Kolej na Podróż

Kraków Główny – gdzie zjeść?

Przez podziemny dworzec kolejowy Kraków Główny codziennie przewijają się dziesiątki tysięcy ludzi.  Obecnie jest to dworzec podziemny, bardziej przypominający galerię handlową. Jak galeria handlowa, to i sklepy oraz lokale gastronomiczne.  Poniżej krótki przegląd lokali gastronomicznych w podziemnej części dworca Kraków Główny. Ceny z dnia 5 maja 2015 roku. Odpisywałem z daleka, więc mogą się zdarzyć drobne pomyłki.Przegląd rozpocząłem od lokali usytuowanych najbliżej wejścia do Galerii Krakowskiej.  Pierwszy z nich to Mc Cafe – kawiarnia należąca do sieci McDonald’s Polska.  Wystrój jak w klasycznych lokalach McDonald’s, tylko menu trochę inne.  Mało ludzi.

Przykładowe ceny:
kawa espresso – 5,5 zł
double espresso – 7,60 zł
macchiato  – 6,60 zł
bajgiel z grilowanym kurczakiem lub jajkiem i szynką  + małe cappuccino – 13 zł

Za Mc Cafe mieści się fast-food z kuchnią azjatycką – Asiahung (lub Asia Hung – widziałem różne wersje).  Lokal wygląda solidnie – jasno, ładne tablice z nazwami i opisami dań, sam z chęcią coś bym przekąsił. W środku mało ludzi, w dodatku obsługa (Azjaci) bardzo podejrzliwie się patrzyła, kiedy kręciłem się w pobliżu.

Przykładowe ceny:
Chicken yaki – kurczak smażowny z warzywami 14,9 zł (w promocji 13,9 zł)
Tofu bamboo – tofu smażone z bambusem i warzywami 13,9 zł
Sajgonki – 6,9 zł
Zupa ostro-kwaśna – 6,5 zł
Zupa ton-kha-gai – 9, zł
Napoje azjatyckie – 5 zł
Kaczka Basil – 23,9 zł

Asiahung - dania kuchni azjatyckiej

Asiahung – dania kuchni azjatyckiej

Naprzeciwko tych lokali stoi Redberry – lokal promujący zdrowy styl życia – świeże soki, jogurty, granole, sałatki, ofertę uzupełnia kawa.  Przy stolikach przez cały czas siedziało kilka osób.

Przykładowe ceny:
Smoothie yogurt – 11,9 zł (średni) / 13,9 zł (duży)
Sok marchew-seler – 9,9 zł (średni)/ 11,9 zł (duży)
Sok marchew-jabłko – 6,9 zł (średni)/ 11,9 zł (duży)
Jogurt mini – 6,9 zł
Jogurt średni – 8,9 zł
Kawa w promocji – 5 zł
Gofry od 3,5 zł (kilka rodzajów)

Obowiązuje promoja Happy Lunch – od 12:00 do 16:00 jogurt + sok za 14,9 zł

Redberry - soki, jogurty, sałatki, kawa

Redberry – soki, jogurty, sałatki, kawa

Tuż obok Wars Express – stacjonarny lokal znanej firmy obsługującej wagony restauracyjne w pociągach PKP Intercity. Czynny od 06:00 do 22:00.  W środku ładnie, ale bardzo mało klientów. Trudno powiedzieć, dlaczego.  Na tle innych lokali ceny wcale nie są wygórowane, choć nie widziałem wielkości porcji. Jeżeli są takie jak w wagonach restauracyjnych, to mamy przyczynę niskiej popularności.

Przykładowe ceny:
Śniadanie – jajecznica z 3 jaj na maśle – 8 zł
Kanapka z rostbefem – 9 zł
Kanapka z wędzonym łososiem – 9 zł
Zapiekanka z pieczarkami i szynką – 7 zł
Hot-dog francuski 5 zł/ 7 zł XL
Flaki – 8 zł
Żurek – 8 zł
Gofr z czekoladą – 6 zł
Kawa espresso 35 ml – 6 zł
Kawa czarna americano  300 ml – 6 zł
Latte 400 ml – 9 zł
Sałatka z kurczakiem 400 g – 14 zł
Schabowy – 17 zł
Pierogi ruskie lub z mięsem – 14 zł
Herbata 300 ml – 5 zł

Wars Express

Wars Express

Dobrze sobie radzi  Compañeros – bar szybkiej obsługi z daniami kuchni meksykańskiej. Dania proste, sycące, dobre jako alternatywa dla ciężkostrawnych kotletów, steków, czy wszędobylskich kebabów. Ceny niewygórowane.  Klientów sporo.

Przykładowe ceny:
Zupa Me Gusta z kurczakiem i kukurydzą – 6 zł
Burrito śniadaniowe + kawa – 5,95 zł
Burrito wegetariańskie małe – 9,9 zł
Burrito z kurczakiem 10,9 zł (małe) / 14,5 zł (duże)
Burrrito z wieprzowiną 11,9 zł (małe)/ 15 zł (duże)
Coca Cola 0,5 l – 5 zł
Nestea 0,5 l – 6 zł

W lokalu Compañeros obowiązuje zniżka dla studentów w wysokości 15%.

Za ścianą zobaczymy cieszący się bardzo dużą popularnością lokal z jedzeniem na wagę. Niestety, nie sposób dojrzeć nazwy tego lokalu i nie wiem, czy to osobna restauracja, czy część lokalu Compañeros .  Dla gości przygotowano różne dania oferowane na wagę w jednej cenie – 3,29 zł za 100 gramów. To normalna cena w Krakowie. Jak dla mnie drogo, bowiem moja ulubiona oświęcimska restauracja sprzedaje dania na wagę za 2,3 zł za 100 gramów. W każdym razie w tej części lokalu Compañeros cały czas było pełno.  Wydaje się nawet, iż lokal z daniami na wagę jest za mała w stosunku do potrzeb.  Dodatkowo można było kupić kompot wieloowocowy za 2,9 zł.

Dania na wagę

Dania na wagę

Następny w kolejności lokal to 1minute, znana sieć podobna do bistro na stacjach benzynowych (takie odnoszę wrażenie). Prasa, różne artykuły, hot-dogi, zapiekanki i napoje gorące to asortyment tej sieci.  Ceny wyższe niż w zwykłych budkach z jedzeniem, ale jak na warunki dworcowe, nie najwyższe.  1minute ma u mnie dużego plusa za niedrogą herbatę, która rozgrzała mnie pewnego zimowego dnia. Poszukiwałem miejsca, gdzie można niedrogo wypić herbatę rozgrzewającą, niemal wszędzie były tylko kawy, a tu znalazłem niedrogą, gorącą, smaczną herbatę.  Lokal czynny w godzinach 06:00 – 22:00

Przykładowe ceny:
Espresso – 3,5 zł
Herbata – 2,5 zł
Gorąca czekolada – 4,5 zł
Kawa czarna – 3,5 zł
Latte XXL  + muffin – 8,5 zł w promocji
Hot dog XXL – 6,2 zł
Zapiekanka margerita – 6,3 zł

1minute

Lokal 1minute

Pozostałe lokale w pasażu dworca Kraków Główny to kawiarnie i lodziarnia.  Sieć Grycan znają chyba wszyscy miłośnicy lodów w dużych miastach, oprócz lodów można w lokalu można wypić świeżo wyciskane soki, kawę lub zjeść ciastko.   Duży wybór, choć nie tak duży, jak na stronie internetowej sieci.

Przykładowe ceny:
Deser karmelowy – 11,9 zł
Latte tiramisu – 13,9 zł
Ciastko tiramisu – 7,9 zł
Espresso – 5,9 zł
Cappucino – 8,9 zł
Latte Macchiato – 7,9 zł
Sok świeżo wyciskany 300 ml – 11,9 zł

Gdybym miał ocenić wystrój lokalu, to spośród wszystkich lokali gastronomicznych na dworcu Kraków Główny, najwyższą ocenę otrzymałaby kawiarnia Coffee Corner, czynna już od 5 rano. Bardzo ładnie urządzona, z bogatą ofertą kaw, jest oblegana przede wszystkim przez studentów.  Nie dziwię się, miejsce przytulne, lecz ceny wysokie. Kawa na wynos kosztuje 1 zł taniej niż spożywana w lokalu.  W wielu przypadkach można wybrać wielkość porcji S – small (mała), M – medium (średnia) L – large (duża).

Przykładowe ceny:
Americano – 10,5 zł (S) / 11,5 zł (M) / 12,5 zł (L)
Frozen Latte – 13,9 zł (S)/ 15,9 zł (M), 16,9 zł (L)
Espresso – 6,5 zł
Espresso doppio – 7,5 zł

Coffee Corner

Coffee Corner – bardzo ładny wystrój

Tuż przy wyjściu z pasażu dworca kolejowego na dworzec autobusowy i węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej lokal Cafe Club reklamuje się „najlepsza kawa na dworcu”. Wystrój dziwny – wnętrze tonie w półmroku, a w środku jest pusto.  Menu trudno dojrzeć, obsługa wydaje się trochę znudzona.  Nie dziwię się. Przez kilka godzin spaceru po pasażu zauważyłem tylko dwie pary w środku. Może w innych dniach jest lepiej.  Ceny niewygórowane. Myślę, że gdyby wnętrze było jaśniejsze i ceny bardziej widoczne z zewnątrz, gości byłoby więcej.

Przykładowe ceny:
Americano – 7,99 (S) / 8,9 zł (M) / 9,99 (L)
Herbata – 6,99 zł
Gorąca czekolada – 9,99 zł

Cafe Club

Cafe Club – podobno najlepsza kawa na dworcu

To w zasadzie tyle, jeśli chodzi o lokale gastronomiczne. Warto jeszcze wspomnieć o piekarni Awiteks, która oprócz sprzedaży pieczywa prowadzi sprzedaż gorących napojów.  W zimie mają w ofercie herbaty rozgrzewające. Ceny konkurencyjne.

Przykładowe ceny:
Kanapka + kawa – 9,9 zł
Kanapka z kurczakiem – 5,9 zł
Kanapka – różne rodzaje , 6,9 zł
Espresso – 3,9 zł

Jak widać, dość duży wybór. Jeśli dodamy do tego stoiska z obwarzankami przed dworcem i lokale w „Galerii Krakowskiej” (otwierane trochę później), każdy znajdzie coś dla siebie. Problemem są jedynie ceny.

%d bloggers like this: