Kolej na Podróż

Serbia – letnie pociągi Vršac – Bela Crkva

Miłośnicy podróżowania koleją po Serbii, jak co roku, mają możliwość zaliczenia linii Vršac – Bela Crkva, po której na co dzień nie jeżdżą pociągi pasażerskie. Koleje serbskie uruchomiły wakacyjne pociągi pomiędzy tymi miastami. Po raz pierwszy wyjechały w trasę w weekend 26 i 27 lipca, w sierpniu będą kursowały tylko w sobotę, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczna, czyli jeżeli słoneczna pogoda ściągnie do okolic miejscowości Bela Crkva chętnych do kąpieli w tamtejszych jeziorach.

Pociąg skomunikowany jest z pociągami relacji Beograd Dunav – Vršac i z powrotem.

Rozkład jazdy pociągu:
(Beograd Dunav odj 07:20) – Vršac (odj. 09:15) – Bela Crkva (przyj. 10:22)
Bela Crkva (odj. 16:40) – Vršac (przyj. 17:48) – (Beograd Dunav przyj. 19:42)

 

Bilety na każdy pociąg kupuje się osobno w Belgradzie i Vršacu.

Bilet powrotny Vršac – Bela Crkva kosztuje 250 dinarów (ok. 9 zł) , a bilet powrotny Belgrad Dunav – Vršac 770 dinarów (ok. 29 zł)

 

Jak na serbskie warunki, nie jest to więc tania wycieczka.

Pod wzgledem turystycznym oba miasta nie mają wiele do zaoferowania. Vršac to małe miasto, liczące około 36 tysięcy mieszkańców, centrum znajduje się daleko od dworca, a atrakcje to rynek, park miejski, muzeum miejskie, kilka ładnych budynków i oddalony od centrum remontowany zamek. Jak w każdym serbskim mieście, warto zobaczyć cerkwie i kościoły. Z kolei Bela Crkva to jeszcze mniejsze miasteczko, znane z pobliskich jezior, natomiast w samym centrum, poza kilkoma ładnymi, spokojnymi uliczkami, niewiele jest do zobaczenia. W obu miastach nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej, trudno znaleźć tani nocleg i dobrą restaurację.

Do miasta Vršac można również dojechać autobusem. Autobusy w soboty kursują co około półtorej godziny.

%d bloggers like this: