Kolej na Podróż

Linia kolejowa Szczecin – Słupsk – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Szczecin – Słupsk według wyszukiwarki połączeń PKP liczy 240 kilometrów. Pomiędzy miastami kursują pociągi osobowe i pospieszne. Z różnych względów nie zdecydowałem się podzielić linii na mniejsze fragmenty opisane w osobnych artykułach. Jeśli chodzi o walory krajobrazowe i stacje, nie mógłbym napisać nic, co zwróciłoby moją uwagę, ewentualnie małe, zaniedbane przystanki kolejowe, ale było to już kilka lat temu. Na odcinku Szczecin – Stargard przebieg linii pokrywa się z przebiegiem linii kolejowej Szczecin – Krzyż, a na odcinku Stargard – Runowo Pomorskie z przebiegiem linii Stargard – Szczecinek.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Szczecin – Słupsk – wybrane stacje

Szczecin Główny – wyremontowany dworzec kolejowy położony kilometr od części najpopularniejszych atrakcji Szczecina (Nowy Rynek, Wały Chrobrego). W pobliżu dworca występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą. Możliwość przesiadki na pociągi osobowe do Berlina w atrakcyjnej cenie.

Najważniejsze atrakcje Szczecina:

– Zamek Książąt Pomorskich
– Brama Portowa
– Wały Chrobrego
– gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
– układ architektoniczny wokół Placu Grunwaldzkiego
– Baszta Siedmiu Płasczy
– Muzeum Narodowe
– kościół pw. św. Józefa
– bazylika archikatedralna św. Jakuba
– Opera
– Muzeum Techniki i Komunikacji

Szczecin Zdroje – w pobliżu stacji rozciąga się duży Park Leśny Zdroje.

Szczecin Dąbie – stacja kolejowa, na której część pociągów zatrzymuje się dwukrotnie w ciągu jednego kursu. Półtora kilometra od stacji kąpielisko oraz ujście rzeki Płonia do jeziora Małe Dąbie.

Szczecin Zdunowo – stacja kolejowa na pograniczu osiedli Zdunowo i Wielgowo. Brak godnych uwagi atrakcji turystycznych w pobliżu.

Reptowo – przy stacji pomnik katastrofy kolejowej z 1997 roku; w oddalonej o 3 km Kobylance kościół pw. św. Antoniego.

Miedwiecko – niedaleko stacji jezioro Miedwie – popularne miejsce wśród amatorów wypoczynku nad wodą i uprawiania sportów wodnych.

Grzędzice – w centrum wsi kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Stargard – średniej wielkości miasto w województwie zachodniopomorskim. Niemal cała zabytkowa zabudowa została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Wśród blokowisk zachowało się kilka godnych uwagi zabytków, między innymi kościół pw. NMP Królowej Świata, kościół Przemienienia Pańskiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, dawne bramy miejskie – Młyńska i Pyrzycka, baszty Jeńców i Tkaczy, Arsenał, pojedyncze zabytkowe budynki. Na przedmieściach cmentarz wojenny.

Ulikowo – węzeł kolejowy; można zobaczyć z zewnątrz kościół pw. św. Izydora w centrum wsi.

Gogolewo – w centrum wsi, kilometr od stacji, ładny zabytkowy kościółek pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Trąbki – stacja, na której dawniej krzyżowały się linie kolei normalnotorowej oraz Stargardzkiej Kolei Wąskotorowej. W oddalonym o dwa kilometry Marianowie zabytkowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Jezioro Marianowskie. Podobno można natrafić jeszcze na pozostałości po dawnej kolejce. 3 kilometry na północny zachód od stacji, w Dzwonowie, kościół pw. św. Jana Ewangelisty.

Chociwel – małe miasteczko nad jeziorem Starzyc. Można zobaczyć kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i dawny pałac, w którym obecnie mieści się hotel.

Cieszyno Łobeskie – wieś położona nad jeziorem Woświn. Zabytkowy kościółek pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w oddalonej o 2 kilometry wsi Trzebawie kolejny zabytkowy kościół ryglowy pw. św. Michała Archanioła. Trzeci z zabytkowych kościołów w pobliżu stacji Cieszyno Łobeskiej znajduje się w Mielnie, 7 kilometrów od stacji (kościół pw. Matki Bożej Różańcowej).

Runowo Pomorskie – węzeł kolejowy i osada kolejarzy. W oddalonym o kilkaset metrów Runowie kościół pw. św Tomasza Apostoła.

Lesięcin – pół kilometra od stacji zabytkowy kościół pw. św. Józefa z 1790 roku w Kąkolewicach. Niecałe dwa kilometry dalej kościół pw. Matki Boskiej Gromicznej w Kraśniku Łobeskim.

Łobez – dziesięciotysięczne miasto, jedno z miast, których zabytkowa zabudowa została niemal w całości zniszczona podczas walk w 1945 roku. Pojedyncze zabytkowe budynki. Z zabytków sakralnych należy wymienić kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbudowany w 1949 roku po zniszczeniach wojennych.

Worowo – W Worowie kościół pw. Imienia Maryi z 1707 roku. We wsi Poradz (3 kilometry na zachód od stacji) zabytkowy wiatrak. Dwa kilometry dalej, we wsi Bełczna, kościół pw św. Apostołów Piotra i Pawła.

Klępnica – mała miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem (2 km od stacji). Gospodarstwa agroturystyczne i niewielkie kąpielisko.

Świdwin – miasto powiatowe (ok. 15 tys. mieszkańcow). Warto zobaczyć zamek joannicki, fragmenty obwarowań miejskich, kościół MB Nieustającej Pomocy, park miejski i cmentarz żydowski. Na przedmieściach baza lotnicza.

Atrakcje w okolicy:

w Smardzku (6 km od stacji) kościółek Matki Boskiej Ostrobramskiej.
w Kluczkowie (7 km od stacji) kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej.
10 kilometrów od stacji ruiny pałacu w Bierzwnicy.
10 kilometrów na północ od stacji szachulcowy kościół pw. św. Piotra i Pawła we wsi Lekowo.

Nielep – zabudowania wsi 2 kilometry od stacji; kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Rąbino – niedaleko stacji pałacyk z parkiem.

Czarnowęsy Pomorskie – 6,5 kilometra od stacji, we wsi Stanomino, pałac – obecnie siedziba Zakładu Leczenia Uzależnień oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Białogard – węzeł kolejowy, miasto liczące ok. 25 tysięcy mieszkańców. Ładny dworzec kolejowy, fragmenty murów obronnych, kościół Narodzenia NMP, budynek ratusza, Brama Wysoka. Na przedmieściach przystań kajakarska.

Kościernica – 5,5 kilometra na południe od stacji, w Pomianowie, kościół pw. Chrystusa Króla.

Nosówko – 4 kilometry na południe od stacji ryglowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Białogórzynie. 4 kilometry na północ od stacji pałac w Nosowie, w którym obecnie mieści się hotel.

Dunowo – 2 kilometry na północ od stacji ruiny pałacu w Laskach Koszalińskich. 3 kilometry na południowy wschód od stacji kościół pw. MB Królowej Korony Polskiej w Jarzycach. 6 kilometrów na południe od stacji pałac z parkiem w Strzekęcinie – funkcjonuje jako hotel.

Koszalin – średniej wielkości miasto (ponad sto tysięcy mieszkańców); dawniej siedziba województwa. Pojedyncze zabytki wśród współczesnej zabudowy w różnych częściach miasta – zachowane fragmenty murów miejskich, katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, Domek Kata i inne. Dla miłośników kolei w sezonie kursuje kolej wąskotorowa. Na przedmieściach Góra Chełmska z wieżą widokową i sanktuarium maryjnym. Z Koszalina łatwo można dojechać do Mielna – popularnej miejscowości wypoczynkowej nad morzem.

Skibno – blisko stacji dwór zaadaptowany na hotel; 3 kilometry od stacji kościół pw. św. Stanisława Kostki w Sianowie. We wsi Sucha Koszalińska (4 km na północ od stacji) kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. 4 kilometry od stacji wzdłuż torów arboretum w Kamieszewicach.

Wiekowo – 3 kilometry na północ od stacji kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dobiesławiu. 8 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Niemicy.

Karwice – we wsi Karwice kościół pw. św. Józefa. 6 kilometrów na południowy zachód od stacji Fort Marian – Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej w Malechowie – w tej samej wsi kościół pw. Matki Bożej Gromnicznej. 2 kilometry na północ od stacji kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Słowinie. 5 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rzyszczewie.

Sławno – miasto liczące ok. 12,5 tysiąca mieszkańców; węzeł kolejowy. Zachowały się fragmenty murów miejskich, Brama Koszalińska, zabytkowy budynek Poczty Polskiej, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Antoniego Padewskiego, wieża ciśnień i kilka innych zabytków mniejszej wagi. Zabytkowy jest również budynek dworca kolejowego.

Atrakcje w okolicy:

6,5 kilometra na południowy zachód od stacji kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rzyszewie.
10 kilometrów na południe od stacji jezioro Ostrowieckie – możliwość aktywnego wypoczynku oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrowcu.
12 kilometrów na południe, blisko Ostrowca kościół pw. św. Józefa w Podgórkach.
9 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. MB Królowej Polski w Tychowie.

Ze Sławna dojedziemy również pociągiem do Darłowa po linii kolejowej Sławno – Darłowo.

Wrześnica – we wsi kościół pw. MB Pocieszenia. 6 kilometrów na północ od stacji, we wsi Staniewice, przystań kajakowa oraz zabytkowy kościół pw. św. Michała Apostoła.

Sycewice – 4 kilometry na północ od stacji wieś Pałowo – kościół pw. Wniebowzięcia NMP i lądowisko sportowe.

Reblino – 4 kilometry na północ od stacji kościół pw. Świętej Rodziny w Zębowie. 9 kilometrów na północ od stacji Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie; w tej samej wsi kościół pw. Wniebowzięcia NMP.

Kobylnica Słupska – warto zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Słupsk – węzeł kolejowy. Ścisłe centrum niecały kilometr od dworca kolejowego. Na tle zabudowy wyróżniają się charakterystyczne budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, inne zabytki to Nowa Brama, przy której stoi tramwaj jako pomnik, Zamek Książąt Pomorskich, kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego, kościół św. Jacka i kościół św. Ottona, fragmenty murów obronnych z Basztą Czarownic, budynki niektórych szkół. W tzw. Białym Spichlerzu ma swoją siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: