Kolej na Podróż

Linia kolejowa Lublin – Chełm – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Lublin – Chełm w zasadzie powinna zostać opisana jako linia kolejowa Lublin – Dorohusk, jednak z punktu widzenia turysty i zwykłego pasażera pociągów, istotny jest odcinek z Lublina do Chełma, po którym kursują pociągi osobowe i pospieszne, a także międzynarodowy pociąg nocny Warszawa – Kijów. Jak podaje wyszukiwarka połączeń PKP, odległość pomiędzy stacjami Lublin Główny a Chełm wynosi 73 kilometry.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie lubelskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych w województwie lubelskim.

Linia kolejowa Lublin – Chełm – stacje:

Lublin Główny – główny dworzec kolejowy w Lublinie. Położony około 2 kilometry od Śródmieścia z licznymi zabytkami. Stolica województwa lubelskiego; ważny węzeł kolejowy; ośrodek przemysłowy i akademicki. Miasto reklamowane na wszystkich możliwych blogach komercyjnych; bardzo wysokie ceny noclegów. Z atrakcji w pobliżu dworca kolejowego należy wymienić kościół pw. św. Michała Archanioła.

Najważniejsze zabytki i atrakcje w centrum miasta:

– Brama Krakowska
– Zamek Lubelski
– Wieża Trynitarska
– Archikatedra św. Jana Chrzciciela
– Rynek
– Muzeum Zakładu Historii Farmacji
– Brama Grodzka
– Sobór Przemienienia Pańskiego
– kościół pw. Świętego Ducha

Lublin Północny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Świdnik Miasto – stacja kolejowa w centrum miasta. Świdnik to miasto przemysłowe (ok. 40 tysięcy mieszkańców); więc niezbyt atrakcyjne dla turystów. Można ewentualnie zobaczyć stary dworzec kolejowy Świdnik (obecnie nieczynny) i helikopter SM-1 jako pomnik. Za stacją biegnie odgałęzienie do stacji kolejowej przy lotnisku (nazwa przystanku: Lublin Airport)

Świdnik Wschód – przystanek kolejowy w Świdniku. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Minkowice – zabytkowy drewniany budynek dworca kolejowego.

Podzamcze – przy przystanku kolejowym znajduje się zespół pałacowo-parkowy – w pałacu obecnie mieści się szkoła. 2 kilometry na północ od przystanku wieś Mełgiew (można dojść również ze stacji w Minkowicach). W budynku starego kościoła św. Wita urządzono niewielkie muzeum regionalne. Po sąsiedzku neogotycki kościół z początku XX wieku. 6 kilometrów na południe od stacji pole golfowe w Wierzchowiskach – częścią kompleksu jest pałac zaadaptowany na hotel. 11 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Józefa i św. Antoniego w Kawęczynie.

Dominów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Jaszczów – 2,5 kilometra na południowy wschód od stacji pałac we wsi Łysołaje-Kolonia. 4 km na północ od stacji wieś Milejów – kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Antoniego z Padwy z końca XIX wieku, rozbudowany w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Biskupice – we wsi kościół pw. św. Stanisława BM. 4 kilometry na zachód od stacji popadający w ruinę dwór w Brzezicach. 8 kilometrów na zachód od stacji ruiny zboru kalwińskiego w Piaskach.

Trawniki – 7 kilometrów na południe od stacji zabytkowy kościół pw. św. Jana Nepomucena w Fajsławicach. Dwa kilometry za Fajsławicami niszczejący dwór w Suchodołach.

Wólka Kańska – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Kanie – we wsi kościół pw. św. Piotra i Pawła i Matki Boskiej Różańcowej z drugiej dekady XX wieku.

Zalesie Krasieńskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Rejowiec – stacja kolejowa w miasteczku Rejowiec Fabryczny. Węzeł kolejowy. Można zobaczyć dworek, w którym mieści się obecnie ośrodek kultury. 5 kilometrów od stacji leży miasteczko Rejowiec – zabytki to Pałac Ossolińskich (siedziba Urzędu Miasta, kościół pw. Świętego Jozafata i cerkiew pw. św. Michała Archanioła. 5 kilometrów na północ od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowie z lat 1900-1912.

Zawadówka – zabytkowy, ale zaniedbany budynek stacji.

Chełm Miasto – przystanek kolejowy w Chełmie, blisko kościoła pw. pw. Świętego Kazimierza Królewicza i Parku Miejskiego. Rynek oddalony o 2 kilometry.

Chełm – dworzec kolejowy w Chełmie. Do rynku i deptaka prawie 3 kilometry. 4 kilometry na północ od stacji ruiny wieży w Bieławinie.

Zabytki i atrakcje Chełma:

– bazylika NMP
– rynek i deptak
– trasa podziemna
– kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów
– cerkiew pw. św. Jana Teologa
– Muzeum Ziemi Chełmskiej
– Zamek Romanowicza z parkiem
– cmentarz prawosławny

%d bloggers like this: