Kolej na Podróż

Linia kolejowa Katowice – Częstochowa – co zobaczyć (pociąg + rower)

Pociągi osobowe pomiędzy Katowicami a Częstochową jadą ponad półtorej godziny (89 kilometrów). Wprawdzie prędkość przejazdu jest wysoka, ale bardzo częste postoje wydłużają czas jazdy. Koleje Śląskie uruchamiają pociągi przyspieszone na niektórych odcinkach. Na odcinku Myszków – Częstochowa często panuje tłok w pociągach.

Podróż bywa męcząca, jeśli was stać i jedziecie np. z Katowic do Częstochowy, lepiej wybrać pociąg pospieszny.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie śląskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa śląskiego, położonych wzdłuż linii kolejowych.

Wybrane stacje na trasie Katowice – Częstochowa

Katowice – stacja początkowa. Opis w rozdziale Katowice – Zwardoń

Katowice Zawodzie – przystanek kolejowy w dzielnicy Zawodzie. W pobliżu brak atrakcji turystycznych.

Katowice Szopienice Południowe – stacja kolejowa w dzielnicy familoków. Brak kasy, toalet, nieciekawa okolica. Z okien pociągu doskonale widać kolonię robotniczą Helgoland. Zabudowa dzielnicy jest atrakcją samą w sobie, jednak nie radziłbym spacerów z aparatem na wierzchu; szczególnie wieczorem.

Atrakcje w okolicy:

– zabytkowy kościół św. Jadwigi (500 m)
– Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku (1,5 km)
– zabytkowe osiedle Nikiszowiec (2,5 km)

Sosnowiec – dworzec kolejowy Sosnowiec Główny znajduje się w centrum miasta. W pobliżu dworca cerkiew prawosławna. Atmosfera w tym mieście zniechęca do wizyty, daleko od centrum można zobaczyć Pałac Dietla oraz cmentarz żydowski. Atmosfera w mieście nie zachęca do dłuższego pobytu, jednak jest tu kilkanaście ciekawych zabytków w różnych częściach miasta, pomiędzy którymi odległość często wynosi po kilka, a nawet kilkanaście kilometrów.

Sosnowiec – spacer po mieście
Sosnowiec Główny – dworzec kolejowy

Będzin – popadający w ruinę zabytkowy dworzec kolejowy daleko od centrum Będzina. Żal patrzeć. Dworzec mógłby być jedną z atrakcji i wizytówek Będzina, na razie wygląda okropnie. Kilometr od dworca znajduje się Pałac Wilhelma w Sosnowcu.

Będzin Miasto – dworzec kolejowy w centrum Będzina. W Będzinie warto zobaczyć Wzgórze Zamkowe z zamkiem i cmentarzem żydowskim. Ładnie wygląda z zewnątrz Pałacyk Mieroszewskich, w którym mieści się Muzeum Zagłębia (drogie bilety wstępu). Poza Wzgórzem Zamkowym szaro, ponuro, wysokie poczucie zagrożenia. Poza centrum popularnością cieszy się Góra Dorotka z kościołem św. Doroty na jej szczycie.

Będzin – co zobaczyć

Z Będzina można podjechać tramwajem do Czeladzi. Na granicy Będzina i Czeladzi widać stary cmentarz żydowski, w samej Czeladzi godne uwagi jest niewielkie centrum z kościołem pw. św. Stanisława, Muzeum Saturn i osiedle robotnicze w dzielnicy Piaski.

Będzin Ksawera – przystanek kolejowy przy osiedlu. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku.

Dąbrowa Górnicza – bardzo brzydka stacja kolejowa jak na tak duże miasto. Zabytkowy dworzec ma zostać w najbliższych latach wyremontowany. Z dworca do centrum idzie się kilka minut – warto zobaczyć Pałac Kultury Zagłębia, ławeczkę Jimmiego Hendrixa tuż obok, pobliską galerię handlową Pogoria, ładny kościół widoczny z daleka, ewentualnie kopalnię ćwiczebną kilometr dalej. Samo miasto to jedno wielkie blokowisko.

Dąbrowa Górnicza – spacer po centrum

Dąbrowa Górnicza Gołonóg – przystanek kolejowy przy osiedlu. Można zobaczyć kościół pw. św. Antoniego z Padwy.

Dąbrowa Górnicza Pogoria – przystanek kolejowy zwykle czynny w sezonie letnim. Tuż obok Zalew Pogoria – możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą.

Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – zabytkowy dworzec kolejowy, na którego peronach i w otoczeniu od kilku lat trwa remont. Blisko dworca przedwojenny wapiennik i neogotycki kościół pw. Zesłania Ducha Świętego.

Dąbrowa Górnicza Sikorka – blisko stacji tereny spacerowe (las).

Chruszczobród – przystanek kolejowy. W centrum wsi kościół pw. św. Stanisława Biskupa z połowy XVIII wieku; poźniej przebudowywany.

Wiesiółka – 2,5 km od przystanku kolejowego ruiny pałacu.

Łazy – nieduże miasteczko przemysłowe. Bardzo ładnie wyremontowany dworzec kolejowy z Izbą Pamięci, samo miasteczko przeciętne, bez szczególnych atrakcji.

Łazy – dworzec kolejowy

Atrakcje w okolicy:

3 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Bartłomieja w Ciągowicach z 1875 roku. Na rynku studnia z kapliczką.
5,5 kilometra na południe od stacji kościół pw. św. Franciszka z Asyżu z początku XIX wieku w Niegowonicach.
12 kilometrów na wschód od stacji zamek w Ogrodzieńcu.

Zawiercie – średniej wielkości miasto z pięknym dworcem kolejowym. Dworzec kolejowy to najładniejsze miejsce miasta. Nie wiem, czy jeszcze możliwe jest zwiedzanie zamkniętej Huty Szkła Kryształowego, natomiast najciekawsze atrakcje Zawiercia to źródło Warty w Kromołowie – dzielnicy miasta położonej 5 km od centrum, tam również znajduje się cmentarz żydowski. Z kolei w dzielnicy Skarżyce (6 km od centrum) zabytkowy kościół, formacje skalne, a dwa kilometry dalej, w Morsku, ruiny zamku.

Atrakcje w okolicy:

  • w Porębie (7 km) zabytkowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
  • zamek w Ogrodzieńcu (10 km od dworca kolejowego w Zawierciu, dojazd busem)
  • w miejscowości Czekanka (13 km) hodowla alpak.
  • 7 kilometrów od stacji Skały przy Pieckach za Kromołowem; dwa kilometry dalej kolejne skały w Skarżycach, gdzie znajdziemy również ruiny zamku.

Zawiercie Borowe Pole – brak atrakcji w pobliżu stacji.

Myszków Mrzygłód – Blisko stacji kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Boskiej Mrzygłodzkiej. 6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach i ruiny pałacu. Za wsią Skały Rzędkowickie.

Myszków Światowit – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.

Myszków – bardzo ładny dworzec kolejowy i to by było na tyle, bo Myszków to zwykłe miasto, jedynie kościół św. Mikołaja wyrasta na poważną atrakcję turystyczną.

Atrakcje w okolicy:

  • 7 kilometrów od Myszkowa Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej w Żarkach.
  • 15 kilometrów od Myszkowa znajduje się zamek w Bobolicach, gdzie kręcono serial „Korona Królów”. Dwa kilometry wcześniej ruiny zamku w Mirowie. Dojazd komunikacją publiczną praktycznie niemożliwy (busy zatrzymują się 3 kilometry od zamku.

Myszków Nowa Wieś – Brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Żarki-Letnisko – przystanek kolejowy położony prawie 7 kilometrów od centrum miejscowości Żarki, w pobliżu tereny spacerowe.

W Żarkach można zobaczyć szereg ciekawych zabytków i atrakcji – Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Muzeum Dawnych Rzemiosł, cmentarz żydowski, czy stare stodoły. W pobliżu pozostałości dawnych bunkrów.

Masłońskie-Natalin – przystanek kolejowy w pobliżu plaży nad Zalewem Porajskim. 5 kilometrów od stacji kościół pw. św. Mikołaja w Przybynowie – 5 kilometrów dalej skały, jaskinie, formacje skalne w okolicach Zaborza i Suliszowic.

Poraj – popularne miejsce wypoczynku nad Zalewem Porajskim (a właściwie nad Wartą). Wyremontowany dworzec kolejowy. 4 kilometry od stacji, we wsi Choroń, ruiny wapiennika.

Korwinów – 3 kilometry od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej (lata siedemdziesiąte XIX wieku.)

Częstochowa Raków – w pobliżu przystanku kolejowego pętla tramwajowa oraz muzeum Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej. Okolica nieciekawa. Kilometr od stacji Pałacyk Hantkego oraz Sanktuarium św. Józefa Rzemieślnika. Przy centrum handlowym Jagiellończycy (1,3 km) można się przesiąść do busów lub autobusów jadących w stronę zamku w pobliskim Olsztynie.

Częstochowa – dworzec kolejowy w Częstochowie. Jeden z dwóch ważnych dworców, bo wyremontowany dworzec Częstochowa Stradom obsługuje wiele pociągów dalekobieżnych. Dworzec położony w centrum miasta, łatwo dojść na Jasną Górę i do większości zabytków, choć miasto bardzo mnie rozczarowało.

Częstochowa – najważniejsze atrakcje:

  • Jasna Góra
  • Muzeum Produkcji Zapałek
  • cmentarz żydowski
  • Pałacyk Brassów
  • Stary Rynek
  • bazylika pw. Świętej Rodziny
  • kościół pw. św. Jakuba Apostoła
  • Park Lisiniecki
%d bloggers like this: