Kolej na Podróż

Linia kolejowa Kłodzko – Międzylesie – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Kłodzko – Międzylesie opisana w artykule to odcinek linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Odległość pomiędzy stacją początkową a końcową to 36 kilometrów. Linia atrakcyjna z punktu widzenia ambitnego turysty. Na trasie kursują pociągi Polregio i Kolei Dolnośląskich. W 2020 roku kursował również pociąg Leo Express relacji Wrocław – Praga. Niektóre pociągi Kolei Dolnośląskich kursują aż do Lichkova – pierwszej stacji po czeskiej stronie granicy, skąd można kontynuować podróż w głąb Republicki Czeskiej.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Kłodzko – Międzylesie – stacje

Kłodzko Główne – stacja końcowa. Dworzec kolejowy położony około 2 kilometry od centrum miasta. Do centrum można dojść pieszo lub kontynuować podróż pociągiem do stacji Kłodzko Miasto.

Najważniejsze zabytki i atrakcje Kłodzka:

– Twierdza Kłodzko z udostępnionymi do zwiedzania podziemnymi tunelami
– zabytkowe centrum z bardzo ładnym ratuszem
– most św. Jana
– klasztor Franciszkanów
– kościół pw. Wniebowzięcia NMP
– Muzeum Ziemi Kłodzkiej
– Fort Owcza Góra

Kłodzko Miasto – przystanek kolejowy położony w centrum Kłodzka; blisko do zabytków i atrakcji.

Krosnowice Kłodzkie – przystanek kolejowy we wsi Krosnowice, na skraju wsi niszczejący pałacyk/dwór. Można zobaczyć kościół pw. św. Jakuba Apostoła po raz pierwszy wzmiankowany w 1326 roku, później wielokrotnie przebudowywany. 2 kilometry na wschód od stacji pałac w Żelaźnie – w rękach prywatnych, wyremontowany, zaadaptowany na dom weselny.

Gorzanów – we wsi warto zobaczyć kościół pw. św. Marii Magdaleny z murami obronnymi oraz zaniedbany pałac z parkiem. 3 kilometry na wschód od stacji opuszczony kamieniołom i wieża widokowa.

Bystrzyca Kłodzka – ładne, nieduże miasteczko (ok. 10 tysięcy mieszkańców). Urokliwe centrum położone blisko stacji kolejowej. Zabytki i atrakcje to kościół kościół pw. św. Michała Archanioła, fragmenty murów obronnych, Brama Wodna, kościół pw. św. Jana Nepomucena, kaplicę św. Floriana i Muzeum Filumenistyczne.

Atrakcje w okolicy:

7 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Marii Magdaleny w Wojtowicach.
Kilometr przed Wojtowicami na rozdrożu warto skręcić w stronę Nowej Bystrzycy, gdzie znajduje się drewniano-murowany odrestaurowany kościół pw. Wniebowzięcia NMP.
6 kilometrów na północny zachód od stacji drewniany kościół z 1718 roku z cmntarzykiem we wsi Zalesie.
6 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Marianówce.

Bystrzyca Kłodzka Przedmieście – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Długopole-Zdrój – nieduże uzdrowisko. Centrum położone ponad kilometr od dworca kolejowego. Przed stacją tunel kolejowy. Można zobaczyć Park Zdrojowy i sanatoria, Dom Zdrojowy oraz kościół przerobiony na pensjonat i kawiarnię. W sąsiedniej wsi Długopole Dolne (2 km od centrum uzdrowiska) kościół pw. św. Jerzego wzniesiony pod koniec XVIII wieku. 3 kilometry na północny zachód od stacji kościół pw. św. Józefa Robotnika we wsi Ponikwa. 4,5 kilometra na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Sebastiana, z pierwszej połowy XVIII wieku w Porębie.

Domaszków – centrum wsi położone 2 kilometry od stacji. Zabytki to kościół pw. św. Mikołaja, z 1563 roku oraz plebania. 8 kilometrów na wschód od stacji zapora, wodospad i kościół św. Krzyża w Międzygórzu – wokół wsi rozciąga się Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Bliżej, bo niecałe 2 kilometry od stacji, można zobaczyć kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Długopolu Górnym. Niecałe 4 kilometry na południe od stacji kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Różance. 4 kilometry na południowy zachód od stacji ruiny zamku Szczerba. Kilometr dalej jaskinia Solna Jama.

Roztoki Bystrzyckie – blisko stacji dawny dwór oraz wyremontowany kościół pw. św. Marcina. W Nowej Wsi (7 km na wschód od stacji) kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz ruiny dworku.

Międzylesie – centrum położone kilometr od stacji kolejowej. Zamek/Pałac zaadaptowany na hotel, obok zamku kościółek pw. Bożego Ciała, na niedalekim cmentarzu kościół pw. św. Barbary.

Atrakcje w okolicy:

6 kilometrów na zachód od stacji zabytkowy kościół pw. św. Marcina położony na wzgórzu w Lesicy.
7 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Kamieńczyku. Po drodze, gdzieś w lasach w okolicy Czerwonego Strumienia, ukryte są ruiny dawnej kaplicy.
5 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Floriana z początku XIX wieku w Szklarni.
6 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Anny w Boboszowie
7 kilometrów na północ od stacji wspomniany już kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Różance.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: