Kolej na Podróż

Pociąg Budapeszt – Sofia – informacje i ceny

Wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2014/2015 rozpoczął kursowanie bezpośredni pociąg Budapeszt – Sofia. Nowe połączenie zostało entuzjastycznie przyjęte przez miłośników kolei, ale brakowało najważniejszych informacji – o cenach.

Niedawno koleje węgierskie opublikowały szczegółowe informacje dotyczące cen biletów na pociąg Serdica z Budapesztu do Sofii. Niestety, ceny nie są zbyt atrakcyjne. Być może dlatego, że pociąg przejeżdża przez terytorium Rumunii.

Pociąg Budapeszt - Sofia - rozkład

Na trasie nie obowiązują promocje typu SparNight, Fortuna itp. Można jedynie skorzystać z City-Star – oferty biletów powrotnych dla turystów indywidualnych oraz małych grup (maksymalnie 5 osób dorosłych i 1 dziecko, możliwe inne kombinacje).  Bilet powrotny Budapeszt – Sofia dla jednej osoby dorosłej w drugiej klasie w wagonie z miejscami do siedzenia kosztuje aż 127 euro, czyli 63,5 euro w jedną stronę.

Przykładowe ceny biletów powrotnych w ofercie City-Star:
1 dorosły, 1 dziecko – 158 euro
2 dorosłych, 1 dziecko – 222,20 euro
2 dorosłych, 2 dzieci – 254 euro
4 dorosłych – 317,5 euro

Jak widać, kiedy jadą 4 osoby dorosłe, jedna osoba płaci za bilet w jedną stronę niecałe 40 euro, więc nie jest to cena wygórowana.

Strona węgierska podaje, że pociąg zestawiony jest z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonu restauracyjnego, wagonu z miejscami do leżenia i wagonu sypialnego.   Na załączonym filmiku można zobaczyć, że wagon z miejscami do siedzenia to najgorszy wagon kolei węgierskich – seria B z siedziskami ze skaju. Nie zidentyfikowałem wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Pociąg Serdica - wagon

Dopłaty:
wagon z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy) – 9,40 euro
wagon z miejscami do lezenia (przedział 4-osobowy) – 14 euro
wagon sypialny (przedział 3-osobowy) – 18,20 euro
wagon sypialny (przedział 2-osobowy) – 27,30 euro
wagon sypialny (przedział 3-osobowy) – 63,70 euro (z biletem I klasy)

Dopłaty nie są wygórowane. Pociąg jedzie niemal całą dobę, a do Bułgarii wjeżdża przez most Vidin – Calafat.  Odcinek Vidin – Sofia to jedna z najładniejszych linii kolejowych w Bułgarii.

 


%d bloggers like this: