Kolej na Podróż

Ciekawostki o Estonii – 23 ciekawostki, które warto znać

Estonia to jeden z krajów bałtycki. Dawna republika radziecka, pojawiająca się coraz częściej w mediach z okazji wprowadzania dla swoich obywateli różnych ułatwień. Kraj z pięknymi miastami – Tallinem, Tartu, a także piękną przyrodą. Poniżej ciekawostki o Estonii.

Estonia - artykuły na blogu i portalu
Kolej w Estonii | Największe atrakcje Estonii | Ciekawostki o Estonii

1. Wyspy i wysepki

Estonia posiada co najmniej 1500 wysp i wysepek. Niektóre strony podają, że do tego kraju należą 2222 wyspy i wysepki.

2. Najwyższy szczyt

Najwyższy szczyt Estonii to wzniesienie Suur Munamägi o wysokości 318 m n.p.m.. Na szczycie wzniesienia znajduje się wieża widokowa o wysokości 25,7 m. zbudowana w 1939 roku.

3. Najdłuższa rzeka

Najdłuższa rzeka to Võhandu o długości 162 kilometrów.

4. Największe jezioro

Największe estońskie jezioro to jezioro Peipus o powierzchni 3550 kilometrów kwadratowych. Przez jezioro przebiega granica z Rosją.

5. Przyroda

Około 50% powierzchni Estonii stanowią lasy. 10% powierzchni kraju ma status rezerwatu przyrody. Żyje tu ponad 60 gatunków ssaków i ponad 300 gatunków ptaków, z czego większość to ptaki wędrowne.

6. Język estoński

Językiem urzędowym Estonii jest język estoński. To język ugrofiński. Język estoński jest językiem aglutynacyjnym, podobnie jak węgierski i fiński. Język estoński ma 14 przypadków.

7. Religia

Estonia to kraj świecki; nie ma ustalonej oficjalnej religii państwowej. Na terenie kraju znajdziemy jednak bardzo ładne zabytkowe kościoły. Wśród osób wierzących dominują protestanci.

8. Tallin

Pierwsza wzmianka o Tallinie pojawia się w księgach arabskiego geografa Al-Idrisiego w 1154 roku. Miasto nosiło wtedy nazwę Koluvan.

9. Liczba ludności

W Estonii żyje około 1,3 miliona mieszkańców. To mniej niż w Warszawie. Jedna trzecia mieszkańców Estonii mieszka w Tallinie.

10. Głosowanie przez internet

Estonia była pierwszym krajem, który wprowadził głosowanie przez internet w wyborach parlamentarnych. Kraj jest jednym z najbardziej zinformatyzowanych państw świata – podpis internetowy, deklaracje podatkowe i rejestrowanie firm online znane są tu już od 2005 roku.

11. Duńskie miasto

Nazwa Tallin w języku fińskim i estońskim tłumaczona jest jako „duńskie miasto”.

12. Inne „stolice” Estonii

Tallinn jest stolicą Estonii, natomiast Parnawa to „letnia stolica Estonii”, a Tartu „kulturalna stolica Estonii”.

13. Podzielone miasta

W Estonii znajdziemy dwa podzielone miasta. Miasto Walk podzielone jest pomiędzy Łotwę (łotewska część to Valka) a Estonię (Valga). Z kolei Narwa podzielona jest pomiędzy Estonię (Narwa) i Rosję (Ivangorod).

14. Skype

W Estonii powstał komunikator internetowy Skype

15. Kiiking

Kiiking to sport wymyślony w 1993 roku w Estonii przez Ado Koska. Polega na przymocowaniu się do huśtaki i wykonaniu pełnego obrotu – wynalazca sportu podczas naprawy szkolnych huśtawek zauważył, że im dłuższe ramiona huśtawki, tym trudniej wykonać obrót.

16. Darmowy transport publiczny

Tallinn był pierwszą europejską stolicą, która wprowadziła darmowy transport publiczny dla mieszkańców.

17. Niebieskie oczy

Według informacji pojawiających się na różnych stronach internetowych 99% etnicznych Estończyków ma niebieskie oczy.

18. Podwójne obywatelstwo

Estonia nie uznaje podwójnego obywatelstwa.

19. Więcej kobiet niż mężczyzn

Na 100 kobiet w Estonii przypada 84 mężczyzn. Wynika to z faktu, że w Estonii kobiety średnio żyją o 10 lat dłużej niż mężczyźni.

20. Noszenie żon

Estończycy są potęgą w wymyślonym w Finlandii sporcie pod nazwą „noszenie żon”, który staje się coraz popularniejszy na świecie. Na 11 kolejnych „mistrzostwach świata w noszeniu żon” zdobywali pierwsze miejsce (lata 1998-2008); opracowali nawet specjalną technikę „noszenia żon”.

21. Śpiewająca rewolucja

Demonstracje z lat 1988-1991 nazywane są „Śpiewającą rewolucją”. Estończycy na wielotysięcznych zgromadzeniach śpiewali surowo zabronione pieśni patriotyczne.

22. Najwyższy budynek świata

W latach 1549-1625 kościół pw. św. Olafa w Tallinie był podobno najwyższym budynkiem świata. Wymieniony w kronikach już w 1267 roku był przebudowany od XIV wieku. Po zakończeniu przebudowy w 1549 roku mierzył 159 metrów wysokości.

23. Kompromitacja Wisły Kraków

W 2009 roku, w 3 rundzie eliminacji Ligi Mistrzów w piłki nożnej, mistrz Estonii Levadia Tallin wyeliminował Wisłę Kraków (1:1 i 1:0). Była to jedna z największych kompromitacji polskich zespołów w pucharach europejskich.

Od autora: Ciekawostki o Estonii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko traktować z przymrużeniem oka. 


%d bloggers like this: