Kolej na Podróż

Linia kolejowa Katowice – Gliwice – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Katowice – Gliwice to jeden z najważniejszych odcinków w pasażerskim ruchu kolejowym w województwie śląskim. Na trasie jest niewiele stacji, pociągi osobowe Kolei Śląskich zatrzymują się co 3-4 minuty, na stacjach i przystankach kolejowych następuje duża wymiana pasażerów. Pociągi pospieszne PKP Intercity, poza Katowicami i Gliwicami, zatrzymują się zwykle na stacji Zabrze, niektóre także na stacji Chorzów Batory Trasa wyremontowana, pociągi jadą szybko.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie śląskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa śląskiego, położonych wzdłuż linii kolejowych.

Linia kolejowa Katowice – Gliwice – stacje:

Katowice – stacja węzłowa z wyremontowanym dworcem kolejowym przylegającym do Galerii Katowickiej. Stacja położona w centrum miasta, do Rynku idzie się niecałe 5 minut, do Spodka 10-15 minut, tyle samo do Galerii Silesia. Katowice to przemysłowe miasto raczej wątpliwej urody, lecz w centrum można znaleźć sporo ciekawych zabytków, do których dojdziecie piechotą z dworca kolejowego. Szczegóły w moim przewodniku (odnośnik niżej)

Katowice – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta
Katowice – dworzec kolejowy – informator

Katowice Załęże – dawniej dzielnica ciesząca się bardzo złą sławą. W pobliżu przystanku kolejowego duża galeria handlowa oraz osiedla familoków. Ze stacji idzie się ok. 1,3 km do Parku Śląskiego w Chorzowie, a także kościoła św. Jana i Pawła Męczenników przy kompleksie nowoczesnych budynków Silesia Center Park. Po drodze, w jednym z budynków dawnej Huty Baildon, odbywają się BioBazary, na których można zakupić produkty ekologiczne. Do Parku Śląskiego i wspomnianego kościoła można dojść z dworca głównego – czas dojścia to 15-20 minut.

Chorzów Batory – stacja kolejowa w Chorzowie, daleko od centrum, natomiast blisko stadionu Ruchu Chorzów. Nieprzyjemne miejsce – poza kasą Kolei Śląskich nie ma tu nic. Z zewnątrz wygląda ładnie, w środku wymaga remontu. Przy dworcu tradycyjna śląska zabudowa, węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej. W pobliżu dawny ratusz – obecnie niszczejący budynek również wymagający remontu. Okolica nieciekawa.

Chorzów – zwykłe miasto z niezwykłym parkiem
Chorzów Batory – dworzec kolejowy

Za dworcem Chorzów Batory biegnie linia kolejowa do Lublińca.

Świętochłowice – stacja kolejowa bez budynku, kas i toalety, blisko tego interesującego, choć niebezpiecznego miasta. W centrum ładny deptak, familoki, sporo zakątków o specyficznej atmosferze i Muzeum Powstań Śląskich. Z okien pociągu widać okazały gmach dawnej Dyrekcji Kopalń i Hut Księcia von Donnersmarck i kościół ewangelicko-augsburski. Dalej dzielnice uważane za jedne z najniebezpieczniejszych w województwie śląskim, które chętnie opisałbym. Najnowsza atrakcja to wieża dawnej kopalni KWK Polska udostępniona jako wieża widokowa.

Świętochłowice – stacja kolejowa
Świętochłowice – wrażenia z miasta

Ruda Chebzie – zabytkowy dworzec w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Chebzie. Tuż po remoncie, w środku mieści się biblioteka; uważany za jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. W pobliżu dworca osiedle familoków i pętla tramwajowa. Kilometr od dworca zabytkowy dom towarowy Kaufhaus, dwa i pół kilometra od dworca centrum Rudy Śląskiej.

Ruda Śląska – wyremontowany dworzec kolejowy. Poza biletomatem nie ma tu nic – nie zamontowano wind dla matek z wózkami oraz osób na wózkach inwalidzkich. W pobliżu kilka atrakcji turystycznych dla co bardziej ambitnych turystów – ruiny zamku rudzkiego, zabytkowy budynek Poczty Polskiej, kaplica z 1893 roku i kolonia robotnicza.

W Rudzie Śląskiej jest jeszcze stacja kolejowa Ruda Śląska Kochłowice, jednak od dawna nie kursują tamtędy pociągi pasażerskie, a w budynku stacji działa pub.

Zabrze – dworzec w centrum miasta, blisko zabytkowy budynek poczty, cmentarz żydowski i Stalowy Dom. Sztolnia Luizy ok. 1,5 km, kopalnia Guido 2 kilometry (łatwo dojechać tramwajem). Najważniejsze zabytki Zabrza są znacznie oddalone od siebie, więc to temat na osobny artykuł.

W spacerowej odległości od dworca także inne atrakcje: Sztolnia Królowa Luiza, położone obok Muzeum Techniki Wojskowej, Miejski Ogród Botaniczny, kościół pw. św. Józefa, kościół pw. św. Anny; grupy zorganizowane mogą zwiedzić również stadion Górnika Zabrze.

Tramwajem dojedziemy do dzielnicy Biskupice, gdzie rzuca się w oczy charakterystyczna zabudowa oraz dwa kościoły: pw. Wniebowzięcia NMP i pw. św. Jana Chrzciciela.

Zabrze – spacer po mieście (krótki artykuł wymagający uzupełnienia)
Zabrze – dworzec kolejowy

Gliwice – stacja końcowa. Wyremontowany dworzec kolejowy, ładne centrum miasta (5-10 minut piechotą od dworca), w pobliżu dworca zaniedbany cmentarz żydowski. Warto zobaczyć między innymi Palmiarnię. Same Gliwice kryją wiele mało znanych zabytków w różnych częściach miasta, między innymi niszczejącą stację kolei wąskotorowej w dzielnicy Trynek.

Poza centrum miasta warto zobaczyć między innymi słynną radiostację, cmentarz hutniczy, Muzeum Odlewnictwa, drewniany kościół Wniebowzięcia NMP, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Gliwice – 12 miejsc i atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć

Atrakcje w okolicy:

  • pałac w Przyszowicach (9 km)
  • 12 kilometrów od Gliwic można zwiedzić wieżę zamku w Chudowie.
  • drewniane kościoły w dzielnicy Ostropa (6 kilometrów od centrum Gliwic), w miejscowości Szałsza (6 kilometrów od dworca) oraz w centrum Gliwic (kościół Wniebowzięcia NMP)
  • zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach (20 km)
%d bloggers like this: