Kolej na Podróż

Linia kolejowa Zagórz – Łupków – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Zagórz – Łupków ożywa jedynie w sezonie letnim, kiedy uruchamiane są pociągi pospieszne do Łupkowa, w weekendy kursuje pociąg Wojak Szwejk relacji Rzeszów – Medzilaborce, a w dni robocze ofertę Polregio uzupełniają pociągi Grupy SKPL. Linia prowadzi przez Bieszczady. Pociąg zatrzymuje się w małych miejscowościach, przez które przechodzą liczne szlaki turystyczne. Wycieczki po lasach i górach to nie moja działka, więc skupię się tylko na najważniejszych zabytkach w okolicach stacji, czyli kościołach i cerkwiach. Planowana jest rewitalizacja linii.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie podkarpackim – co zobaczyć – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa podkarpackiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.

Linia kolejowa Zagórz – Łupków – stacje:

Zagórz – nieduże miasto; węzeł kolejowy. Kilka atrakcji w różnych częściach miasteczka – najważniejsza to ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Można również zobaczyć cerkiew pw. św. Michała Archanioła i kompleks skoczni narciarskich.

Tarnawa Dolna – w sąsiedniej wsi Tarnawa Górna ruiny cerkwi i kapliczki. 5 kilometrów od stacji cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny z XIX wieku we wsi Olchowa.

Czaszyn – we wsi cerkwie św. Mikołaja Cudotwórcy (2 km od przystanku kolejowego).

Morochów – w pobliżu przystanku kolejowego drewniana cerkiew pw. Spotkania Pańskiego z 1837 roku (odbudowana z ruiny w połowie XX wieku). 4 kilometry na północny wschód od przystanku kościół pw. Matki Bożej Gromnicznej z 1784 roku we wsi Poraż, dawniej znanej również z dowcipów. 6,5 kilometra na północny zachód od stacji zabytkowy kościół w Niebieszczanach.

Mokre Małopolskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Wysoczany – 4 kilometry na północny zachód od stacji ruiny cerkwi w Płonnej.

Szczawne Kulaszne – we wsi Kulaszne cerkiew z 2006 roku odbudowana 30 lat po pożarze. We wsi Szczawne drewniana cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Boskiej.

Rzepedź – największa atrakcja wsi to oddalona 2,5 km od stacji cerkiew pw. św. Mikołaja z 1824 roku z dzwonnicą z tego samego roku. Bliżej, bo półtora kilometra od stacji, drewniana cerkiew pw. Michała Archanioła z lat 1801-1803 w Turzańsku; remontowana w 2020 roku.

Komańcza Letnisko – blisko stacji klasztor sióstr Nazaretanek.

Komańcza – naprzeciwko stacji kolejowej drewniany kościół pw. św. Józefa z 1927 roku. Dwa kilometry od stacji drewniana cerkiew Opieki Matki Boskiej.

Osławica – 5 kilometrów od stacji cerkiew św. Dymitra z 1868 roku i cudowne źródełko.

Nowy Łupków – osada. Brak atrakcji turystycznych.

Łupków – duży, opuszczony dworzec kolejowy. W pobliżu tunel kolejowy tworzący granicę kolejową pomiędzy Polską a Słowacją.

%d bloggers like this: