Kolej na Podróż

REGIOKarnet – tanie podróżowanie po Polsce

REGIOKarnet to oferta Przewozów Regionalnych przeznaczona dla osób podróżujących nieregularnie – obojętnie, czy na stałej trasie, czy „zaliczającej” kółeczka jak miłośnicy kolei.

REGIOKarnet uprawnia do odbycia nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Przewozów Regionalnych i/lub wybranych polskich przewoźników w trzy wybrane dni, w okresie dwóch miesięcy, tyle bowiem bilet jest ważny.

Ceny (stan na 02.09.2015):

REGIOKarnet:

75,00 zł – ważny wyłącznie w pociągach REGIO oraz osobowych Arriva RP, KŚ, KW, Kolei Małopolskich.

ZMIANA!!! OD 1 WRZEŚNIA 2018 ROKU REGIOKarnet nie jest honorowany w pociągach Kolei Dolnośląskich 

MiniREGIOKarnet:

– w cenie 65,00 zł – ważny wyłącznie w pociągach REGIO;

Ceny biletów są zryczałtowane i nie stosuje się od nich zniżek i ulg.

Przed rozpoczęciem przejazdów w danym dniu wystarczy dokonać bezpłatnie legalizacji karnetu w kasie biletowej lub ewentualnie u konduktora w pociągu.

REGIOKarnet i MiniREGIOKarnet to bilety imienne. Przed rozpoczęciem pierwszej podróży na bilecie należy czytelnie wpisać swoje imię i nazwisko raz numer dokumentu tożsamości ze zdjęciem, którym będziemy legitymować się podczas kontroli biletów.


Jeżeli przez dwa miesiące nie zdążymy wykorzystać biletu, na przykład będziemy podróżowali tylko przez dwa dni, możliwy jest zwrot kwoty za niewykorzystane dni, z potrąceniem chyba 10%, ale nie jestem pewien.

PRZYKŁADY ZASTOSOWANIA:

REGIOKarnet przyda się w następujących przypadkach:

– co jakiś czas podróżujemy do lekarza lub na kontrole do miasta oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów, gdzie nie obowiązują oferty relacyjne.  Podróż tam i z powrotem odbywamy w ciągu jednego dnia.

– podróżujemy po Polsce z Biletem Podróżnika PKP Intercity, ale np. w sobotę chcielibyśmy sobie również pojeździć pociągami REGIO. Wtedy nie opłaca się kupować Biletu Turystycznego za 45 złotych, lepiej wykorzystać jeden dzień REGIOKarnetu, co wyniesie nas 25 złotych.

– podróżujemy z Biletem Turystycznym Przewozów Regionalnych lub Biletem Podróżnika PKP Intercity, ale chcielibyśmy rozpocząć podróż na przykład w piątek rano, aby dojechać do jakiegoś ważnego miasta unikając tłoku.

– robimy trzydniowe „kółeczko” w dni robocze.

– chcemy pojeździć sobie po Górnym Śląsku pociągami Kolei Śląskich.  Podróż z REGIOKarnetem wyjdzie taniej niż z biletem jednodniowym Kolei Śląskich.

CIEKAWOSTKA:

Przewozy Regionalne na swojej stronie internetowej piszą nazwę biletu REGIOkarnet, natomiast na bilecie wyraźnie jest napisane REGIOKarnet.

PRZYKŁADOWE WYCIECZKI:

Swego czasu planowałem trzydniową wycieczkę z REGIOKarnetem, z której na koniec nic nie wyszło. Oto moje przykłady wycieczek:

Wycieczka 1:

Dzień 1: wyjazd z Oświęcimia, przesiadka na stacji Katowice Szopienice Płd., podróż do Częstochowy. Zwiedzanie Częstochowy, potem przejazd do Piotrkowa Trybunalskiego, tam nocleg.

Dzień 2: rano wyjazd z Piotrkowa Trybunalskiego, zwiedzanie Sieradza, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, nocleg w Ostrowie Wielkopolskim.

Dzień 3: rano wyjazd z Ostrowa Wielkopolskiego, zwiedzanie Ostrzeszowa, przejazd do Opola, zwiedzanie Opola, później Gliwic, powrót przez Katowice do Oświęcimia.

Wycieczka 2:

Dzień 1: wyjazd z Oświęcimia. Zwiedzanie Gliwic, Opola, Brzegu i Wrocławia. Nocleg we Wrocławiu.

Dzień 2: rano wyjazd z Wrocławia. Zwiedzanie Rawicza, Leszna, Kościana i Poznania. Nocleg w Poznaniu.

Dzień 3: powrót do Oświęcimia, po drodze zwiedzanie Ostrowa Wielkopolskiego.

To tylko przykłady, które każdy może dowolnie modyfikować. Nie w każdym okresie obowiązywania rozkładu jazdy takie wycieczki będą możliwe.

WADY BILETU:

REGIOKarnet ma też kilka wad:

– nie zawsze opłaci się osobom podróżującym ze zniżką 50% i więcej.

– nie jest honorowany przez Koleje Mazowieckie.

Wiele osób pyta się o legalizację REGIOKarnetu. W rzeczywistości to prosta sprawa – przed rozpoczęciem przejazdu w danym dniu idziemy do kasy, kasjerka wyciąga datownik i podbija stosowny dzień z tyłu biletu.

REGIOKarnet

REGIOKarnet – przednia strona

REGIOkarnet

REGIOKarnet – tylna strona – miejsce na legalizację.

%d bloggers like this: