Kolej na Podróż

Linia kolejowa Grudziądz – Brodnica – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia z bardzo małym ruchem pasażerskich pociągów. Po linii kursują pociągi osobowe w różnych relacjach, np. Bydgoszcz – Brodnica, Toruń – Brodnica, czy Laskowice – Pomorskie – Brodnica przez Chełmżę i Grudziądz. Połączenia obsługuje Arriva RP. Pociągi kończą bieg w Brodnicy. Od lat mówi się o reaktywacji odcinka Brodnica – Działdowo zamkniętego dla pociągów pasażerskich w 2010 roku, a dla ruchu towarowego w 2013 roku, lecz na razie nic konkretnego z tego nie wynika.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie kujawsko-pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Grudziądz – Brodnica – wybrane stacje:

Grudziądz – warte odwiedzenia zaniedbane miasto. Grudziądz liczy około 100 tysięcy mieszkańców, ale nie dojeżdżają tu pociągi pospieszne. W mieście warto zobaczyć panoramę Spichlerzy nad Wisłą, most drogowo-kolejowy, kościoły w centrum miasta i ruiny zamku krzyżackiego. Węzeł kolejowy.

Nicwałd – wieś licząca ok. 450 mieszkańców. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Mełno – dwa kilometry od stacji popadający w ruinę zespół pałacowy i niewielki cmentarz wojenny. W miejscowości Gruta (3 km od stacji) kościół pw. Wniebowzięcia NMP. We wsi Okonin (4 km od stacji) kościół pw. św. Kosmy i Damiana.

Boguszewo – półtora kilometra od stacji ruiny dworu, 8,5 kilometra od stacji położony jest Radzyń Chełmiński, gdzie znajduje się zamek krzyżacki i kościół pw. św. Anny.

Linowo – na prywatnym terenie zespół pałacowo-parkowy.

Bursztynowo – 4,5 kilometra od stacji, we wsi Rywałd, klasztor zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Jabłonowo Pomorskie – węzeł kolejowy. Dwa kilometry od stacji Pałac Narzymskich i kościół św. Wojciecha. W miejscowości Płowęż (1,6 km) kościół pw. św. Małgorzaty.

Konojady – kościół pw. Dobrego Pasterza oraz położony tuż obok rozpadający się pałac. W sąsiedniej miejscowości Mileszewy niszczejący dwór z XIX wieku (1,5 km od stacji). Dwa i pół kilometra od stacji kościół św. Piotra i Pawła w Lembargu.

Najmowo – mała wieś (ok. 400 mieszkańców); brak atrakcji turystycznych.

Brodnica – miasto liczące niecałe 30 tysięcy mieszkańców, położone nad Drwęcą, znane głównie z wieży krzyżackiej, która jest pozostałością po dawnym zamku. Warto zobaczyć rynek, Bramę Chełmińską, Wieżę Mazurską, kościół pw. św. Katarzyny, różne zabytkowe budynki w centrum miasta. Brodnica położona jest nad jeziorem Niskie Brodno, nad jeziorem utworzono plażę miejską, w sezonie czynna jest także wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Dawniej Brodnica była węzłem kolejowym – oprócz linii do Jabłonowa Pomorskiego i dalej do Grudziądza pociągi kursowały do wspomnianego na początku Działdowa i Sierpca. Pociągi do Sierpca zostały zawieszone 3 kwietnia 2000 roku. Raczej nie ma szans na reaktywację. Ponadto funkcjonowała linia kolei wąskotorowej Brodnica – Ostrowite, po której pozostał most nad Drwęcą na peryferiach Brodnicy.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: