Kolej na Podróż

Czechy – ogólnodostępne prysznice

W lecie wielu czytelników wybierze się do Republiki Czeskiej na wakacyjne wojaże pociągami kolei czeskich lub po prostu na wycieczkę. Część wybierze podróż autobusem lub pociągiem nocnym, po której wypadałoby wziąć prysznic.

Czechy, w przeciwieństwie do Polski, nie mają rozwiniętej sieci ogólnodostępnych pryszniców na dworcach kolejowych,prysznice znajdują się tylko na pięciu dworcach kolejowych: Karviná hlavní nádraží,  Ostrava hlavní nádraží, Bohumín, Praha hlavní nádraží oraz Praha-Holešovice.

W kilku miastach prysznice są dostępne w szaletach miejskich, poza tym można spróbować skorzystać z prysznica na basenie (Czesi na basenach zwykle biorą prysznic nago).  W niektórych miastach mniejsze baseny funkcjonują pod nazwą „Městské lázně”.

Trzeba pamiętać, że z pryszniców w szaletach i na dworcach korzystają liczni w Czechach bezdomni, przez co wzrasta ryzyko infekcji.

Opłaty za skorzystanie z prysznica poza Pragą są stosunkowo niskie.

Jeżeli prysznic jest zajęty i siedzi w nim jakiś Czech, spodziewajcie się długiego oczekiwania. Czesi siedzą pod prysznicem co najmniej pół godziny i choć myją się rzadko i źle się odżywiają, to nie śmierdzą.

Prysznic po czesku to „sprcha”.

Poniżej zamieściłem listę znanych mi pryszniców publicznych w Czechach, miasta według kolejności alfabetycznej. Na pewno nie jest to pełna lista.

BEROUN:

Z prysznica można skorzystać w szalecie miejskim przy ulicy Na Příkopě 1.  Otwarte w godzinach 06:00-17:30 (poniedziałek-piątek), 07:00-13:00 (sobota), w niedziele nieczynne.

BOGUMIN:

Prysznic w toaletach na dworcu kolejowym. Czynny w godzinach 06:00-22:00, ale mogę się mylić.

BRNO:

Prysznic dostępny jest w toaletach głównym dworcu kolejowym (Brno hlavní nádraží). Czynny całą dobę, należy zapukać do pomieszczenia obsługi i zapłacić dodatkową opłatę. Na prośbę dostaniemy ręcznik przesiąknięty smrodem dymu papierosowego. Czynny przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

CZESKIE BUDZIEJOWICE:

Prysznice są dostępne w jednym z szaletów, ale nie udało mi się ustalić, w którym.

KARLOVY VARY:

Liczne szalety otwierane w sezonie letnim. Prysznic jest na pewno w toaletach przy ulicy Mlýnská kolonáda. W lecie czynne w godzinach 06:00-20:00, poza sezonem od 06:00 do 18:00.

KARWINA:

Prysznic na dworcu kolejowym.

MILEVSKO:

Prysznic tylko w damskiej części szaletu przy ulicy Čeňka Holase, koło dworca autobusowego.  Czynne 06:00 -17:00 w dni robocze, w soboty  08:00 -12:00.

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ:

Nowo wybudowane toalety z prysznicem znajdują się w miejscowym arboretum. Czynne w dni robocze od 07:00 do 19:00, w weekendy i święta od 08:00 do 18:00.

ODRY:

W nowo wybudowanych szaletach miejskich przy ulicy Kostelní wydzielono pomieszczenie na prysznic.  Toalety automatyczne, czynne przez całą dobę.

OSTRAWA:

Z ogólnodostępnego prysznica można skorzystać tylko na ostrawskim głównym dworcu kolejowym. Czynny przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

PRAGA:

Ogólnodostępne prysznice czynne są przez całą dobę na dwóch największych praskich dworcach kolejowych – Praha hlavní nádraží i Praha-Holešovice. Ponadto można skorzystać z prysznica na dworcu autobusowym Florenc w toaletach przy hali odpraw. Toalety te są czynne w godzinach 05:00-24:00.

ŠPIČÁK:

Wioska na południu Czech, w pobliżu granicy z Niemcami. Wybudowano tu liczne ścieżki rowerowe, przez wieś wiedzie linia kolejowa i liczne szlaki turystyczne. W miejscowym „Bikeparku” oprócz toalet dostępny jest prysznic w godzinach 08:00-17:30, w piątki i soboty do 18:30.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ:

Prysznic dostępny w toaletach publicznych na ulicy Hradební, obok komendy Straży Miejskiej. W dni robocze czynny od 07:00 do 18:00 (latem do 20:00), w weekendy  08:00-13:00.

VELEHRAD:

Przy popularnej bazylice czynny jest szalet z ogólnodostępnym prysznicem. Brak informacji na temat godzin otwarcia

ZLIN:

Szalet w przejściu podziemnym przy Náměstí práce (podchod Svit). Czynny poniedziałek – piątek 06:00-20:00, w soboty 07:00-13:00, w niedzielę nieczynny.  Opłata za skorzystanie z prysznica wynosi 20 CZK.

%d bloggers like this: