Kolej na Podróż

Czechy – nie będzie darmowych przejazdów

W ostatnich miesiącach branżowe media opisywały pomysł czeskiego premiera na wprowadzenie darmowych przejazdów dla seniorów i studentów. Szczególnie zachwyceni byli polscy studenci, którzy liczą, że wkrótce otrzymają podobny przywilej w Polsce.

Pomysł od początku budził kontrowersje. Po konsultacjach z przewoźnikami i specjalistami od transportu publicznego odstąpiono od pomysłu wprowadzenia darmowych przejazdów dla wybranych grup, natomiast według informacji podanych przez czeskie media seniorzy, którzy ukończyli 65 lat oraz uczniowie i studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia będą płacili 25% pełnej ceny biletu nie tylko w pociągach, ale również w autobusach, czyli będą mieli 75% zniżki. Jednocześnie przewoźnicy dostaną możliwość wyznaczenia połączeń, w których zniżka nie będzie obowiązywała. Mają to być najbardziej obłożone połączenia w godzinach szczytu.

Przepis ma obowiązywać od kolejnej korekty rozkładu jazdy, czyli od 10 czerwca. Do otrzymania zniżki w przypadku seniorów wystarczy dowód tożsamości, w przypadku uczniów i studentów stosowna legitymacja. Nie podano, czy nowe przepisy obejmą również cudzoziemców.

Czescy politycy inspirowali się się przepisami o darmowych przejazdach koleją dla wybranych grup społecznych na Słowacji. Jak można wyczytać w licznych artykułach i na forach internetowych, nie wszyscy Słowacy są zadowoleni z pomysłu – w pociągach na głównych trasach panuje niewyobrażalny ścisk, rozwijają się duże miasta jak Bratysława i Koszyce, a mniejsze miasta pełnią jedynie funkcję „sypialni”, a sporo osób traktuje przywilej darmowych przejazdów jako okazję do wycieczki na kawę na przykład z Bratysławy do Popradu. Co więcej, często wszystkie miejsca w I klasie są zajęte przez emerytów, którzy uiszczają tylko różnicę pomiędzy ceną biletu w drugiej klasie a pierwszej klasie.

W Czechach przewoźnicy obawiają się podobnej sytuacji tym bardziej, że pociągi w godzinach szczytu wokół dużych miast już i tak są bardzo zatłoczone.

Zniżka ma być pokrywana przez budżet państwa – czyli za każdy przejazd seniora i studenta 75% ceny biletu zapłacą podatnicy. Według wyliczeń specjalistów nowe zniżki będą kosztować budżet państwa 5,8 mld koron czeskich rocznie, czyli w przeliczeniu około 959 milionów złotych. Władze obawiają się, że część przewoźników podniesie ceny bazowe biletów, aby otrzymywać wyższe zwroty za bilety ulgowe.

Źródła:

[1] https://ekonomika.idnes.cz/vlaky-autobusy-jizdne-sleva-babis-vlada-duchodci-studenti-pnk-/eko-doprava.aspx?c=A180312_092948_eko-doprava_fih

[2] https://www.info.cz/cesko/duchodci-a-studenti-budou-od-cervna-jezdit-se-slevou-75-planuje-vlada-25740.html

[3] https://www.novinky.cz/domaci/465875-studenti-a-seniori-dostanou-na-vlak-i-bus-slevu-75-procent.html

%d bloggers like this: