Kolej na Podróż

Podróż po Niemczech za 9 euro przez cały miesiąc (2022)

Interesująca wiadomość napłynęła z Niemiec. Tamtejszy rząd zamierza wprowadzić wakacyjny bilet miesięczny za 9 euro, dzięki któremu będzie możliwa podróż po Niemczech za symboliczną kwotę.

Według informacji zamieszczonych na niemieckich portalach podróż po Niemczech za 9 euro dotyczy pociągów lokalnych i regionalnych (S-Bahn, R, RE), autobusów, komunikacji miejskiej, w tym linii metra i linii promowych funkcjonujących w ramach zintegrowanych systemów transportu publicznego.

Bilet będzie dostępny dla każdego. W sprzedaży powinien się znaleźć pod koniec maja, możliwy będzie zakup np. w biletomatach Deutsche Bahn. Osoby posiadające bilety miesięczne i semestralne prawdopodobnie dostaną zwrot za miesiące, kiedy zakupią bilet za 9 euro.

Na razie wprowadzane są rozwiązania legislacyjne umożliwiające wprowadzenie oferty, trwają też rozmowy z przewoźnikami, aby bilet był ważny we wszystkich miastach i landach. Jeśli oferta rzeczywiście zostanie wprowadzona, będzie można przejechać przez całe Niemcy za 9 euro, a potem np. przez Luksemburg za darmo.

Przeciwnicy pomysłu boją się, że bilet na podróż po Niemczech za 9 euro przez cały miesiąc spowoduje ogromny tłok w pociągach.

Bilet za 9 euro będzie ważny tylko w drugiej klasie pociągów, nie będzie można podróżować z tym biletem pociągami IC, ICE i EC oraz pociągami specjalnymi. Na kolejach wąskotorowych i parowych być może będzie konieczne zapłacenie specjalnego dodatku.

Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Mnie też się tak wydaje, ale być może podróż po Niemczech w czerwcu, lipcu i sierpniu będzie tania, jak nigdy dotąd. Bilet za 9 euro będzie dostępny również dla turystów.

Nie będzie zniżek dla dzieci i seniorów, będzie możliwa podróż z rowerem według odrębnych cenników, z zachowaniem ofert specjalnych.

Bilet za 9 euro to odpowiedź rządu na rosnące ceny energii i kosztów utrzymania, wpisuje się także w modę na powrót do komunikacji publicznej.

W Niemczech jest mnóstwo interesujących miejsc do zwiedzenia. Nie wyobrażam sobie, jak to będzie wyglądać w praktyce. Krótkie opisy niektórych miejsc możecie przeczytać na blogu: BremaHanowerPaderbornHamelnBrunszwik, Luneburg, Celle, Bad Pyrmont, Steinheim, Goslar, Budziszyn, Gorlitz, Drezno, Munster, Soest. W odróżnieniu od pełnych zachwytów i retuszowanych zdjęć informacji na wielu innych blogach, opisy na moim blogu nie są hojnie sponsorowane przez niemiecką organizację turystyczną.

Wsparcie bloga

Jeśli podoba ci się blog i chciałbyś mnie wesprzeć drobną darowizną, możesz to zrobić TUTAJ. Na blogu nie ma kryptoreklam ani nieoznaczonych wpisów sponsorowanych. W dzisiejszych czasach takie blogi nie są w stanie przetrwać bez wsparcia czytelników. Obecnie jestem w trakcie długiej rehabilitacji; jeśli wrócę do zdrowia, chciałbym realizować projekt "Polska dla ambitnych" (małe miasta) i rozbudować artykuły o podróżowaniu koleją.

Coradia Lint 41

Deutsche Bahn VT 648, czyli Coradia Lint 41. Bardzo popularny pociąg w Niemczech – kursuje w pociągach wielu przewoźników regionalnych

%d bloggers like this: