Kolej na Podróż

Linia kolejowa Jelenia Góra – Zgorzelec – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Jelenia Góra – Zgorzelec to niezelektryfikowana linia kolejowa prowadząca głównie przez małe miejscowości. Na trasie kursują pociągi Kolei Dolnośląskich w relacji Jelenia Góra – Görlitz; konkretnie spalinowe zespoły trakcyjne, najczęściej serii SA135.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Jelenia Góra – Zgorzelec – stacje:

Jelenia Góra – średniej wielkości miasto. Przyjemny dworzec kolejowy z wyremontowanymi peronami. Z dworca do centrum idzie się około 10 minut. Na tle skupionych na niewielkiej powierzchni zabytków wyróżnia się kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; mnie najbardziej podoba się rynek, a deptak także niczego sobie. Poza centrum szlaki pieszo-rowerowe wzdłuż rzeki Bóbr, Muzeum Karkonoskie oraz Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. Nowa atrakcja to tzw. „Bramy Czasu” w odnowionych tunelach. Polecam Jelenią Górę.

Jelenia Góra – najciekawsze miejsca i atrakcje
Dworzec kolejowy w Jeleniej Górze – informator

Jelenia Góra Zabobrze – nowy przystanek kolejowy; brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Rybnica – zabytkowy budynek stacji kolejowej, ruiny zamku oraz kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Stara Kamienica – można zobaczyć kościół pw. św. Jana Chrzciciela i ruiny zamku. 3 kilometry od stacji ruiny pałacu oraz opuszczone sanatorium w Barcinku. 3 kilometry na południowy zachód od stacji drewniany kościół w Kromniku.

Kwieciszowice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Rębiszów – w centrum wsi można zobaczyć kościół pw św. Barbary. 6 kilometrów na zachód od stacji miasteczko Mirsk – atrakcje to dawny kościół ewangelicki; kościół Zwiastowania NMP oraz wieża ciśnień zaadaptowana na wieżę widokową.

Młyńsko – dwa kilometry od stacji pałac (niedostępny dla turystów) i ruiny zamku w Proszówce.

Gryfów Śląski – blisko stacji niewielkie centrum miasteczka, w tym rynek, fragmenty murów obronnych i kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Atrakcje w okolicy:

4 kilometry na zachód pałac (siedziba szkoły) oraz kościół pw. św. Antoniego w Biedrzychowicach.
11 kilometrów na zachód od stacji znany Zamek Czocha i zapora na Jeziorze Leśniańskim.
8 kilometrów na południowy wschód od stacji Lubomierz, wieś znana z filmów o Kargulu i Pawlaku. We wsi utworzono Muzeum Kargula i Pawlaka.

Ubocze – blisko stacji kościółek pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XV wieku, później przebudowywany.

Olszyna Lubańska – stacja kolejowa w czterotysięcznym miasteczku Olszyna. W centrum kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP z końca XIX wieku, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1314 roku, poza centrum niszczejący pałac. 12 kilometrów na zachód od stacji wspomniany wcześniej Zamek Czocha. 6 kilometrów na wschód od stacji pałac w Rząsinach, dwa kilometry od pałacu ruiny zamku. 7 kilometrów na wschód od stacji pałac i kościół pw. św. Jana Nepomucena w Wolbromowie.

Lubań – miasteczko liczące około 20 tysięcy mieszkańców. Bardzo zaniedbany dworzec kolejowy, największa atrakcja to Baszta Bracka udostępniona turystom jako wieża widokowa. Zachowały się fragmenty murów miejskich, zabytki sakralne i parę zabytkowych budynków w centrum miasta.

Atrakcje w okolicy:

4 kilometry na południowy zachód od stacji pałac w Jałowcu.
6 kilometrów na południowy zachód od stacji ruiny XIII wiecznego kościoła, ruiny pałacu oraz kościół i pw. Podwyższenia Krzyża z 1905 roku w Kościelnikach Średnich.
9 kilometrów na wschód od stacji ruiny kościoła i kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie.
14 kilometrów na wschód od stacji ruiny zamku w Gościszowie.
6 kilometrów na północny zachód od stacji zabytkowy kościół i ruiny pałacu w Pisarzowicach.
8 kilometrów na północ od stacj otoczony krużgankami kościół oraz najstarszy cis w Polsce w Henrykowie Lubańskim.

Zaręba – we wsi kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1684 roku, pałac w Zarębie Górnej i pałacyk Zarębie Dolnej.

Batowice Lubańskie – niedaleko ruiny pałacu na skraju wsi Włosień. 4 kilometry na południe od stacji kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w miejscowości Platerówka.

Mikułowice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Jerzmanki – jedyny zabytek we wsi to kościół pw. św. Franciszka z Asyżu. 3 kilometry na południowy wschód od stacji kościół pw. św. Anny i św. Michała w Sulikowie.

Zgorzelec – miasto na granicy niemiecko-polskiej, w dużej części brzydkie i zaniedbane, co stanowi ogromny kontrast w porównaniu z odrestaurowanym zabytkowym centrum Görlitz. Najładniejsza część miasta znajduje się nad Nysą Łużycką – kilka wyremontowanych kamienic i Muzeum Łużyckie. Stacja Zgorzelec została jakiś czas temu wyremontowana, stacja Zgorzelec Miasto nadal niszczeje. Warto przejść na drugą stronę Nysy Łużyckiej, aby pospacerować po malowniczych uliczkach Görlitz. Można też przejechać pociągiem; polecam widok podczas przejazdu przez most nad Nysą Łużycką.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: