Kolej na Podróż

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – przegląd ofert

Łódzka Kolej Aglomeracyjna to chyba najdynamiczniej rozwijający się polski przewoźnik kolejowy. Obsługuje coraz więcej połączeń regionalnych w województwie łódzkim, jak również połączenie Łódź – Warszawa.

Na stronie internetowej przewoźnika znajdziemy szereg ofert umożliwiających tańsze podróżowanie niż wynikałoby to z taryfy podstawowej. Oferta ŁKA nie jest jednak idealna.

Znajomość ofert ŁKA przyda się przede wszystkim miłośnikom kolei podróżującym z Biletami Weekendowymi i REGIOKarnetami. Niestety, czasami będzie trzeba dopłacić, aby szybciej dojechać do celu lub zwiedzić więcej miast w ciągu jednego dnia.

BILET WYCIECZKOWY – bilet umożliwiający podróż tam lub tam i z powrotem ze zniżką 15% (dla podróży tam) lub 30% (dla podróży tam i z powrotem). Dotyczy podróży w piątki od 18:00 do 24:00, w soboty i niedziele oraz każdy dzień ustawowo wolny od pracy od 00:00 do 24:00. Bilety ważne są 1 dzień, a podróż musi być zakończona najpóźniej do godz. 24:00 w ramach terminu ważności biletu (wskazanego na bilecie).

ŁÓDŹ BLIŻEJ CIEBIE – moim zdaniem najlepsza oferta specjalna. Specjalna taryfa dla podróżujących pomiędzy Łodzią a wybranymi miastami; ceny są znacznie niższe niż w taryfie podstawowej. Na przykład przejazd pomiędzy Łodzią a Łowiczem (61 km) w ofercie Łódź Bliżej Ciebie kosztuje 9 złotych. Ale ze Zgierza do Łowicza (51 km) pojedziemy za 13,5 zł w taryfie podstawowej lub za 11,47 w ofercie Bilet Wycieczkowy.

Przykładowe ceny biletów w ofercie Łódź Bliżej Ciebie:

Łódź – Głowno – 6 zł
Łódź – Pabianice – 6 zł
Łódź – Łask – 8 zł
Łódź – Ozorków – 8 zł
Łódź – Łowicz – 9 zł
Łódź – Łęczyca – 10 zł
Łódź – Kutno – 11 zł
Łódź – Sieradz – 14 zł
Łódź – Skierniewice – 14 zł
Łódź – Warszawa – 24 zł

W ofercie obowiązują zniżki ustawowe. Oferta Łódź Bliżej ciebie nie łączy się z ofertą Bilet Wycieczkowy, więc w weekendy bilety będą kosztowały tyle samo. Cennik stosuje się tylko przy przejazdach pomiędzy Łodzią a którąś ze stacji objętych ofertą, ale już nie np. przy przejeździe Zgierz – Łęczyca.

BILET STREFOWY – bilety czasowe dla osób podróżujących po Łodzi lub pomiędzy stacjami Pabianice, Zgierz a stacjami w Łodzi. Są to bilety jednorazowe, obowiązujące na obszarze ograniczonym stacjami: Łódź Kaliska, Łódź Żabieniec, Łódź Radogoszcz Zach., Łódź Pabianicka, Łódź Stoki, Łódź Marysin, Łódź Arturówek, Łódź Andrzejów, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa, Łódź Widzew, Lublinek, Pabianice, Zgierz, Zgierz Jaracza, Zgierz Północ, Zgierz Kontrewers. Cena zależy od czasu ważności – bilet ważny przez 30 minut kosztuje 3 zł według taryfy normalnej, bilet ważny 3 godziny kosztuje 7 złotych. Wbrew nazwie „bilet jednorazowy”, bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów na w/w obszarze w czasie ważności biletu. Czyli możemy pojechać z Łodzi do Pabianic za 3 złote, podczas gdy w ofercie „Łódź Bliżej Ciebie” zapłacilibyśmy 6 złotych.

Bilety strefowe kupimy również w automatach MPK. Bilety te należy skasować po wejściu do pociągu (kasowniki znajdują się przy drzwiach).

RAZEM TANIEJ – taryfa dla grup od 2 do 4 osób podróżujących wspólnie. Pierwsza osoba płaci za bilet pełną cenę, następne osoby według taryfy specjalnej „Łódź Łączy” (ok. 30% taniej). Oferta łączy się ze zniżkami ustawowymi.

OFERTA DLA GRUP – bilety grupowe dla grup co najmniej dziesięcioosobowych. Osoby podróżujące w grupie płacą za bilet według taryfy specjalnej „Łódź Łączy”, wspomnianej wyżej. Na każde 10 płacących osób – 1 przewodnik odbywa przejazd bezpłatnie. Przejazdy grup należy każdorazowo zgłaszać co najmniej 48 godzin przed planowanym przejazdem. Oferta łączy się ze zniżkami ustawowymi.

BILET 60+ – bilet dla osób, które ukończyły 60 lat. Seniorzy płacą za bilety według taryfy „Łódź Łączy”, podstawą do przejazdu jest dokument tożsamości potwierdzający wiek. Oferta nie łączy się z innymi ofertami specjalnymi.

WSPÓLNY BILET AGLOMERACYJNY –  dobrze opracowana zintegrowana taryfa dla osób korzystających z przejazdów komunikacją miejską w ramach lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi, lokalnej komunikacji autobusowej w Pabianicach, miejskiej komunikacji autobusowej w Zgierzu oraz pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Przewozów Regionalnych. Niestety, dotyczy tylko posiadaczy biletów okresowych (miesięczne itp.), więc dla zwykłego podróżnika jest nieprzydatna.

Pasażerów jadących po raz pierwszy zdziwi rozmiar biletu jednorazowego. Bilety są bardzo małe, przypominają raczej bilet komunikacji miejskiej.

W ofercie ŁKA brakuje biletu sieciowego. Jak dowiedziałem się na infolinii, bilet taki był, lecz szybko został zlikwidowany z powodu braku zainteresowania. Oczywiście nie pomyślano o rozreklamowaniu oferty, szczególnie kiedy Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaczynała działać, tylko bardzo szybko ofertę zlikwidowano. Na pocieszenie należy dodać, że w chwili opracowywania artykułu Łódzka Kolej Aglomeracyjna honorowała Bilet Turystyczny Przewozów Regionalnych (kupiony w kasie), natomiast nie honorowała REGIOKarnetu, więc nieograniczone podróże po sieci ŁKA były możliwe tylko w weekendy.

Jeśli chodzi o komfort podróży, to tabor ŁKA składa się pojazdów typu FLIRT 3. Są to pociągi dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring i toaletę z obiegiem zamkniętym, wyświetlacze LCD, biletomat, kasowniki, gniazdka elektryczne, ponadto można w nich korzystać z wi-fi. Każdy pojazd może pomieścić 254 pasażerów. Co do wygody – wszystko jest świetnie, jeżeli nie ma tłoku i w oczy nie świeci prażące, letnie słońce. Pojazdy są klimatyzowane, mają wieszaki na rowery i miejsce na wózek. Wydają mi się cichsze niż pociągi FLIRT 3 wyprodukowane dla PKP Intercity. Jedzie się bardzo wygodnie, ale jak podkreślam, nie jechałem w zatłoczonym pociągu.

W przyszłości planuję kilka wycieczek z ŁKA, więc przekonam się w praktyce, jak wygląda podróżowanie w warunkach powrotów ze szkół i pracy w godzinach szczytów przewozowych. Na razie oceniam ŁKA bardzo dobrze.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – pociąg na stacji Zgierz

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – wnętrze pociągu

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – wnętrze pociągu

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – ergonomiczne fotele

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – wejście do toalety. Toaleta duża i czysta.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – biletomat w pociągu

%d bloggers like this: