie zamek, w którym zainstalowano instalację elektryczną i doprowadzono kanalizację.

23. Rumunia od lat znajduje się w konflikcie dyplomatycznym z Ukrainą o Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Wysepka ma 690 m długości i 560 m szerokości, nie ma wody pitnej, ale możliwe, że są tu złoża ropy naftowej i gazu ziemngo. Wyspę zamieszkują ukraińscy żołnierze wojsk ochrony pogranicza.

24. Piłkarska reprezentacja Rumunii, jako jedna z czterech europejskich drużyn, zagrała na pierwszych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Urugwaju w 1930 roku (poza Rumunią nasz kontynent reprezentowały Francja, Jugosławia i Belgia). Skład ustalił osobiście król Karol II.

25. Rumuńska drużyna Steaua Bukareszt w 1986 roku zdobyła Puchar Europy Mistrzów Krajowych w piłce nożnej. To odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów, ale wtedy w tym pucharze grali tylko mistrzowie rozgrywek z poszczególnych krajów. Rok później Steaua Bukareszt zdobyła Superpuchar Europy.

Od autora: Ciekawostki o Rumunii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko traktować z przymrużeniem oka. 

Blog Kolej na Podróż to przede wszystkim blog o tematyce podróżniczo-kolejowej. Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie

%d bloggers like this: