Kolej na Podróż

Linia kolejowa Kraków – Katowice – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Kraków – Katowice łączy województwa małopolskie i śląskie. Jest to jedna z głównych linii kolejowych w Polsce. Przez ponad 10 lat była remontowana – wymieniono tory, na części trasy wybudowano drugi tor, przebudowano stacje i obiekty inżynieryjne. Na trasie kursują pociągi osobowe i pospieszne; na odcinku Kraków – Trzebinia również pociągi Kraków – Oświęcim. W aglomeracji krakowskiej sporo stacji, budowane są też nowe – pociągi osobowe nawet nie będą miały się tam jak rozpędzić. Na odcinku Kraków – Krzeszowice w pociągach osobowych zwykle panuje tłok.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Małopolsce – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż czynnych linii kolejowych w województwie małopolskim.

Linia kolejowa Kraków – Katowice – stacje:

Kraków Główny – stacja początkowa. Dworzec kolejowy podziemny położony w centrum miasta, połączony z Galerią Krakowską i Małopolskim Dworcem Autobusowym. Do ulicy Floriańskiej idzie się około 10 minut, do Rynku kolejnych 5. Spacer na Wawel zajmie 25 minut, podobnie jak na Kazimierz. Na dworcu jest wszystko, co potrzeba – przechowalnia bagażu, skrzynki bagażowe, toalety, prysznic, liczne lokale gastronomiczne, sklep „Biedronka”. Dworzec czynny przez cała dobę, można przenocować.

Kraków – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć
Kraków w jeden dzień
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kraków Łobzów – przystanek kolejowy. Częściowo wyremontowany – możliwość przesiadki na autobus lub wypożyczenia roweru miejskiego. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Kraków Bronowice – nowy przystanek kolejowy. Węzęł przesiadkowy. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Kraków Mydlniki – niecały kilometr od stacji Fort „Mydlniki”. Popularny wśród miłośników Urbexu, jak również wśród dresiarzy i bezdomnych. Dwa i pół kilometra od stacji Oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa w zabytkowym dworku wybudowanym w 1894 roku przez WłodzimierzaTetmajera. W 1900 roku w dworku odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego do napisania „Wesela”. Dworek nazywany jest „Rydlówką”. Możliwość przejścia szlaku turystyczno-kulturowego Bronowice Małe – Mydlniki.

Kraków Mydlniki Wapiennik – w pobliżu stacji nieczynny kamieniołom.

Kraków Business Park – biurowce na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Zabierzowie, gdzie swoją siedzibę ma kilka korporacji. Dużo osób dojeżdżających do pracy i wracających z niej w godzinach szczytu. Pociągiem z dworca głównego jedzie się znacznie szybciej niż autobusem.

Zabierzów – duża wieś (myślałem, że to miasto); atrakcja to zalew „Kamieniołom”, około kilometra od stacji kolejowej. Niecałe 4 kilometry od stacji, w miejscowości Bolechowice, kościół pw. św. Piotra i Pawła i rezerwat przyrody „Wąwóz Bolechowicki” – popularne miejsce spacerów i wspinaczki po skałach. 12 kilometrów na północ od stacji rozciąga się Ojcowski Park Narodowy.

Rudawa – wieś o charakterze miejskim; zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych. 9 kilometrów na północ od stacji formacje skalne w  okolicach wsi Będkowice – można też dojechać z Zabierzowa.

Krzeszowice – nieduże miasteczko; dawniej znane uzdrowisko. Obecnie po uzdrowisku pozostał Park Zdrojowy ze stosownymi oznaczeniami i pozostałością po dawnym źródełku. Zza ogrodzenia można zobaczyć niszczejący zespół parkowo-pałacowy Potockich (własność prywatna). Ładny dworzec kolejowy i kościół pw. św. Marcina z Tours.

Atrakcje w okolicy:

2 kilometry na południowy wschód od stacji wapiennik.
4 kilometry na południe od stacji kościół pw. św. Katarzyny w Tenczynku.
8 kilometrów na południe od stacji zamek Tenczyn w Rudnie.
5 kilometrów na północ od stacji rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki, m.in. źródełka.
6 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół Nawiedzenia NMP oraz klub golfowy w Paczółtowicach
8 kilometrów na północ od stacji Jaskinia Racławicka w Racławicach. W tej samej wsi inne formacje skalne i drewniany kościół pw. Narodzenia NMP.

Wola Filipowska – 4,5 kilometra od stacji zamek w Rudnie i Tenczyński Park Krajobrazowy.

Dulowa – ładna stacja. 2 kilometry od stacji zaniedbany kurhan w Karniowicach. Na południe od stacji Puszcza Dulowska.

Trzebinia – miasto przemysłowe z ogromną rafinerią doskonale widoczną z okien pociągu. Podczas przejazdu przez miasto często czuć charakterystyczny zapach z rafinerii. Na dworcu przyjemna włoska restauracja. Około 2 kilometry od stacji jezioro Balaton – popularne miejsce wypoczynku mieszkańców w lecie. W Trzebini można zobaczyć rynek, dwór Zieleniewskich, ewentualnie cmentarz żydowski i kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa blisko dworca (również widać z okien pociągu). Miasto takie sobie.

Balin – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Za stacją Balin przebiega granica województw małopolskiego i śląskiego.

Jaworzno Ciężkowice – stacja kolejowa położona 5 kilometrów od centrum Jaworzna. W dzielnicy Ciężkowice można zobaczyć kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z lat 1929-1934. 4 kilometry na wschód od stacji rozpościera się rezerwat przyrody Dolina Żabnika.

Jaworzno Szczakowa – ważny węzeł kolejowy (towarowy) i duża stacja kolejowa położona 6 kilometrów od centrum Jaworzna. W pobliżu stacji kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej. 3 kilometry na południowy zachód od stacji popularny Park Gródek.

Miasto Jaworzno rozciąga się na dużej powierzchni. W różnych miejscach znajdziemy pojedyncze zabytki, natomiast zabytki i atrakcje w ścisłym centrum miasta to budynek Muzeum Miasta Jaworzna, budynek Miejskiego Centrum Kultury, budynki Urzędu Miasta oraz firmy Tauron przy ulicy Grunwaldzkiej. Do atrakcji zalicza się także kolegiatę św. Wojciecha
i św. Katarzyny przy Rynku Głównym. Początki świątyni sięgają XVI wieku, jednak współczesny wygląd zawdzięcza wielu przebudowom – ostatnia miała miejsce w latach 90. XX wieku.

Mysłowice – miasto liczące niecałe 75 tysięcy mieszkańców. Nieczynny zabytkowy dworzec kolejowy położony jest w centrum miasta. Z zabytków i atrakcji położonych w pobliżu dworca należy wymienić zabytkowy budynek Poczty Polskiej, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Piotra i Pawła, budynek Urzędu Miasta, kapliczkę św. Jana Chrzciciela, rynek oraz doskonale widoczny z okien pociągu kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas mojej wizyty w Mysłowicach w 2015 roku byłem przerażony tym miastem i szybko wróciłem na stację.

Mysłowice – przerażające miasto

Atrakcje w okolicy:

– Centralne Muzeum Pożarnictwa (1,5 km)
– Muzeum Miasta Mysłowice (1,5 km)
– Park Słupna z placem zabaw, zaniedbanym kąpieliskiem i plażą (1,5 km)

Centralne Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Miasta Mysłowice i Park Słupna położone są tuż obok siebie. Dojście ulicą Oświęcimską, czyli wychodzimy z dworca po stronie, po której widać blokowiska.

– Trójkąt Trzech Cesarzy (3 km) – miejsce, gdzie zbiegały się granice Prus, Austrii i Rosji (w granicach Sosnowca).

Katowice Szopienice Południowe – stacja kolejowa w dzielnicy familoków. Brak kasy, toalet, nieciekawa okolica. Z okien pociągu doskonale widać kolonię robotniczą Helgoland. Zabudowa dzielnicy jest atrakcją samą w sobie, jednak nie radziłbym spacerów z aparatem na wierzchu; szczególnie wieczorem.

Atrakcje w okolicy:

– zabytkowy kościół św. Jadwigi (500 m)
– Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku (1,5 km)
– zabytkowe osiedle Nikiszowiec (2,5 km)

Katowice Zawodzie – przystanek kolejowy w dzielnicy Zawodzie. W pobliżu brak atrakcji turystycznych.

Katowice – stacja węzłowa z wyremontowanym dworcem kolejowym przylegającym do Galerii Katowickiej. Stacja położona w centrum miasta, do Rynku idzie się niecałe 5 minut, do Spodka 10-15 minut, tyle samo do Galerii Silesia. Katowice to przemysłowe miasto raczej wątpliwej urody, lecz w centrum można znaleźć sporo ciekawych zabytków, do których dojdziecie piechotą z dworca kolejowego. Szczegóły w moim przewodniku (odnośnik niżej)

Katowice – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta
Katowice – dworzec kolejowy – informator

%d bloggers like this: