Kolej na Podróż

Linia kolejowa Czeremcha – Hajnówka – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Czeremcha – Hajnówka to niezelektryfikowana linia kolejowa, po której kursują pociągi REGIO obsługiwane przez Polregio. W Hajnówce krzyżują się linie kolejowe Lewki – Białowieża oraz Siedlce – Siemianówka której to fragment opisany jest w tym artykule. Na linii Lewki – Hajnówka wznowiono po remoncie ruch towarowy, linia do Białowieży wymaga remontu, natomiast w 2019 roku kursowały weekendowe pociągi Siedlce – Siemianówka oraz Hajnówka – Siemianówka. Nie wiadomo, jak będzie w przyszłości. Odległość pomiędzy stacjami Czeremcha a Hajnówka to 30 kilometrów. W Hajnówce ponadto w sezonie kursuje kolej wąskotorowa Hajnówka – Topiło.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie podlaskim – przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych województwa podlaskiego.

Linia kolejowa Czeremcha – Hajnówka – stacje kolejowe

Czeremcha – wieś; węzeł kolejowy, niedawno oddano do użytku dworzec systemowy. Cerkiew i kościół współczesne, przy dworcu parowóz-pomnik.

Dobrowoda – W pobliżu stacji kaplica nad źródełkiem, z którego woda ma podobno uzdrawiającą moc. 4 kilometry od stacji miasteczko kleszczele położone przy linii kolejowej Białystok – Czeremcha. Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, kościół pw. św. Zygmunta Burgundzkiego oraz popadający w ruinę zabytkowy dworzec kolejowy. 5 kilometrów na wschód od stacji Cerkiew NMP z cmentarzem (poświęcona w 1966 roku) we wsi Opaka Duża, tuż przy granicy z Białorusią.

Policzna – 6,5 kilometra na południe od stacji, we wsi Jodłówka, dwór drewniany z 1901 roku – własność prywatna

Witowo – w pobliżu stacji rezerwat przyrody Czechy Orleańskie; we wsi Dubicze Cerkiewne (4 km na północ od stacji) cerkiew Opieki Matki Bożej i zabytkowy cmentarz prawosławny. Dwa kilometry dalej w Koryciskach, nieczynna kuźnia z 1930 roku oraz wiatrak holenderski z 1948 roku na prywatnej posesji. 4,5 km od stacji we wsi Witowo cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego z 1768 roku – obok zabytkowa studnia z wodą według niektórych mającą lecznicze właściwości. W tej samej wsi zabytkowy cmentarz.

Orzeszkowo – tuż obok przystanku cerkiew pw.Wniebowstąpienia Pańskiego z 1955 roku. We wsi Sosnówka (2,5 km od stacji) atrakcja dla dzieci w postaci Chaty Baby Jagi. 7 kilometrów na północny zachód od stacji Stary Kornin – dwie położone obok siebie piękne cerkwie (cerkiew św. Anny z 1773 roku i cerkiew św. Michała z około 1893 roju), w tej samej wsi kaplica nad źródełkiem z „cudowną wodą”.

Hajnówka – miasto liczące ok. 20 tysięcy mieszkańców. Zachowała się zabytkowa drewniana zabudowa w niektórych miejscach, okazały współczesny Sobór Świętej Trójcy, cmentarz wojenny, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej, Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, ścieżka edukacyjna nad bagnami; w sezonie kolej wąskotorowa Hajnówka – Topiło. Doskonała baza wypadowa do wycieczek pieszych i rowerowych po okolicy. Na wschód od Hajnówki rozpościera się Puszcza Białowieska.

Atrakcje w okolicy:

4 kilometry na północ od Hajnówki cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Dubinach.
6 kilometrów na zachód od Hajnówki, we wsi Nowoberezowo, cerkiew pw. św. Jana Teologa z 1771-1772, po sąsiedzku cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1876 roku. We wsi również kaplica z drugiej połowy XIX wieku z cudownym źródełkiem.
20 kilometrów na wschód od stacji Białowieża – nieczynna stacja kolejowa z małym muzeum; skansen, pokazowa zagroda żubrów, Dworek Gubernatora Grodzieńskiego, wieża widokowa, cerkiew św. Mikołaja oraz cerkiew cmentarna pw. Cyryla i Metodego. Liczne gospodarstwa agroturystyczne.
18 kilometrów na północny wschód od Hajnówki wieś Narewka – cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z połowy XIX wieku, wypożyczalnia kajaków, niedaleko wsi ruiny cmentarza żydowskiego.
28 kilometrów na północny wschód od Hajnówki zalew Siemianówka z nasypem kolejowym na grobli pośrodku zbiornika wodnego.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: