Kolej na Podróż

Linia kolejowa Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski to linia niezelektryfikowana o długości 73,65 km, prowadząca przez kilka miejscowości, w których warto się na chwilę zatrzymać. Linia została zrewitalizowana na początku drugiej dekady XXI wieku. Na trasie kursują pociągi regionalne firmy Polregio.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie lubuskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa lubuskiego, położonych wzdłuż linii kolejowych.

Linia kolejowa Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski – stacje:

Zbąszynek – ważny węzeł kolejowy. Zabytki sakralne: kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, kościół ewangelicki – wszystkie z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Atrakcje w okolicy:

1,5 km na południe od stacji modrzewiowy kościół pw. śś Szymona i Judy prawdopodobnie przełomu XIV i XV wieku w Kosieczynie. We wsi także pałacyk oraz dawny dwór.
6 kilometrów na południowy zachód od stacji poewangelicki kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1880 roku w Kręcku.
4 kilometry na północ od stacji pałac w Dąbrówce Wielkopolskiej.

Dąbrówka Wielkopolska – blisko stacji wspomniany pałac z parkiem (w trakcie opracowywania artykułu nie był udostępniony do zwiedzania).

Chociszewo Rogoziniec – stacja kolejowa na granicy dwóch wsi. W Rogozińcu można zobaczyć poewangelicki kościół pw. św. Józefa z pierwszej połowy XIX wieku, a Chociszewie kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Lutol Suchy – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Panowice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Bukowiec Międzyrzecki – 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Józefa z XVIII wieku w Wyrzanowie. 5 kilometrów na wschód od stacji szachulcowy kościół św. Marii Magdaleny w Sierczu.

Międzyrzecz – nieduże miasto (ok. 18 tys. mieszkańców), interesujące zabytki – ruiny zamku (siedziba Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej), kościół pw. św. Jana Chrzciciela, kościół pw. św. Wojciecha, dawna synagoga.

Atrakcje w okolicy:

na zachód od miasta elementy systemu umocnień popularnego wśród miłośników Urbex-u – Międzyrzeczki Rejon Umocniony.
7 kilometrów na południowy zachód od miasta prywatna kolej ogrodowa we wsi Nietoperek.
8 kilometrów na północny zachód od stacji szachulcowy kościół pw. Matki Łaski Bożej w Gorzycy. Na skraju wsi nieczynna stacja kolejowa.
10 kilometrów na północny wschód od stacji szachulcowy kościół pw. św. Bartłomieja w Kalsku.
14 kilometrów na północny wschód od stacji sanktuarium w Rokitnie.

Głębokie Międzyrzeckie – w sezonie letnim możliwość wypoczynku nad jeziorem położonym blisko przystanku kolejowego.

Popowo Skwierzyńskie – stacja kolejowa we wsi Popowo. Na co dzień można zwiedzić kościół pw. św. Jana Chrzciciela z drugiej połowy XIX wieku. Miejscowość znana jest z pokazów iluminacji w czasie Świąt Bożego Narodzenia. 4 kilometry na zachód od stacji wieś Zemsko – kościół pw. Zwiastowania NMP z połowy XIX wieku.

Skwierzyna – miasteczko liczące około 10 tysięcy mieszkańców. Najważniejsze zabytki to kościół pw. św. Mikołaja, ratusz, spichlerz. Przez miasto przebiega kilka szlaków rowerowych.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. św. Kazimierza w Chełmsku.
6 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Józefa w Starym Dworku z drugiej połowy XVIII wieku.
7 kilometrów na północ od stacji kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny we wsi Murzynowo z XIX wieku.

Trzebiszewo – we wsi można zobaczyć kościół pw św. Jana Nepomucena.

Brzozowiec – niedaleko stacji kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Deszczno – Blisko stacji kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. 3 kilometry na południe od stacji kościół pw. św. Michała Archanioła z końca XIX wieku we wsi Glinik.

Gorzów Wielkopolski Karnin – tuż przy przystanku kolejowym kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z połowy XIX wieku. Niedaleko także zalew z plażą czynną w miesiącach letnich.

Gorzów Wielkopolski Zieleniec – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Gorzów Wielkopolski Zamoście – w pobliżu okazały z zewnątrz kościół pw. Chrystusa Króla z około 1930 roku.

Gorzów Wielkopolski – wyremontowany dworzec kolejowy. Z dworca do najważniejszych atrakcji w centrum miasta dojdziemy pieszo w ciągu 15 minut. Blisko znajduje się bulwar nad Wartą, katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Studnia Czarownic. Miłośnicy komunikacji miejskiej mogą przejechać się tramwajem. Sam Gorzów Wielkopolski nie jest jakimś szczególnie pięknym miastem. Zabytki są „porozrzucane” po różnych częściach miasta.

%d bloggers like this: