Kolej na Podróż

Podróż pociągiem po Czechach ze zniżką 75% – informacje

Podróż pociągiem po Czechach od 1 września będzie dla wielu osób znacznie tańsza niż do tej pory. 1 września 2018 roku zacznie obowiązywać ustawa o zniżce 75% dla wybranych grup społecznych na przejazdy pociągami i autobusami w Republice Czeskiej. Poniżej najważniejsze informacje na temat zniżki:

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka
4. Najpiękniejsze czeskie zamki
5. Największe atrakcje Czech
6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto

Kto będzie uprawniony do zniżki?


Zniżka 75% będzie przysługiwać następującym grupom społecznym

  • dzieci od ukończenia 6 roku życia
  • młodzież do ukończenia 18 roku życia
  • studenci do ukończenia 26 roku życia
  • seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia i starsi

 

 

Zapraszam do lektury poradnika dla osób planujących podróż koleją po Czechach. Rozkład jazdy, połączenia, informacje praktyczne, zniżki i promocje.

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 24 March 2019

 

Czy zniżka dotyczy również cudzoziemców?


Tak. Na mocy przepisów Unii Europejskiej cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej, czyli również Polacy, mogą korzystać ze zniżki 75% na podróż pociągiem po Czechach (jak również autobusem). Aby skorzystać ze zniżki na kolei, w przypadku polskich studentów wymagana jest ważna karta ISIC.

Jakie dokumenty potrzebne są do skorzystania ze zniżki?


W pociągach przewoźnika České dráhy:

Dzieci do ukończenia szóstego roku życia nadal będą podróżować za darmo, jednak konieczne jest pobranie w kasie „biletu zerowego” przed każdą podróżą. Młodzież w wieku 6-15 lat nie musi okazywać dowodu tożsamości – wystarczy ustne oświadczenie podczas kontroli biletu.

Osoby w wieku 15-18 lat zobowiązane są okazać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem i datą urodzenia.

Studentom wystarczy ważna karta ISIC lub legitymacja studencka wydana przez przewoźnika – to drugie dotyczy studentów studiujących w Czechach, które nie mają karty ISIC jako legitymacji studenckiej, wtedy na poczekaniu można wyrobić specjalny dokument kolei czeskich. Polskie legitymacje studenckie nie są honorowane, konieczny jest zakup karty ISIC.

W których pociągach obowiązuje zniżka?


Zniżka 75% obowiązuje tylko w drugiej klasie we wszystkich pociągach krajowych przewoźnika České dráhy oraz w pociągach międzynarodowych na terytorium Republiki Czeskiej. Również w pociągach Eurocity i SuperCity.

Zniżka 75% obowiązuje także w pociągach i autobusach przewoźników Regiojet i Leo Express. W pociągach Regiojet tylko w klasach Low Cost, Standard i Relax, a pociągach i autobusach Leo Express jedynie w klasie Economy.

Zgodnie z ustawą również inni regionalni przewoźnicy dotowani przez samorządy i państwo będą zobowiązani wprowadzić zniżkę (GW Train Regio, Arriva).

Zniżka nie obowiązuje w pociągach specjalnych, czyli na przykład w pociągach retro.

Przewoźnicy mogą uruchamiać pociągi, w których zniżka nie będzie obowiązywała, jednak żaden z nich nie zdecydował się na taki ruch.

Co z IN Kartami?


Koleje czeskie będą zwracać pieniądze za niewykorzystane IN Karty, oferta jednak pozostanie dostępna dla osób, które nie będą uprawnione do zniżki.

Czy zniżka obowiązuje w komunikacji miejskiej?


Nie, zniżka nie obowiązuje w komunikacji miejskiej. Jednak osoby korzystające z autobusów międzymiastowych (np. ČSAD) mogą kupić bilet ze zniżką na przejazd w obrębie miasta.

Czy zniżka 75% będzie naliczana przy kupnie biletów promocyjnych?


Nie, zniżka 75% na podróż pociągiem po Czechach będzie naliczana od podstawowej ceny biletów, czyli nie da się kupić z tą zniżką biletów promocyjnych typu „Akční jízdenka”. Czyli jeżeli bilet promocyjny Czeski Cieszyn – Praga kosztuje 200 CZK (Akční jízdenka), to osoby uprawnione do zniżki 75% nie kupią go za 25% wartości, ale również za 200 CZK.

Inaczej mówiąc, gdyby u nas wprowadzono taką zniżkę, to studenci kupujący bilety na pociągi EIC Premium za 49 złotych w taryfie Super Promo nie mogliby skorzystać ze zniżki 75% – płaciliby pełną cenę biletu. A u nas mają bilety za 24 złote. Natomiast płaciliby 25% ceny biletu, czyli np. ze 37,5 zł ze 150 zł, a więc wyszłoby w zasadzie na jedno.

Kto sfinansuje 75% ceny biletu?


Brakujące 75% zapłaci Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy.

Subiektywny komentarz autora


Wprowadzenie darmowych przejazdów na Słowacji i zniżki 75% na podróż pociągiem po Czechach wywołało euforię wśród polskich studentów i seniorów domagających się coraz głośniej wprowadzenia podobnych przejazdów w Polsce.

Euforia jest jednak przedwczesna. Na Słowacji po wprowadzeniu darmowych przejazdów pociągi są przepełnione, krążą legendy o grupach emerytów jeżdżących sobie na kawę lub herbatkę z Bratysławy do Popradu i z powrotem. Dochodzi również do sytuacji, kiedy student lub emeryt rezerwuje bilet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pobiera darmowy bilet na 11:00, 13:00 i 15:00, bowiem nie wie, o której pojedzie, wsiada do któregoś z pociągów, a państwo płaci za wszystkie 3 bilety.

Wprowadzenie darmowych przejazdów na Słowacji nie rozwiązało problemów gospodarczych kraju – kłopoty z tamtejszą służbą zdrowia są dużo większe niż w Polsce. Rozwijają się wprawdzie największe miasta – Bratysława i Koszyce, w mniejszych natomiast upadają szkoły i zakłady pracy, bo wszyscy jeżdżą uczyć się lub pracować do stolicy lub Koszyc. Mniejsze miasta powoli wymierają.

Przedwczesne były zachwyty, że wprowadzenie darmowych przejazdów radykalnie zwiększy liczbę turystów. Turyści nie mają ochoty podróżować przepełnionymi pociągami oraz wydawać majątku na noclegi dużo niższej jakości niż na przykład za tę samą cenę w Polsce. Zdecydowanie nie ma takich tłumów podążających do atrakcji turystycznych jak w Polsce.

Podróż pociągiem po Czechach, szczególnie na najważniejszych liniach, po wprowadzeniu zniżki 75% będzie udręką i można się spodziewać, że tak jak na Słowacji osoby płacące pełną cenę za bilet przesiądą się do samochodów.

Wprowadzenie tej zniżki sporo osób komentuje jako mądrość Czechów, praktyczne myślenie i ich dalekowzroczność. A to tak naprawdę ruch polityczny, który w założeniu ma zjednać rządzącym wyborców.

Źródła:

[1] www.mesec.cz/clanky/slevy-v-doprave-deti-studenti-a-duchodci-budou-uz-brzy-jezdit-vyhodneji/
[2] zpravy.aktualne.cz/ekonomika/doprava/slevy-pro-mlade-studenty-duchodce-podrobnosti-kde-jak/r~c1b33ac6998311e889f40cc47ab5f122/
[3] www.novinky.cz/ekonomika/480368-ze-75-slevy-pro-mlade-a-seniory-nevyjmou-dopravci-zadne-spoje.html
[4] www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-30194/

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie

Czeski pociąg

Pociąg Pardubice – Hradec Kralove

%d bloggers like this: