Kolej na Podróż

Podróż po Niemczech za 9 euro przez cały miesiąc (2022)

Interesująca wiadomość napłynęła z Niemiec. Tamtejszy rząd zamierza wprowadzić wakacyjny bilet miesięczny za 9 euro, dzięki któremu będzie możliwa podróż po Niemczech za symboliczną kwotę.

Według informacji zamieszczonych na niemieckich portalach podróż po Niemczech za 9 euro dotyczy pociągów lokalnych i regionalnych (S-Bahn, R, RE), autobusów, komunikacji miejskiej, w tym linii metra i linii promowych funkcjonujących w ramach zintegrowanych systemów transportu publicznego.

Bilet będzie dostępny dla każdego. W sprzedaży powinien się znaleźć pod koniec maja, możliwy będzie zakup np. w biletomatach Deutsche Bahn. Osoby posiadające bilety miesięczne i semestralne prawdopodobnie dostaną zwrot za miesiące, kiedy zakupią bilet za 9 euro.

Na razie wprowadzane są rozwiązania legislacyjne umożliwiające wprowadzenie oferty, trwają też rozmowy z przewoźnikami, aby bilet był ważny we wszystkich miastach i landach. Jeśli oferta rzeczywiście zostanie wprowadzona, będzie można przejechać przez całe Niemcy za 9 euro, a potem np. przez Luksemburg za darmo.

Przeciwnicy pomysłu boją się, że bilet na podróż po Niemczech za 9 euro przez cały miesiąc spowoduje ogromny tłok w pociągach.

Bilet za 9 euro będzie ważny tylko w drugiej klasie pociągów, nie będzie można podróżować z tym biletem pociągami IC, ICE i EC oraz pociągami specjalnymi. Na kolejach wąskotorowych i parowych być może będzie konieczne zapłacenie specjalnego dodatku.

Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Mnie też się tak wydaje, ale być może podróż po Niemczech w czerwcu, lipcu i sierpniu będzie tania, jak nigdy dotąd. Bilet za 9 euro będzie dostępny również dla turystów.

Nie będzie zniżek dla dzieci i seniorów, będzie możliwa podróż z rowerem według odrębnych cenników, z zachowaniem ofert specjalnych.

Bilet za 9 euro to odpowiedź rządu na rosnące ceny energii i kosztów utrzymania, wpisuje się także w modę na powrót do komunikacji publicznej.

W Niemczech jest mnóstwo interesujących miejsc do zwiedzenia. Nie wyobrażam sobie, jak to będzie wyglądać w praktyce. Krótkie opisy niektórych miejsc możecie przeczytać na blogu: BremaHanowerPaderbornHamelnBrunszwik, Luneburg, Celle, Bad Pyrmont, Steinheim, Goslar, Budziszyn, Gorlitz, Drezno, Munster, Soest. W odróżnieniu od pełnych zachwytów i retuszowanych zdjęć informacji na wielu innych blogach, opisy na moim blogu nie są hojnie sponsorowane przez niemiecką organizację turystyczną.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Coradia Lint 41

Deutsche Bahn VT 648, czyli Coradia Lint 41. Bardzo popularny pociąg w Niemczech – kursuje w pociągach wielu przewoźników regionalnych

%d bloggers like this: