Kolej na Podróż

Linia kolejowa Bydgoszcz – Tczew – co zobaczyć (pociąg + rower)

Główna linia kolejowa, po której kursują pociągi osobowe Bydgoszcz – Gdynia oraz pociągi pospieszne z różnych stron kraju do Gdyni, ewentualnie w wakacje na Hel. Odległość między Bydgoszczą a Tczewem według wyszukiwarki PKP wynosi 128 kilometrów; pociągi pospieszne pokonują tę trasę w ciągu około 75-80 minut.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie kujawsko-pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Bydgoszcz – Tczew – wybrane stacje

Bydgoszcz Główna – ważny węzeł kolejowy i jedna z największych polskich stacji kolejowych. Dworzec kolejowy położony 10-15 minut piechotą od najważniejszych atrakcji Bydgoszczy, ale trzeba przejść przez nieciekawą i niebezpieczną (po zmroku dzielnicę). W centrum Bydgoszczy należy zobaczyć Wyspę Młyńską, tzw. Bydgoską Wenecję – kamienice położone nad Młynówką, Operę, bulwary nad Brdą oraz położony nad tą rzeką budynek Poczty Polskiej, kilka kościołów, ewentualnie Muzeum Historii Brudu i Mydła. Tzw. Exploseum – szeroko reklamowana nowa atrakcja turystyczna leży około 7 kilometrów od centrum miasta. Osobiście podobało mi się centrum, architektura, ale poza centrum nie czułem się bezpiecznie.

Inne atrakcje:

  • Myślęcinek – park kultury i wypoczynku na przedmieściach Bydgoszczy z niewielkim ogrodem zoologicznym, ogrodem botanicznym, polem golfowym, a nawet stokiem narciarskim. Dawniej kursowała tu także kolej parkowa. (6 km od dworca Bydgoszcz Główna)
  • Exploseum – muzeum II wojny światowej utworzone w budynkach niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. Zwiedzającym udostępniono także tunele. Jedna z najnowszych atrakcji turystycznych, szeroko promowana we wpisach sponsorowanych na blogach komercyjnych (8 km)

Rynkowo Wiadukt – przystanek kolejowy w dzielnicy przemysłowej. W pobliżu tablica w miejscu, gdzie przebiega linia 18 południka.

Maksymilianowo – stacja kolejowa we wsi o tej samej naziwe. Brak godnych uwagi atrakcji turystycznych w pobliżu. Dawniej obsługiwała również sieć Bydgoskich Kolei Wąskotorowych. Za stacją następuje rozgałęzienie linii w kierunku Gdyni i Chojnic.

Kotomierz – 3 kilometry od stacji, w miejscowości Dobrcz, ceglany kościół pw. św. Wawrzyńca.

Pruszcz Pomorski – w Wałdowie (3 km od stacji) popadający w ruinę zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża i Św. Andrzeja Boboli. W miejscowości Topolno (9 km) miejsce pielgrzymek – źródło św. Rocha, kościół Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, droga krzyżowa oraz grodzisko.

Parlin – 10 kilometrów od stacji zabytkowa chata mennonicka w Chrystkowie, Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisły i rezerwat przyrody Ostnicowe parowy Gruczna. Po drodze mijamy wieś Gruczno ze Starym Młynem oraz kościołem pw. św. Jana Chrzciciela. Na zachód od stacji kościół pw. św. Bartłomieja we wsi Polskie Łąki (6 km).

Terespol Pomorski – zabytkowy budynek dworca oszpecony przez dobudówkę; dawniej węzeł kolejowy (linia kolejowa Świecie – Złotów – obecnie tylko bocznica do zakładów przemysłowych w Świeciu). Z Terespola Pomorskiego busem w 15 minut dojedziemy do centrum Świecia znanego z zamku krzyżackiego. Ze Świecia można się wybrać busem do urokliwego Chełmna, natomiast w trakcie opracowywania artykułu nie jeździły busy Terespol Pomorski – Chełmno.

Laskowice Pomorskie – stacja we wsi Laskowice, węzeł kolejowy. 3 kilometry od stacji plaża nad jeziorem Stelchno. W pobliskim Jeżewie (5 km) kościół św. Trójcy oraz plaża nad jeziorem Jeżewo.

Warlubie – blisko stacji kościół Niepokalanego Serca Maryi w Warlubiu; 3,5 km na wschód od stacji kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Wielkim Komorsku. 3,5 km na zachód od stacji dwór i kościół św. Wawrzyńca w Płochocinie.

Twarda Góra – 5 kilometrów od stacji miasteczko Nowe – warto zobaczyć rynek, kościół św. Mateusza, kościół św. Maksymiliana Kolbego, dawny zamek zaadaptowany na centrum kultury oraz fragmenty murów obronnych. Przez Nowe prowadzi aż 5 szlaków pieszo-rowerowych. 3,5 kilometra na północny-zachód od stacji zabytkowy kościół pw. św. Barbary i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy we wsi Lalkowy.

Dawniej ze stacji prowadziła linia kolejowa do wspomnianej miejscowości Nowe.

Smętowo – dawniej węzeł kolejowy, obecnie mała stacja. We wsi zabytkowy kościół z 1904 roku. 7,5 km na zachód od stacji kościół pw. św. Trójcy w Kościelnej Janie. 7,5 km pałac w Leśnej Janie; własność prywatna.

Ze Smętowa biegła linia kolejowa do Kwidzyna przez Wisłę. W Opaleniu można zobaczyć pozostałości po dawnym moście kolejowym; po drugiej stronie rzeki zachował się budynek stacji kolejowej w Grabówku.

Majewo – we wsi Królów Las kościół pw. św. Mikołaja (2 km od stacji). Na zachód od stacji, w Barłoźnie, kościół św. Marcina (6 km).

Morzeszczyn – 2,5 kilometra od stacji zabytkowy kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Dzierżążnie. 10 kilometrów od stacji położone jest miasteczko Gniew, uważane za jedno z najładniejszych polskich miasteczek – oprócz zamku krzyżackiego można zwiedzić ratusz i kościół pw. św. Mikołaja. Dla miłośników kolei dawny dworzec kolejowy Gniew. Na zachód od stacji zabytkowy kościół w Grabowie (3,5 km).

Na stacji rozpoczynała się linia kolejowa Morzeszczyn – Gniew; do dziś zachowały się niektóre stacje kolejowe po drodze.

Pelplin – miasto kojarzone z katedrą, która wraz z kilkoma pobliskimi zabytkami sakralnymi (Pałac Biskupi, Wyższe Seminarium Duchowne i kościół pw. Bożego Ciała) to jedyne powody, aby tu przyjechać.

Subkowy Centrum – zabytkowy kościół blisko stacji.

Tczew – ważny węzeł kolejowy. Stare Miasto oddalone o 2 kilometry od dworca kolejowego. Warto zobaczyć rynek, Muzeum Wisły, zabytkowy most kolejowy, bulwary nad Wisłą, budynek Poczty Polskiej oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tczew – spacer po mieście

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: