Kolej na Podróż

Zawieszenie połączeń pasażerskich Estonia – Rosja

Estoński przewoźnik kolejowy GoRail od 11 maja 2015 roku zawiesza połączenia kolejowe pomiędzy stolicą Estonii a Moskwą i Sankt Petersburgiem.  Ostatni pociąg Tallin – Sankt Petersburg odjedzie z estońskiej stolicy 10 maja, pociąg powrotny powróci z Sankt Petersburga 11 maja.

Pociąg nocny z Tallina do Moskwy będzie kursował o tydzień dłużej – do 18 maja, przy czym przewoźnik na swojej stronie internetowej poinformował, że połączenia pozostaną w rozkładzie jazdy, o ile przejmie je państwowa spółka AS Eesti Raudtee.

Powodem zawieszenia połączeń są niskie wpływy z biletów spowodowane spadkiem turystów rosyjskich przyjeżdżających do Estonii, co z kolei wiąże się z napiętą sytuacją polityczną w regionie.

GoRail to prywatny przewoźnik obsługujący międzynarodowe połączenia kolejowe na zasadach komercyjnych od 1998 roku, bez dotacji z budżetu pokrywającej straty, dlatego utrzymywanie połączeń nie ma sensu.

Pociągi dzienne z Tallina do Sankt Petersburga były obsługiwane zmodernizowanymi spalinowymi zespołymi trakcyjnymi  DR1A , natomiast połączenie nocne Tallin – Moskwa obsługiwały pociągi zestawione z wagonów sypialnych (przedziały 4-osobowe), wagonów płackartnych i  wagonów z miejscami do siedzenia.  Na specjalne zamówienie do składu dołączano wagon salonowy „Salon Imperatora” z łazienką i trzema przedziałami dwuosobowymi.

Połączeń nie udało się utrzymać pomimo obniżki cen o 60% (pociąg do Moskwy) i wdrożeniu uproszczonych procedur wizowych.

Połączenia do Moskwy i Sankt Petersburga były jedynymi połączeniami obsługiwanymi przez GoRail.  Po zawieszeniu połączeń do Rosji jedynymi międzynarodowymi pociągami pasażerskimi w Estonii będą pociągi regionalne Ryga – Valga, ze względu na prace torowe kursujące nieregularnie i na niektórych odcinkach zastępowane przez autobusową komunikację zastępczą.  Niepewne skomunikowania z pociągami  Valga – Tallin, niedogodności i długi czas jazdy w porównaniu do autokarów stawia te pociągi na przegranej pozycji w walce z przewoźnikami autobusowymi.

%d bloggers like this: