Kolej na Podróż

Kraków – wystawa makiet kolejowych

Do 28 lutego 2016 roku w Galerii Krakowskiej można podziwiać wystawę makiet kolejowych i eksponatów związanych z koleją. W mediach można przeczytać hurraoptymistyczne artykuły na tema wydarzenia nazwanego „Kolejomania” – po lekturze tych artykułów można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z jakąś wielką imprezą.

Wczoraj, tj. 22.02.2016 r. podczas wizyty w Krakowie poszedłem zobaczyć, jak wystawa makiet wygląda w rzeczywistości. Zgodnie z informacją w komunikacie prasowym były cztery makiety, z czego jedna robiła wrażenie. Po żadnej z nich nie jeździły pociągi. Z historycznych eksponatów zauważyłem centralkę telefoniczną i stare telefony. Tuż obok prezentował się model pociągu FLIRT dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, chętni mogli też usiąść na fotelu tego pociągu. Naprzeciwko modelu dużo osób tłoczyło się przy malutkiej makietce kolejowej, natomiast w dalszej części pasażu za przeszkloną gablotą umieszczono modele pociągów i lokomotyw (ok. 20), a całości dopełniał kolejowy plac zabaw dla dzieci, czyli kilka krzeseł oraz stolik z informacją, że plac zabaw czynny jest w soboty i niedziele.

Wystawę dumnie nazwano „Kolejomania”, co jest plagiatem nazwy popularnej strony znanego miłośnika kolei.

Wystawę makiet kolejowych można obejrzeć w Galerii Krakowskiej na poziomie -1, w drodze z dworca Kraków Główny do centrum miasta. 27 i 28 lutego w ramach wystawy ma pojawić się specjalny symulator dla maszynistów. Wstęp bezpłatny

Jeśli chodzi o moje wrażenia, to zawiodłem się. Spodziewałem się czegoś dużo lepszego, zrobionego z większym rozmachem. Z drugiej strony to wina moich wygórowanych oczekiwań, do których z pewnością przyczyniły się hurraoptymistyczne artykuły prasowe i reportaż telewizyjny w telewizji regionalnej.

 

Hurraoptymistyczny artykuł: https://krakow.naszemiasto.pl/artykul/kolejomania-w-galerii-krakowskiej-program-zdjecia,3654861,artgal,t,id,tm.html

Wystawa makiet kolejowych

Galeria Krakowska – najładniejsza z makiet kolejowych

Makieta kolejowa

Inna makieta kolejowa

Centralka telefoniczna

Stara centralka telefoniczna

Flirt ŁKA - fotele

Fotele pociągu Flirt ŁKA

Stare telefony

Stare telefony

%d bloggers like this: