Kolej na Podróż

Linia kolejowa Katowice – Oświęcim – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Katowice – Oświęcim to linia o długości 33 kilometrów. Linia jest dwutorowa i zelektryfikowana. Ze względu na szkody górnicze i tzw. „plażę”, czyli odcinek nad stawami, pociągi w wielu miejscach jeżdżą bardzo powoli, chociaż dużą część linii wyremontowano. Linia kolejowa Katowice – Oświęcim przebiega przez dwa województwa – trzydzieści kilometrów na terytorium województwa śląskiego, trzy kilometry znajdują się na obszarze województwa małopolskiego. W trakcie opracowywania artykułu pociągi Katowice – Oświęcim były uruchamiane przez Koleje Śląskie. Od czasu przejęcia obsługi linii przez Koleje Śląskie znacznie zwiększyła się liczba pociągów, dzięki stosunkowo niskim cenom biletów przybyło też pasażerów. W najgorszym okresie dla linii (ok. 2010 roku) pomiędzy Oświęcimiem a Katowicami kursowały zaledwie trzy pary pociągów dziennie.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie śląskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa śląskiego, położonych wzdłuż linii kolejowych.

Najważniejsze stacje na linii Katowice – Oświęcim

Katowice – stacja węzłowa z wyremontowanym dworcem kolejowym przylegającym do Galerii Katowickiej. Stacja położona w centrum miasta, do Rynku idzie się niecałe 5 minut, do Spodka 10-15 minut, tyle samo do Galerii Silesia. Katowice to przemysłowe miasto raczej wątpliwej urody, lecz w centrum można znaleźć sporo ciekawych zabytków, do których dojdziecie piechotą z dworca kolejowego. Szczegóły w moim przewodniku (odnośnik niżej)

Katowice – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta
Katowice – dworzec kolejowy – informator

Katowice Zawodzie – przystanek kolejowy w dzielnicy Zawodzie. W pobliżu brak atrakcji turystycznych.

Katowice Szopienice Południowe – stacja kolejowa w dzielnicy familoków. Brak kasy, toalet, nieciekawa okolica. Z okien pociągu doskonale widać kolonię robotniczą Helgoland. Zabudowa dzielnicy jest atrakcją samą w sobie, jednak nie radziłbym spacerów z aparatem na wierzchu; szczególnie wieczorem.

Atrakcje w okolicy:

– zabytkowy kościół św. Jadwigi (500 m)
– Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku (1,5 km)
– zabytkowe osiedle Nikiszowiec (2,5 km)

Mysłowice – miasto liczące niecałe 75 tysięcy mieszkańców. Nieczynny zabytkowy dworzec kolejowy położony jest w centrum miasta. Z zabytków i atrakcji położonych w pobliżu dworca należy wymienić zabytkowy budynek Poczty Polskiej, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Piotra i Pawła, budynek Urzędu Miasta, kapliczkę św. Jana Chrzciciela, rynek oraz doskonale widoczny z okien pociągu kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas mojej wizyty w Mysłowicach w 2015 roku byłem przerażony tym miastem i szybko wróciłem na stację.

Mysłowice – przerażające miasto

Atrakcje w okolicy:

– Centralne Muzeum Pożarnictwa (1,5 km)
– Muzeum Miasta Mysłowice (1,5 km)
– Park Słupna z placem zabaw, zaniedbanym kąpieliskiem i plażą (1,5 km)

Centralne Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Miasta Mysłowice i Park Słupna położone są tuż obok siebie. Dojście ulicą Oświęcimską, czyli wychodzimy z dworca po stronie, po której widać blokowiska.

– Trójkąt Trzech Cesarzy (3 km) – miejsce, gdzie zbiegały się granice Prus, Austrii i Rosji (w granicach Sosnowca).

Mysłowice Brzęczkowice – przystanek kolejowy w dzielnicy Brzęczkowice. Około 2 kilometry od stacji zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej.

Mysłowice Brzezinka – przystanek kolejowy; 1,5 km od stacji kościół pw. Nawiedzenia NMP

Mysłowice Kosztowy – przystanek kolejowy; brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji. Do stacji prowadzi również linia kolejowa Tychy – Mysłowice Kosztowy przez Lędziny, która obecnie nie jest używana do przewozów pasażerskich.

Imielin – miasteczko liczące ok. 8,9 tys. mieszkańców. Na tle zabudowy wyróżnia się majestatyczny kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej wybudowany w latach 1909–1912. Wieżę dobudowano w 1957 roku. Jedyny godny uwagi zabytek poza kościołem to stojąca po sąsiedzku kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z 1706 roku. W latach 2018-2019 na miejscu starego, nieczynnego dworca kolejowego wybudowano centrum przesiadkowe Kolei Śląskich i KZK GOP. Niecałe 4 kilometry od stacji znajduje się zbiornik wodny „Dziećkowice”, popularne miejsce wypoczynku wśród mieszkańców pobliskich miejscowości.

Atrakcje w okolicy:

– wzgórze Klimont z zabytkowym kościołem św. Klemensa w Lędzinach (6,5 km)

Chełm Śląski – sześciotysięczna wieś. We wsi i okolicy kapliczki, jedyny zabytek to kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Stacja zrujnowana.

Przed stacją Nowy Bieruń widać linię kolejową do Tychów, po której w nieokreślonej przyszłości mają jeździć pociągi Oświęcim – Tychy i dalej na Orzesze.

Nowy Bieruń – stacja kolejowa położona w Bieruniu, ale aż 7 kilometrów od centrum miasta. W pobliżu stacji kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W centrum Bierunia najciekawszy zabytek to drewniany kościół o nazwie „Sanktuarium św. Walentego”, zwany też „Walencikiem”. Miejsce o bogatej historii. W pobliżu kapliczki oraz bieruński rynek.

Pomiędzy Nowym Bieruniem a Oświęcimiem przejeżdżamy przez most nad Wisłą, tuż przy wjeździe do Oświęcimia widać łącznicę pozwalającą dojechać do Krakowa przez Spytkowice i Skawinę z pominięciem Oświęcimia, gdzie konieczna jest zmiana czoła pociągu.

Oświęcim (woj. małopolskie) – miasto kojarzone z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, które ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Nowy dworzec kolejowy oddany do użytku w czerwcu 2020 roku położony jest 1,5 km od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i 2,5 kilometra od centrum miasta. W centrum Oświęcimia warto zobaczyć Zamek Książąt Piastowskich, synagogę i rynek. Szczegóły w moim obszernym przewodniku.

Oświęcim dla ambitnych – 18 najciekawszych miejsc i atrakcji

Atrakcje w okolicy:

– ruiny pałacu i kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Bobrku (6 km)
– drewniany kościół pw. św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej (8 km)
– drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Polance Wielkiej (11 km)
– drewniany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Osieku (11 km)
– popularny kompleks wypoczynkowy Molo Resort w Osieku z basenem otwartym, łowiskiem i ścieżką pieszo-rowerową (11 km)
– drewniany kościół pw. św. Marcina w Jawiszowicach (12 km)
– drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca w Grojscu (8 km)
– Dolina Karpia, park rozrywki Energylandia, dawny zamek w Zatorze (20 km)

Oświęcim to węzeł kolejowy. W mieście krzyżują się linie Katowice – Oświęcim, Kraków – Oświęcim przez Trzebinię, Kraków – Oświęcim przez Skawinę i Spytkowice oraz Oświęcim – Czechowice-Dziedzice.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: