Kolej na Podróż

Linia kolejowa Nysa – Kamieniec Ząbkowicki – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Nysa – Kamieniec Ząbkowicki to fragment Magistrali Podsudeckiej biegnącej z Katowic do Legnicy. Odcinek przez długi czas wyłączony był z ruchu; w kwietniu 2018 roku w wakacyjne weekendy na trasę wyjechały szynobusy. W rozkładzie jazdy 2020/2021 w weekendy kursują pociągi osobowe, codziennie pociąg TLK Sudety z Krakowa do Jeleniej Góry. Stacje kolejowe Otmuchów i Paczków położone są daleko od najważniejszych zabytków i atrakcji, a pomiędzy Nysą a Złotym Stokiem i Kłodzkiem często kursują busy, które jeżdżą szybciej niż pociąg.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.
Pociągiem po Opolszczyźnie – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa opolskiego.

Linia kolejowa Nysa – Kamieniec Ząbkowicki – stacje:

Nysa – zabytkowa część miasta w dużym stopniu zniszczona w 1945 roku, mimo to moim zdaniem warto przyjechać do tego miasta choćby na jeden dzień. Dworzec kolejowo-autobusowy wymaga remontu. W centrum warto zobaczyć bastion św. Jadwigi, bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, Wieże Bramy Zębickiej i Bramy Wrocławskiej, Muzeum Powiatowe w Pałacu Biskupim oraz fort wodny. Warte zobaczenia są także kościoły w różnych częściach miasta.

Nysa w jeden dzień – co zobaczyć

Goświnowice – blisko stacji plaża nad Jeziorem Nyskim.

Wójcice – można zobaczyć kościół pw. św. Andrzeja z początku XIX wieku.

Otmuchów – stacja kolejowa położona dwa kilometry od centrum miasta, ale blisko Jeziora Otmuchowskiego. W centrum Zamek Otmuchowski, ryneczek i kościół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Poza centrum pozostałości po niemieckich umocnieniach. We wsi Kałków (10 km na południe od stacji) kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Jerzego z XIII wieku, później przebudowany. 7 kilometrów na północ od stacji niszczejący pałac w Starowicach.

Otmuchów Jezioro – przystanek kolejowy przy domkach nad Jeziorem Otmuchowskim. Kilometr na północ od stacji kościół pw. Matki Bożej Bolesnej z 1929 roku w Ligocie Wielkiej.

Paczków – stacja kolejowa położona dwa kilometry od centrum miasta. Paczków to jedno z trzech polskich miast, których centrum otoczone jest murami. Najważniejsze zabytki i atrakcje to rynek, wspomniane mury miejskie, kościół pw. Św. Jana Ewangelisty, Muzeum Gazownictwa, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z początku XX wieku, Dom Kata. Poza centrum prywatne Metamuzeum Motoryzacji. 10 kilometrów na południe od Paczkowa warto zobaczyć zamek Jánský Vrch tuż za czeską granicą.

Doboszowice – centrum wsi 2,5 km na północ od stacji. Można zobaczyć kościół pw. św. Mikołaja. We wsi Topola (3 km na południe od stacji) kościół pw. św. Bartłomieja, z lat 1754-1757.

Kamieniec Ząbkowicki – ważny węzeł kolejowy; zaniedbany zabytkowy dworzec kolejowy. 2 kilometry od dworca kolejowego słynny Pałac Marianny Orańskiej, tuż obok kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor cystersów. W sąsiedniej wsi Deborog (3 km na zachód od stacji) zabytkowy wiadukt kolejowy.

10 kilometrów na południe od Kamieńca Ząbkowickiego warto zwiedzić Złoty Stok – małe miasteczko znane z dawnej kopalni złota.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: