Kolej na Podróż

Linia kolejowa Kłodzko – Kudowa-Zdrój – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Kłodzko – Kudowa-Zdrój to linia licząca około 40 kilometrów (39,97 km), w spisie linii kolejowych widnieje pod numerem 39. Linia atrakcyjna dla turystów – sporo zabytków i atrakcji w okolicach stacji pośrednich; w tym ładne miasteczko Duszniki-Zdrój. Miejscami ładne krajobrazy; najciekawszy jest przejazd przez wiadukt w Lewinie Kłodzkim. Linia remontowana od lat – często zamiast pociągów kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Po linii kursują pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich, nieregularnie, w zależności od rozkładu jazdy, pojawiają się pociągi pospieszne PKP Intercity.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Kłodzko – Kudowa-Zdrój stacje:

Kłodzko Główne – stacja końcowa. Dworzec kolejowy położony około 2 kilometry od centrum miasta. Można się przesiąść na pociągi Kolei Dolnośląskich dojeżdżających do stacji Kłodzko Miasto.

Najważniejsze zabytki i atrakcje Kłodzka:

– Twierdza Kłodzko z udostępnionymi do zwiedzania podziemnymi tunelami
– zabytkowe centrum z bardzo ładnym ratuszem
– most św. Jana
– klasztor Franciszkanów
– kościół pw. Wniebowzięcia NMP
– Muzeum Ziemi Kłodzkiej
– Fort Owcza Góra

Kłodzko Miasto – przystanek kolejowy położony w centrum Kłodzka; blisko do zabytków i atrakcji.

Kłodzko Zagórze – 3 kilometry na północ od stacji pałac w Szalejowie Dolnym, w tej samej wsi kościółek św. Anny z kaplicą oraz zabudowania dawnego folwarku jezuitów, kościół pw. śś. Szymona i Tadeusza, z 1489-1491. 6 kilometrów na północny zachód od stacji kościół pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym.

Polanica-Zdrój – popularne uzdrowisko. Dworzec kolejowy murowany z 1890 roku położony 1,5 km od Parku Zdrojowego. Blisko dworca kaplica pw. św. Antoniego; w centrum warto zobaczyć kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP, tuż obok dawny dwór jezuicki. Zabytkami są także niektóre budynki sanatoriów, Dom Zdrojowy, Teatr Zdrojowy i pojedyncze wille.

Atrakcje w okolicy:

4 kilometry na wschód od stacji odnowiony kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Starym Wielisławiu.
10 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Małgorzaty w Starej Łomnicy.
4 kilometry na południowy zachód od stacji pozostałości po forcie ukryte w lesie.
5 kilometrów na północny wschód od stacji wspomniany już kościół pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym.
7 kilometrów na północ od stacji kościół pw. św. Wita we wsi Niwa.

Szczytna – 2 kilometry od stacji zamek Leśna Skała z XIX wieku na wzgórzu. Przy zamku kaplica oraz kalwaria. Oprócz zamku warto też zobaczyć kościół pw. św. Jana Chrzciciela, dawny dwór oraz popularną ławeczkę Zagłoby i Szwejka.

Duszniki-Zdrój – uzdrowisko. Centrum położone dwa kilometry od dworca kolejowego. Znacznie bliżej dworca Muzeum Papiernictwa. Zabytkowe budynki w okolicach Parku Zdrojowego; najważniejszy zabytek to kościół pw. śś. Piotra i Pawła, z XVII wieku. W okolicy liczne szlaki turystyczne. 3 kilometry na północ od stacji kościół pw. św. Marii Magdaleny z 1694 roku w Łężycach. 3 kilometry na północny wschód od stacji brama skalna w Złotnie.

Lewin Kłodzki – wieś znana z zabytkowego wiaduktu kolejowego o długości 102 metry i wysokości 27 metrów. Można również zobaczyć kościół pw. św. Michała Archanioła z 1576 roku, później przebudowany. W Jarkowie (1,5 km od stacji) prywatny ogród japoński. 2,5 km na północ od stacji niszczejący pałacyk w Jeleniowie. W tej samej wsi kościół pw. św. Trójcy.

Kudowa-Zdrój – popularne uzdrowisko przy granicy z Czechami. Dworzec kolejowy oddalony o 2 kilometry od Parku Zdrojowego. Po drodze można zobaczyć kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Najpopularniejsza obecnie atrakcja Kudowy-Zdroju to kaplica czaszek, położona już za Parkiem Zdrojowym. Tuż obok działa Skansen Ginących Zawodów, a jako atrakcja turystyczna wymieniany jest staw w kształcie serca. Zabytki i atrakcje w centrum uzdrowiska to Pijalnia Wód Leczniczych, Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych, Muzeum Zabawek; różne rzeźby, ławeczki i pomniki.

Z Kudowy-Zdroju można wybrać się na wycieczkę do oddalonego o 6 kilometrów czeskiego miasta Náchod (pieszo lub autobusem). W miasteczku należy zobaczyć zamek na wzgórzu doskonale widoczny z rynku, ogrody przy zamku, ratusz, kościół pw. św. Jana Chrziciela, ewentualnie prywatne Muzeum Wózków – kolekcja wózków dziecięcych i lalek.

Ze wszystkich stacji po drodze łatwo można dostać się na szlaki turystyczne Parku Narodowego Gór Stołowych.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: