Kolej na Podróż

Paragwaj – powrót pociągu pasażerskiego

Egzotyka mało kogo interesuje, ale na blogu o podróżowaniu koleją warto odnotowywać pewne informacje.  Tym razem kolejny egzotyczny kraj – Paragwaj. W Paragwaju od kilku lat, kiedy zawieszono kursowanie pociągu turystycznego w okolicach Asunción nie kursują pociągi pasażerskie. Od czasu do czasu można spotkać pociągi towarowe w Encarnación, mieście przy granicy z Argentyną.

Zobacz również: Koleje świata  Argentyna  Boliwia  Brazylia  Chile  Ekwador  Gujana  Kolumbia
Paragwaj  Peru  Surinam  Urugwaj  Wenezuela  Gujana Francuska  Falklandy  Chiloe

30 grudnia 2014 po raz pierwszy wyjechał w trasę pociąg łączący graniczne miasta Argentyny i Paragwaju – Posadas i Encarnación.  Pociąg rozpoczyna swój bieg na dworcu na przedmieściach Posadas, skąd kieruje się do stacji docelowej przez most nad rzeką Paraną.  Pociąg cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ kontrola celna odbywa się na stacji Posadas przed wejściem do pociągu lub po wyjściu pasażerów, w związku z czym przejazd przez granicę jest łatwiejszy niż na przejściu drogowym (10 minut zamiast 4 godzin).

Przejazd trwa 10 minut, a pociągi kursują w dzień co 30 minut. Połączenie obsługiwane jest przez zmodernizowany spalinowy zespół trakcyjny DH, znane w Polsce jako SN83, kursujące swego czasu w Kolejach Śląskich na trasie Katowice – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice.

Pomiędzy Encarnación a Posadas kursują również pociągi towarowe, które kontynuują jazdę w głąb Argentyny.  Jest szansa na przywrócenie kursowania pociągu El Gran Capitan łączącego dawniej Buenos Aires z Posadas, a w dłuższej perspektywie uruchomienie pociągu Encarnación – Asunción, o ile zostaną zrealizowane plany odbudowy kolei w Paragwaju.

%d bloggers like this: