Kolej na Podróż

Linia kolejowa Łuków – Dęblin – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Łuków – Dęblin to linia o niewielkim znaczeniu w ruchu turystycznym. Ciekawe atrakcje turystyczne znajdują się może przy dwóch stacjach, w przypadku pozostałych trzeba przejść lub przejechać rowerem kilka kilometrów, aby zobaczyć np. zabytkowy kościół. Po linii kursują pociągi regionalne Polregio. Odległość pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi 61 kilometrów.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie lubelskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych w województwie lubelskim.

Linia kolejowa Łuków – Dęblin – stacje:

Łuków – miasto liczące ok. 30 tysięcy mieszkańców. Ważny węzeł kolejowy. Zabytkowy dworzec kolejowy. Miasto pod względem architektonicznym wypada przeciętnie; warto zobaczyć kościoły pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i kolegiatę pw. Przemienienia Pańskiego, Muzeum Regionalne i cmentarz wojenny.

Łuków Łapiguz – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji; w drodze z centrum Łupkowa można ewentualnie zobaczyć pomnik żydowskich ofiar Holocaustu zrobiony z macew z cmentarza żydowskiego, który był w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik.

Sarnów – 4,5 km na zachód od stacji kościół pw. św. Anny z lat 1742-1752 w Jeleńcu. 9 km na zachód od stacji ruiny dworu w miejscowości Wesołówka. 7 km na wschód od stacji zabytkowy drewniany kościół w. św. Zofii i św. Dominika z drewnianą dzwonnicą we wsi Zofibór.

Borowina – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Krzywda – 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Radoryżu Kościelnym z początku XX wieku. 9 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie.

Hordzieżka – blisko przystanku kolejowego drewniany kościółek pw. św. Jana Chrzciciela we wsi o tej samej nazwie, co stacja. W Adamowie (8 km na wschód od stacji) kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. z połowy XIX wieku i zabytkowy budynek plebanii. 3 kilometry dalej, we wsi Zakępie, drewniany kościół pw. św. Piotra i Pawła – przeniesiony z Łukowców.

Okrzeja – 2 kilometry na wschód od stacji Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (dojazd możliwy też z przystanku Hordzieżka). Centrum miejscowości Okrzeja oddalone o 5 kilometrów od stacji – po drodze mijamy kopiec Henryka Sienkiewicza. We wsi warto zobaczyć kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z lat 1790-1793, w którym został ochrzczony Henryk Sienkiewicz. 8 kilometrów na wschód od stacji Wola Gułowska – tu warto zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września oraz Muzeum Czynu Bojowego.

Grabów Szlachecki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji. Również z tego przystanku kolejowego można dojechać rowerem do Okrzei lub Woli Gułowskiej.

Leopoldów – ładny budynek stacji kolejowej. I to na tyle, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne w pobliżu.

Ryki – miasteczko (ok. 10 tysięcy mieszkańców); można zobaczyć kościół Najświętszego Zbawiciela, Pałac Poniatowskiego (obecnie Dom Kultury) i pozostałości po cmentarzu żydowskim. Z nowego przystanku kolejowego do centrum trzeba przejść dwa kilometry.

Dęblin – miasto (16 tys. mieszkańców); baza sił powietrznych, węzeł kolejowy. W Dęblinie warto zobaczyć Muzeum Sił Powietrznych, pozostałości Twierdzy Dęblin, cmentarz wojenny, drewniany kościół pw. Chrystusa Miłosiernego oraz zespół pałacowo-parkowy położony 5 kilometrów od centrum miasta (rektorat Akademii Lotniczej).

%d bloggers like this: