Kolej na Podróż

RegioJet rozważa likwidację połączeń Bratysława – Koszyce

Jak poinformował portal teraz.sk, firma RegioJet rozważa likwidację połączeń kolejowych Bratysława – Koszyce od grudnia 2015 roku.  Przyczyną są straty finansowe i „nieuczciwa konkurencja” , czyli bezpłatne przejazdy dla większej części mieszkańców Słowacji oraz cudzoziemców na tych samych warunkach, za które płaci państwo.

Pociągi uruchamiane przez RegioJet na trasie Bratysława – Koszyce są pociągami komercyjnymi, czyli przewoźnik kursuje na własne ryzyko.  Firma chciałaby, aby słowacki rząd chociaż częściowo dotował pociągi.  RegioJet jest także gotowy w przyszłości wprowadzić stuprocentowe zniżki na tych samych zasadach co przewoźnik państwowy, o ile Skarb Państwa na tych samych zasadach będzie płacił za darmowe bilety.

Jeżeli sytuacja się nie zmieni Radim Jančura – właściciel firmy – rozważa likwidację połączeń Bratysława – Koszyce.  Jak jednak zaznacza portal teraz.sk, to ostateczne rozwiązanie.

Pociągi RegioJet Bratysława – Koszyce wystartowały z wielką pompą w grudniu 2014 roku. Oferują bardzo wysoki komfort podróży za niewygórowane ceny.  Dużą zaletą są również niskie ceny w wagonach restauracyjnych.  Pociągi cieszą się bardzo dużą popularnością, a niedawno przewoźnik państwowy ogłosił likwidację  kilku pociągów komercyjnych Intercity (w pociągach tych nie obowiązują darmowe przejazdy), uzasadniając swoje posunięcie rezygnacją z wojny cenowej.

W artykule nie ma mowy o likwidacji połączenia Praga – Koszyce przez Czeski Cieszyn i Żylinę.
Jak widać wojny cenowe, polityka niskich cen i wszystko za darmo w dłuższej perspektywie nie prowadzą do niczego dobrego.

Źródło: https://www.teraz.sk/slovensko/regiojet-ukonci-prevadzku-linku-kosice/130275-clanok.html

%d bloggers like this: