Kolej na Podróż

Pociąg Wrocław – Praga – informacje (2019/2020)

20 grudnia 2019 roku w trasę wyjedzie pierwszy pociąg Praga – Wrocław obsługiwany przez Leo Express. Pociąg dotrze do Wrocławia o 22:44, następnego dnia rano wróci jako pierwszy pociąg Wrocław – Praga. Jest to połączenie weekendowe; tabor przeznaczony do obsługi połączenia to pociągi Flirt z floty Leo Express. Pociąg po drodze zatrzymuje się w kilku wartych odwiedzenia miejscach; a rozkład jazdy jest ułożony w taki sposób, że mieszkańcy Dolnego Śląska mogą zaplanować w sobotę jednodniową wycieczkę do Pragi. Jeśli nie lubimy zatłoczonych miejsc, można wybrać inny wariant wycieczki jednodniowej, na przykład: Pardubice i Hradec Kralove, Pardubice i Kutna Hora, albo Pardubice, Litomyśl i Vysoke Myto, przy czym oczywiście należy kupić osobne bilety na pociągi pomiędzy Pardubicami a wspomnianymi miastami.

UWAGA!!! W okresie od 29 lutego 2020 roku do 30 kwietnia 2020 roku pociąg nie będzie kursował z powodu prac torowych po czeskiej stronie.


Zobacz NIESPONSOROWANE testy:

Pociąg Leo Express klasa Business – recenzja
Autobus Leo Express – wrażenia z przejazdu

Rozkład jazdy pociągu Praga – Wrocław – Praga

Pociąg Leo Express Praga – Wrocław:

Praga (odj. 18:08) –> Pardubice (19:11) –> Wrocław Główny (22:44)

Kursuje w piątki; soboty i niedziele

Pociąg Leo Express Wrocław – Praga:

Wrocław (odj. 05:58) –> Pardubice (09:29) –> Praga (10:27)

Kursuje w soboty i niedziele

Leo Express

Pociąg Leo Express

Bilety można kupić przez stronę internetową firmy Leo Express (www.le.cz), w wybranych kasach Kolei Dolnośląskich oraz przez aplikację mobilną Leo Express. Dostępne są trzy klasy – Economy, Business i Premium.

Zobacz również: Jak wyglądają pociągi Leo Express – fotoprzewodnik

Ceny biletów na pociąg Wrocław – Praga zależą od obłożenia. Firma Leo Express w gotowcach wysyłanych powielającym je bezkrytycznie współpracującym mediom chwali się, że najtańsze bilety dostępne są za 16 złotych. Są to bilety promocyjne w klasie Economy, moim zdaniem bardzo niewygodnej. Bilety na wygodniejsze klasy – Business i Premium nie są już takie tanie. Bilet Wrocław – Praga w klasie Business podczas opracowywania artykułu kosztował 52-67 PLN, a bilet w klasie Premium 69-124 PLN. Honorowane są zniżki 75% na terytorium Republiki Czeskiej dla studentów z kartą ISIC, dla których bilety w klasie Economy są tanie jak barszcz. Zniżkę można wybrać podczas wyszukiwania na stronie Leo Express. Swoją drogą, nie wiem, dlaczego nie jest honorowana zniżka dla studentów na terytorium Polski.

Jest to pierwszy bezpośredni pociąg Wrocław – Praga od kilku lat. Osobiście nie lubię firmy Leo Express ani jej pociągów. Na pewno nie wybrałbym klasy Economy, pomimo atrakcyjnej ceny. Należy pamiętać, że Leo Express współpracuje z blogerami oraz dziennikarzami, więc 90% artykułów na temat jakości usług tej firmy należy traktować z dużą rezerwą.

Zobacz również:

Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów
Koleje wąskotorowe w Czechach – wykaz czynnych linii


Leo Express jako zbawiciel polskiej kolei, czyli jak powstają legendy


W Polsce wychwalane pod niebiosa jest wszystko, co czeskie. Widać to szczególnie po firmie Leo Express, wejściu której na polski rynek towarzyszył wysyp pochwalnych artykułów i komentarzy, a później ociekających wazeliną recenzji porównujących pociągi tej firmy niemal do luksusowych pociągów typu Orient Express. O ile komentarze były często dziełem zakochanych w Czechach "pożytecznych idiotów", o tyle "bezstronne recenzje" powstawały w ramach współpracy dziennikarzy z Leo Express. Recenzje niesponsorowane znacznie różniły się od tych napisanych przez dziennikarzy zapraszanych przez firmę na przejazdy lub publikujących z gotowych komunikatów prasowych. O tym, jak wygląda tworzenie wizerunku marki Leo Express, możecie przekonać się np. na blogu "Pokochaj Czechy". Po publikacji pochwalnych artykułów sponsorowanych autor usunął krytyczne recenzje pociągów Leo Express w poprzednich wpisach. Tak się tworzy legendy.

 

Najważniejsze stacja pociągu Wrocław – Praga po czeskiej stronie:

Jablonné nad Orlicí – typowe, senne czeskie miasteczko liczące około 3 tysięcy mieszkańców. Stacja kolejowa położona praktycznie w centrum miasta. Warto zobaczyć rynek, kamienny most i kościół św. Bartłomieja.

Letohrad – przyjemne miasteczko u podnóża Gór Orlickich, które zamieszkuje dwa razy więcej mieszkańców niż Jablonné nad Orlicí. Dawniej znane jako Kyšperk. Symbolem miasta jest barokowy zamek z parkiem. Zachowało się zabytkowe centrum z ładnym rynkiem i kolumną morową pośrodku głównego placu miasta. Dwa muzea – Muzeum Miejskie oraz prywatne Muzeum Rzemiosł oraz kaplica pw. św. Jana Nepomucena. Dla ambitnych ruiny zamku Kyšperk w lesie około 1,5 km od centrum miasta. Po drodze mijamy inną kaplicę.

Uście nad Orlicą – piętnastotysięczne miasteczko z dwoma ładnymi dworcami kolejowymi (pociąg Wrocław – Praga zatrzymuje się na dworcu głównym). Nieduże centrum – na uwagę zasługuje rynek, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Domki Tkaczy, secesyjna Willa Hernycha, budynek Liceum, a także Muzeum Miejskie. W pobliżu liczne szlaki turystyczne po Górach Orlickich – najciekawszy to droga krzyżowa na Andrlův Chlum, gdzie stoi żelazna wieża telekomunikacyjna o wysokości 52 metrów. Na wysokości 35 metrów zbudowano platformę widokową.

Brandys nad Orlici – maleńkie miasteczko (ok. 1,3 tys. mieszkańców). Najważniejsze zabytki to ruiny zamku, barokowy zamek przypominający raczej pałac, kościół oraz naturalny labirynt utworzony z grabów.

Choceň – przeciętne miasto, węzeł kolejowy. Bardzo ładny z zewnątrz dworzec kolejowy. Z dworca do zamku, w którym mieści się Muzeum Orlickie idzie się około kilometr, kolejnych 400 metrów należy przejść do rynku. Na mnie miasto nie zrobiło szczególnego wrażenia, lepiej pojechać pociągiem do Litomyśla przez Vysoke Myto.

Pardubice – stolica kraju pardubickiego; ważny węzeł kolejowy. Ładne centrum, trochę nudno, ogólnie drogo. Polecam zapoznać się z historią głównego dworca kolejowego. Więcej o zabytkach we wpisie poświęconym miastu.

Přelouč – przyjemny, mały dworzec kolejowy, centrum miasta oddalone 1,5 km od dworca. Poza rynkiem i kościołem św. Jakuba raczej nic godnego uwagi.

Prelouc

Stacja kolejowa Přelouč w środku

Kolin – miasto przemysłowe, ważny węzeł kolejowy. Nieduże centrum położone 500 metrów od dworca kolejowego. Ładny rynek, zabytki sakralne – okazały kościół św. Bartłomieja, klasztor kapucynów, synagoga. Rzuca się w oczy budynek Akademii Handlowej. Kilkaset metrów od rynku stary cmentarz żydowski. Na peryferiach kursująca w sezonie kolej wąskotorowa. Z Kolina warto pojechać pociągiem do Kutnej Hory.

Kolin

Rynek w Kolinie

%d bloggers like this: