Kolej na Podróż

Albania – jak dojechać?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018

Albania to niezbyt popularny kraj, na blogach podróżniczych zbierający najróżniejsze recenzje – od hurraoptymistycznych opisów w samych superlatywach, po ostrą krytykę.  Albania to również jedno z moich marzeń podróżniczych, które nigdy się nie spełni, podobnie jak inne marzenia. Problemem jest jednak dojazd.  Nie ma bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską a Albanią, do tego Albania nie ma nawet międzynarodowych połączeń kolejowych, choć już od siedmiu lat słyszę o planach uruchomienia połączenia kolejowego Podgorica – Szkodra i budowie linii szybkiej kolei pomiędzy tymi miastami. Pewnie nigdy do tego nie dojdzie.

W 2018 roku najlepsze sposoby na dotarcie do Albanii to:

BEZWZGLĘDNIE NAJLEPSZY SPOSÓB JAK DOJECHAĆ DO ALBANII:

a) jedziemy pociągiem lub autobusem do Budapesztu

Więcej informacji jak tanio dojechać pociągiem: https://kolejnapodroz.pl/2017/06/19/pociagiem-do-budapesztu-nowa-oferta-pkp-intercity/

b) z Budapesztu lecimy samolotem Wizzair do Tirany. Przy odrobinie szczęścia można kupić bilety powrotne za 78 zł dla członków Wizzair Discount Club lub 109 zł dla pozostałych. Połączeń szukamy na stronie:

www.wizzair.com

STARE SPOSOBY:

1) pociąg Belgrad – Bar + autobus (w lecie również Subotica – Bar).

a) przejazd pociągiem lub autobusem do Budapesztu i dalej pociągiem do Belgradu.
Z Krakowa do Budapesztu kursują autobusy Volanbusz (partner Ecolines) – w wybrane dni kursy dzienne, w wybrane dni kursy nocne. Rozkłady jazdy należy sprawdzać na stronie https://webelin.volanbusz.hu/nemzetkozi/elovetel/XTICMAIN?lang=en

Do Budapesztu można również dojechać pociągiem, ale ceny są dużo wyższe, o ile nie kombinujemy z przesiadkami.  Szczęśliwcy, którym uda się kupić bilety promocyjne, pojadą z Krakowa do Budapesztu w kuszetce za 39 euro.

Do Budapesztu dolecimy też samolotem z Warszawy linii Wizzair.

b) przejazd pociągiem z Budapesztu do Belgradu

Z Budapesztu do Belgradu dojedziemy pociągami bezpośrednimi. Na odcinku serbskim pociąg jedzie bardzo powoli, ale bilety pomiędzy stolicami są bardzo tanie – powrotny z Budapesztu do Belgradu kosztuje 26 euro.

W 2017 roku sytuacja może się zmienić ze względu na planowany remont linii kolejowej na odcinku Nowy Sad – Subotica. Nie wiadomo, co będzie z pociągami.

c) przejazd pociągiem z Belgradu do Podgoricy lub Baru.

Pomiędzy Belgradem a Barem obecnie kursują dwa pociągi – nocny i dzienny, w sezonie letnim dodatkowo będzie kursował pociąg z Suboticy do Baru.  Od marca 2015 roku pociągi wróciły na starą trasę.

Więcej informacji: https://kolej.darlex.pl/serbia
Rozkład jazdy: https://www.zpcg.me/medjunarodni-red-voznje.html

Pamiętajcie, że pociągi pomiędzy Serbią a Czarnogórą w lecie są bardzo zatłoczone, a opóźnienia zdarzają się bardzo często.

d) przejazd autobusem z Baru do Ulcinja

Busy do albańskiej Szkodry odjeżdżają z miasta Ulcinj.  Do Ulcinja dojedziemy z Baru busami lub autobusami. Czas przejazdu to około 35 minut – jeździ sporo busów, przewoźnicy różni, brak informacji o cenach.

e) przejazd busem z Ulcinja do Szkodry

Pomiędzy miastami Ulcinj a Szkodra kursują trzy pary busów dziennie.   Przejazd trwa około półtorej godziny, łącznie z kontrolą graniczną.  Odległość między miastami to 47 kilometrów.

Orientacyjny rozkład jazdy:

Ulcinj (odj. 06:00) –> Szkodra (przyj. 07:30)
Ulcinj (odj. 07:00) –> Szkodra (przyj. 08:30)
Ulcinj (odj. 13:15) –> Szkodra (przyj. 14:45)

Szkodra (odj. 11:30) –> Ulcinj (przyj. 13:00)
Szkodra (odj. 15:00) –> Ulcinj (przyj. 16:30)
Szkodra (odj. 16:00) –> Ulcinj (przyj. 17:30)

Amatorzy przygód mogą pojechać z Podgoricy autobusem podmiejskim do miejscowości Tuzi, stamtąd autostopem do granicy i dalej busem do Szkodry.

Ze Szkodry dojedziemy busami do Tirany (czas przejazdu około półtorej godziny).  Przejazd pociągiem, ze względu na bardzo małą liczbę połączeń i niską prędkość nie jest polecany.

2) Pociąg do Skopje + autobus

Druga możliwość to dojazd pociągiem do Skopje i stamtąd autobusem do Tirany.
a) – dojazd do Budapesztu tak samo jak w poprzednim punkcie
b) – dojazd do Belgradu tak samo jak w poprzednim punkcie

c) przejazd z Belgradu do Skopje

Z Belgradu do Skopje kursują dwie pary pociągów dziennie – dzienny relacji Belgrad – Skopje i nocny relacji Belgrad – Saloniki. Pociągi są w miarę punktualne. Osobiście polecam przejazd pociągiem nocnym, w Skopje będziemy już o 04:45.  Dworzec autobusowy znajduje się „za ścianą” okropnego dworca kolejowego i to właśnie tam należy poczekać na autobus.

d) przejazd ze Skopje do Tirany

Pomiędzy Skopje a Tiraną kursuje kilka autobusów dziennie.   Ze względu na komfort podróży polecam firmę Durmo Tours – odjazd ze Skopje o 06:00, przyjazd do Tirany o 13:00.  Cena przejazdu w jedną stronę 20 euro, za przejazd w dwie strony zapłacimy 30 euro.  Jeżeli zdecydujemy się na podróż powrotną autokarem, dojedziemy do Skopje o 22:00.

Strona internetowa: https://durmotours.com/

3. Samolot + autobus

Najlepszy sposób na dojazd dla mieszkańców Warszawy i okolic.

a) przelot samolotem Warszawa Okęcie – Charleroi
b) przelot samolotem Charleroi – Skopje
c) noc na dworcu autobusowym w Skopje
d) przejazd ze Skopje do Tirany, jak w punkcie poprzednim

Wyszukiwarka połączeń: https://www.wizzair.com

4. Samolot + prom
Kolejny sposób dla mieszkańców Warszawy i okolic, jednak stosunkowo drogi.

a) przelot samolotem Warszawa – Budapeszt
b) przelot samolotem Budapeszt – Bari

c) rejs promem Bari – Durres lub Brindisi – Durres

Pomiędzy Bari a Durres kursują promy nocne.   Jednym z przewoźników na tej trasie jest Adria Ferries. Rejs promem trwa osiem godzin, a cena biletu powrotnego to około 300 złotych.
Strona internetowa: https://www.adriaferries.com/

Ta ostatnia propozycja jest raczej niekorzystna cenowo, ponieważ bardzo trudno znaleźć niedrogie loty z Budapesztu do Bari i z powrotem.

 

%d bloggers like this: