Kolej na Podróż

Linia kolejowa Legionowo – Tłuszcz – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Legionowo – Tłuszcz to linia o długości 37 kilometrów. W trakcie opracowywania artykułu po linii kursowały pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej Warszawa i Kolei Mazowieckich z Warszawy Lotnisko Chopina do Legionowa Przystanku/Wieliszewa, jak również pociąg Raciąż – Tłuszcz, który wprawdzie dojeżdża niemal całą linią do Tłuszcza, ale pomija stację Legionowo, zatrzymując się na przystanku Legionowo Przystanek. Podczas zamknięć kursowały tędy pociągi TLK/IC PKP Intercity.

W przyszłości planowana jest odbudowa trzykilometrowej linii kolejowej z Wieliszewa do Zegrza, z której korzystałyby osoby wybierające się nad Zalew Zegrzyński. Poza wspomnianym zalewem linia mało atrakcyjna z punktu widzenia turystów.

Zobacz również:

Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.

Linia kolejowa Legionowo – Tłuszcz – stacje:

Legionowo – miasto (ponad 50 tysięcy mieszkańców) kojarzone z Centrum Szkolenia Policji. Węzeł kolejowy. Pojedyncze zabytkowe budynki (głównie wille) w różnych częściach miasta. W jednym z takich budynków utworzono Muzeum Historyczne. W Jabłonnie (5 km na zachód od stacji) pałac zaadaptowany na hotel.

Legionowo Piaski – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Michałów-Reginów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Wieliszew – niecały kilometr od stacji pomnik upamiętniający masakrę Polaków dokonaną przez Niemców w Nowopolu w sierpniu 1944 roku. Centrum Wieliszewa oddalone od stacji o około 3,5 km – można zobaczyć kaplicę cmentarną z 1834 roku. Dwa kilometry dalej plaża nad Narwią. 4 kilometry od stacji Zalew Zegrzyński – popularne miejsce wypoczynku nad wodą i sportów wodnych.

Nieporęt – przystanek kolejowy blisko Zalewu Zegrzyńskiego; w pobliżu stacji między innymi marina, szkoła windsurfingu; ponad kilometr do najbliższego kąpieliska.

Za stacją Nieporęt pociąg przejeżdża przez most kolejowy nad Kanałem Żerańskim.

Dąbkowizna – 3 kilometry na północ od stacji Fort Beniaminów.

Radzymin – nieduże miasto (ok. 12 tys. mieszkańców). Najważniejsze zabytki to kolegiata Przemienienia Pańskiego i stary cmentarz; ponadto pojedyncze zabytkowe budynki. Dawniej do Radzymina dojeżdżała Marecka Kolej Dojazdowa Warszawa – Marki – Radzymin. Zachował się budynek dawnej stacji Radzymin Wąskotorowy.

Emilianów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji. Ze stacji biegnie bocznica do bazy paliwowej.

Krusze – 3,5 km na południe, we wsi Klembów, kościół Św. Klemensa Papieża i Męczennika.

Tłuszcz – ważny węzeł kolejowy. Miasteczko (ok. 8 tys. mieszkańców), jeśli ktoś musi czekać na pociąg, można zwiedzić prowadzone przez pasjonatów Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: