Kolej na Podróż

Linia kolejowa Rzeszów – Przemyśl – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Rzeszów – Przemyśl to odcinek linii kolejowej Kraków – Przemyśl i jedyna linia kolejowa w województwie podkarpackim z dobrą ofertą przewozową. Po linii kursują pociągi osobowe Polregio i pociągi pospieszne PKP Intercity. Podczas moich podróży w pociągach osobowych Rzeszów – Przemyśl nigdy nie udało mi się znaleźć wolnego miejsca do siedzenia. Pociągi zatrzymują się w kilku miastach wartych odwiedzenia, gdzie również wyremontowano dworce kolejowe.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie podkarpackim – co zobaczyć – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa podkarpackiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.

Linia kolejowa Rzeszów – Przemyśl – stacje

Rzeszów Główny – główny dworzec kolejowy w Rzeszowie, położony blisko centrum miasta. W centrum warto zobaczyć rynek z ratuszem, stary cmentarz, Muzeum Okręgowe, stojący obok kościół św. Krzyża, Zamek Lubomirskich (siedziba sądu), czy charakterystyczny Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Więcej ciekawych miejsc w przewodniku:

Rzeszów – co zwiedzić i zobaczyć

Rzeszów Załęże – przystanek kolejowy na granicy Rzeszowa i wsi Krasne. 6,5 km na południe od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca w Malawie.

Strażów – we wsi Łąka, 3 km na północ od stacji, kościół pw. św. Onufrego z połowy XVIII wieku oraz Pałac Lubomirskich (właściwie pałacyk).

Krzemienica – w centrum wsi drewniany kościół pw. św. Jakuba Starszego. 7 km na południe od przystanku kościół pw. św. Mikołaja z lat 1911-1913 we wsi Kraczkowa.

Łańcut – miasto tłumnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających zobaczyć słynny zamek. Z wyremontowanego dworca do zamku trzeba przejść około dwa kilometry. Tuż przy dworcu znajduje się Muzeum Gorzelnictwa, można też zobaczyć kościół pw. św. Stanisława Biskupa.

Głuchów – 3,5 kilometra na południe od stacji wieś Sonina – zabytkowy drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Kosina – we wsi warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Sebastiana z 1743 roku, ewentualnie kościół pw. św. Stanisława Biskupa z lat trzydziestych XX wieku. W Białobrzegach (3 km na północ od stacji) kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1934-1937.

Rogóźno koło Łańcuta – brak atrakcji turystycznych.

Grzęska – 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Marii Magdaleny.

Przeworsk – nieduże miasto. Ładny dworzec kolejowy – przed dworcem parowóz-pomnik. 50 metrów od dworca stacja Przeworskiej Kolei Wąskotorowej. Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 1,5 km – można wybrać drogę wzdłuż ruchliwej szosy lub przez ogródki działkowe i osiedle. W centrum przeciętny rynek, ładny ratusz (możliwość wejścia na wieżę), klasztor oo. Bernardynów, bazylika pw. Ducha Świętego, zaniedbany zespół pałacowo-parkowy z muzeum, kilka drewnianych chałup przy zajeździe Pastewnik.

Przeworsk – najciekawsze miejsca i atrakcje

Atrakcje w okolicy:

10 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Św. Michała Archanioła i Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.
12 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Krzeczowicach.
13 kilometrów na południe od stacji zabytkowy kościół pw. Ofiarowania NMP w Pełnatyczach.
12 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół WNMP we wsi Gać z lat 1877-1894.
17 kilometrów na południowy zachód od stacji wieś Markowa – niewielki skansen, Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz kościół pw. św. Doroty.

Pełkinie – 4,5 km na południe od stacji zespół pałacowo-parkowy w Ożańsku zaadaptowany na hotel. 4 kilometry na północny wschód od stacji zespół pałacowo-parkowy oraz cmentarz żydowski we wsi Kruhel.

Jarosław – miasto warte odwiedzenia. Wyremontowany dworzec kolejowy, z którego idzie się około 10 minut do centrum miasta. Bardzo ładny rynek z ratuszem, podziemna trasa turystyczna, Muzeum w charakterystycznej kamienicy Orsettich; liczne zabytki sakralne – opactwo; kolegiata pw. Bożego Ciała, cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego i inne, zabytkowy cmentarz; ładne budynki niektórych szkół.

Jarosław – co zwiedzić i zobaczyć

Atrakcje w okolicy:

7 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Chłopicach.
9 kilometrów na południe od stacji dwór Boratyn zaadaptowany na hotel.
5 kilometrów na północ od stacji wspomniana wieś Kruhel z zespołem pałacowo-parkowym i cmentarzem żydowskim.
15 kilometrów na południowy zachód od stacji drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Hawłowicach z 1683 roku, przebudowany w XIX wieku.
18 kilometrów na południowy zachód od stacji miasteczk Pruchnik – kilkadziesiąt zachowanych drewnianych domów. 3 kilometry na wschód od Pruchnika ruiny zamku w Węgierce.

Munina – jedyna atrakcja to most kolejowy na Sanie w pobliżu wsi.

Ostrów koło Radymna – 4,5 kilometra na południe od przystanku kolejowego kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Marcina we wsi Łowce z początku XX wieku.

Radymno – małe miasteczko (ok. 5 tys. mieszkańców). Jedyny godny uwagi zabytek to kościół pw. św. Wawrzyńca z lat 1724-1730. Na obszarze miasteczka znajdziemy też kilka kapliczek. 5 kilometrów na północ od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. św Michała Archanioła we wsi Michałówka. 4 kilometry za kościołem drewniana cerkiew z początku XX wieku we wsi Grabowiec-Góra. 3 kilometry na wschód od stacji kościół pw. Narodzenia NMP we wsi Święte z 1932 roku.

Sośnica Jarosławska – w pobliskiej wsi Zadąbrowie (3,5 km od stacji) dawna drewniana cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy zbudowana w 1660 roku.

Niziny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Walawa – na terenie wsi można zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1927 roku (dawna cerkiew).

Żurawica Rozrządowa – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Żurawica Osobowa – niedaleko stacji fort Twierdzy Przemyśl z muzeum; 4 kilometry od stacji drugi fort w Duńkowiczkach, kolejne forty w Orzechowcach i Bolestraszycach. Poza fortem w Żurawicy można zobaczyć kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z lat 1888-1889.

Przemyśl Zasanie – przystanek kolejowy w Przemyślu; blisko przystanku Schron Kierowania Obroną Cywilną przekształcony w muzeum.

Przemyśl – kolejne z podkarpackich miast wartych odwiedzenia. Zabytkowy dworzec kolejowy położony blisko centrum miasta. Liczne zabytki sakralne, Zamek Kazimierzowski, ładny rynek, kilka muzeów (między innymi Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Twierdzy Przemyśl, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), ponadto podziemna trasa turystyczna.

Przemyśl w  jeden dzień – podstawowy przewodnik
Przemyśl Główny – dworzec kolejowy

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na południe od stacji Przemyśl Główny kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nehrybce. 3 kilometry od Nehrybki drewniana cerkiew i fort w Łuczycach.
7 kilometrów na południe od stacji Przemyśl Główny fort we wsi Optyń.
4,5 kilometra na południowy zachód od stacji Przemyśl Główny drewniana cerkiew we wsi Kruhel Wielki. Dwa kilometry dalej Drzewo Szwejka i forty.
10 kilometrów na południowy zachód od stacji Przemyśl Główny popularny zamek w Krasiczynie.
4 kilometry na południowy wschód od stacji Przemyśl Główny kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Krównikach.
7 kilometrów na północny zachód od stacji Przemyśl Główny fort i kościółek we wsi Łętownia.
9 kilometrów na północny zachód od stacji Przemyśl Główny kościół w Wapowcach z 1876 roku (dawna cerkiew).

%d bloggers like this: