Kolej na Podróż

Linia kolejowa Iława – Działdowo – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Iława – Działdowo według wyszukiwarki połączeń PKP liczy 61 kilometrów. Jest to fragment magistrali kolejowej Warszawa – Gdynia. Po linii kursują pociągi wszystkich kategorii, łącznie z pociągami EIP. Pociągów osobowych jest bardzo mało.

Zobacz również:

Pociągiem po Warmii i Mazurach – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego.

Linia kolejowa Iława – Działdowo – wybrane stacje:

Iława Główna – ważny węzeł kolejowy. Bardzo ładny zabytkowy dworzec z przestronną poczekalnią. Przed dworcem parowóz-pomnik. Iława to popularna miejscowość wypoczynkowa z jeziorem Jeziorak. Do centrum Iławy ze stacji idzie się około 1,5 kilometra, nad jezioro 2 kilometry. Miasto znane jest również z zakładu karnego.

Smolniki – 4,5 kilometra na południowy zachód od stacji kościół pw. Najświętszego serca Jezusa w Radomnie.

Rakowice – wyremontowany przystanek kolejowy; brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Zajączkowo Lubawskie – 6 kilometrów na północny wschód od miasta Lubawa (dociera tam inna linia kolejowa, po której nie jeżdżą pociągi pasażerskie) – w miasteczku liczącym 10 tysięcy mieszkańców warto zobaczyć ruiny Zamku Biskupów Chełmińskich, pozostałości po murach obronnych, kościoły – św. Barbary, św. Anny i św. Jana Chrzciciela. 2 kilometry za Lubawą kościół pw. pw. św. Andrzeja Apostoła w Byszwałdzie.

7,5 kilometra na zachód od stacji kościół pw. św. Michała Archanioła w Tylicach, 12 kilometrów na zachód od stacji Nowe Miasto Lubawskie – tu również przebiega linia kolejowa nieczynna dla ruchu pasażerskiego. Zabytki to bazylika św. Tomasza Apostoła, Brama Lubawska i Brama Brodnicka.

Montowo – w pobliskiej wsi Grodziczno kościół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Hartowiec – domy wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne nad jeziorem widocznym z okien pociągu.

Jeglia – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Rybno Pomorskie – we wsi kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz jeziora – nad jednym kąpielisko i gospodarstwa agroturystyczne. 5 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Barbary we wsi Rumian. 5 kilometrów na południe od stacji Jezioro Tarczyńskie oraz torfowiska.

Tuczki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Żabiny – we wsi Koszelewy (2 km na południowy zachód od stacji) kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ruiny pałacu.

Gralewo – 3 kilometry od stacji pałac w Myślętach zaadaptowany na hotel. Dwa kilometry dalej kościół pw. św. Michała Archanioła w Uzdowie.

Turza Wielka – we wsi kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej.

Burkat – w centrum wsi kościół pw. św. Jana Pawła II.

Działdowo – miasto liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców; ważny węzeł kolejowy. W centrum miasta warto zobaczyć rynek, Muzeum Pogranicza, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół św. Wojciecha i pozostałości po zamku. Na przedmieściach tzw. Wieża Bismarcka.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: