Kolej na Podróż

Linia kolejowa Gdynia – Hel – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Gdynia – Hel to jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce, a moim zdaniem jedna z najpiękniejszych w Europie. Za Puckiem z okien pociągu widzimy Zatokę Pucką, a później pociąg jedzie mierzeją wzdłuż morza – czasami tuż nad plażą, a morze widać z obu stron pociągu. Miałem okazję przejechać się tą trasą wagonem piętrowym i było to jedno z najprzyjemniejszych przeżyć w całym moim życiu, ale nie jechałem w tłoku, który często bywa w sezonie na odcinku Władysławowo – Hel. Poza sezonem letnim na trasie kursują tylko spalinowe zespoły trakcyjne, w sezonie letnim także pojedyncze składy wagonowe oraz pociągi pospieszne. Linia kolejowa Gdynia – Hel jest po remoncie, mimo to często wprowadzana jest komunikacja zastępcza na całej lub części trasy pociągu.

Po drodze pociąg zatrzymuje się w wielu miejscowościach wypoczynkowych. Do kilku z nich, do których nie da się dojechać pociągiem, można w ciągu kilkunastu minut dojechać busem lub autobusem z Władysławowa.

Trzy lata temu furorę w internecie zrobił film pokazujący, jak wygląda linia kolejowa Gdynia – Hel z lotu ptaka.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Gdynia – Hel – wybrane stacje

Gdynia Główna – ważny węzeł kolejowy, dworzec podzielony na część dla pociągów regionalnych i dalekobieżnych oraz część dla pociągów podmiejskich. Ta pierwsza część wyremontowana na najwyższym poziomie, w drugiej czuć atmosferę lat osiemdziesiątych. Z dworca na deptak i plażę idzie się około 20 minut. Sama Gdynia nie należy do najpiękniejszych miast; zachowało się niewiele zabytków. Miasto znane jest z muzeów: ORP Błyskawica i Dar Pomorza na statkach, Muzeum Emigracji Polskiej, czy Muzeum Miasta Gdynia.

Gdynia Główna – dworzec kolejowy
Gdynia – krótki wpis z wrażeniami z miasta

Gdynia Chylonia – brak atrakcji turystycznych; w pobliżu las z licznymi ścieżkami spacerowymi.

Rumia – jedyna atrakcja w mieście to wyremontowany dworzec kolejowy. Zaadaptowanie części pomieszczeń na bibliotekę sprawiło, że pojawiał się w mediach jako przykład udanego remontu i jednego z najciekawszych dworców nie tylko w Polsce.

Reda – miasto-sypialnia Trójmiasta, ok. 25 tysięcy mieszkańców. Zabudowa współczesna, jedyny zabytek to kościół pw. Wniebowzięcia NMP.

Reda Rekowo – 7 kilometrów na zachód od stacji osada średniowieczna w Sławutowie. Dwa kilometry wcześniej Park Ewolucji w Sławutówku.

Mrzezino – 3 kilometry na wschód od stacji Rezerwat Przyrody Beka – niedostępny w sezonie średnim i wysokim.

Żelistrzewo – 3 kilometry na wschód od stacji miejscowość wypoczynkowa Osłonino – atrakcje to klif, molo oraz aleja Lipowa z Osłonina do Rzucewa. 4 kilometry na północny wschód od stacji wspomniane Rzucewo – molo, plaża, zamek zaadaptowany na hotel, małe muzeum Osada Łowców Fok, w okolicy Cypel Rzucewski z pięknymi widokami na morze.

Puck – miasto liczące ok. 11 tysięcy mieszkańców; ładny rynek, plaża, molo, port jachtowy, kościół św. Piotra i Pawła Muzeum Ziemi Puckiej. Poza centrum małe Muzeum Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Swarzewo – stacja kolejowa na pograniczu Swarzewa i Gnieżdżewa. W Swarzewie kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1880 roku, zabytkowa kapliczka z uzdrawiającą wodą, Chata Kaszubska, labirynt w polu kukurydzy. 5 kilometrów na zachód od stacji kościół św. Marcina z lat 1928-1932 w Łebczu. 5 kilometrów na zachód od Łebcza pocysterski kościół pw. św. Michała Archanioła w Starzynie.

Władysławowo – chyba najpopularniejsza polska miejscowość wypoczynkowa. Piękne plaże, tłumy, możliwość dojazdu busem lub autobusem do innych popularnych miejscowości (Jastrzębia Góra, Karwia). Z zabytków i atrakcji należy wymienić Hallerówkę – dawny domek generała Hallera, Wieżę Widokową w Domu Rybaka (mieści się w niej Muzeum Motyli), kościół pw. Wniebowzięcia NMP – najstarsza część z lat trzydziestych XX wieku.

Atrakcje w okolicy:

7,5 km na północ od stacji latarnia morska Rozewie i Lisi Jar.

Władysławowo Port – przystanek kolejowy w okolicach stoczni i portu.

Chałupy – długie plaże, możliwość uprawiania sportów wodnych (liczne wypożyczalnie). Dodatkowa atrakcja to ławeczka Zbigniewa Wodeckiego.

Kuźnica – kolejna miejscowość wypoczynkowa. Plaże, ładny kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, zabytkowa kapliczka, pomnik w miejscu przerwania Półwyspu Helskiego we wrześniu 1939 roku.

Jastarnia Wczasy – 2 kilometry od przystanku kolejowego pozostałości po systemie umocnień (schrony)

Jastarnia – popularna miejscowość wypoczynkowa. Kościół rybacki pw. Nawiedzenia NMP z 1931 roku, plaże, molo, w sezonie możliwość rejsu tramwajem wodnym Jastarnia – Hel lub Jastarnia – Gdynia, poza centrum pozostałości po niemieckiej baterii przeciwlotniczej.

Jurata – typowa miejscowość wypoczynkowa; atrakcje to plaże i molo. Pomiędzy Juratą a Helem znajduje się rezydencja Prezydenta RP.

Hel – stacja końcowa położona blisko centrum miejscowości. Tuż przy stacji plaża, park wydmowy i fokarium, warto także zobaczyć latarnię morską, Muzeum Helu i Muzeum Obrony Wybrzeża z kolejką wąskotorową. Zachowało się sporo pozostałości po dawnym systemie umocnień. Możliwość rejsu do Gdyni.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: