Kolej na Podróż

Linia kolejowa Opole – Gliwice – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Opole – Gliwice to wyremontowana linia kolejowa biegnąca przez obszar województw opolskiego i śląskiego. Na trasie kursują pociągi regionalne Polregio i pociągi PKP Intercity. Pomiędzy stacją początkową a końcową kilka interesujących miejsc, przy czym w przypadku kilku z nich wadą jest duża odległość ze stacji kolejowej.

Zobacz również:

Pociągiem po Opolszczyźnie – co zwiedzić i zobaczyć wzdłuż linii kolejowych

Linia kolejowa Opole – Gliwice – stacje:

Opole Główne – zabytkowy dworzec i ważny węzeł kolejowy. Z dworca do rynku idzie się około 10 minut. Na niedużej powierzchni najważniejsze zabytki i atrakcje Opola – wspomniany rynek z ratuszem, Most Groszowy, słynne kamienice nad Młynówką, Wieża Piastowska, kilka kościołów, Muzeum Ziemi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego. Półtora kilometra na południe od stacji ogród zoologiczny; po drodze bulwary nad Odrą.

Opole Groszowice – w pobliżu stacji kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej z lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Tarnów Opolski – kościół pw. św. Marcina z połowy XVII wieku, przebudowany w połowie XIX wieku. W lesie miejsce zwane „Księży Dół”, w którym mieszkańcy ukrywali się przed wojskami szwedzkimi – historię przypominają tablica pamiątkowa na głazie oraz tablice edukacyjna. Na terenie wsi odkrywkowa kopalnia wapnia.

6 kilometrów od stacji kościół pw. Opatrzności Bożej z 1791 roku we wsi Raszowa.

Kamień Śląski – centrum wsi położone 3 kilometry od stacji kolejowej. Warto zobaczyć pałac (sanktuarium św. Jacka), głaz narzutowy, klasztor z 1892 roku. Na terenie wsi znajduje się lądowisko i pole golfowe.

4 kilometry na północ od stacji pałac zaadaptowany na obiekt noclegowo-konferencyjny oraz kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela w Izbicku.

Szymiszów – we wsi otoczony murem barokowy pałac oraz kościół pw. śś. Szymona i Judy z 1607 roku.

4 kilometry na północ od stacji kościół pw. św. Bartłomieja z pierwszej połowy XIX wieku w Suchej. W sąsiedniej wsi Rozmierz (5,5 km od stacji) kościół pw. Michała Archanioła.

4 kilometry na południe od stacji, za wsią Szymiszów, ruiny nieukończonej kaplicy.

Strzelce Opolskie – nieduże miasto (ok. 18 tys. mieszkańców), znane z zakładu karnego. W centrum warto zobaczyć ruiny zamku, ratusz, masztalarnię, park miejski, basztę, drewniany kościół pw. śś. Szymona i Judy i murowany kościół pw. św. Wawrzyńca.

Atrakcje w okolicy:

3 kilometry na zachód od centrum wspomniane już ruiny nieukończonej kaplicy.
4 kilometry na południe od centrum niszczejąca wieża wzorowana na wieży z austriackiego miasta Ischl.
3,5 km na północ od stacji drewniany kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi we wsi Szczepanek.
7 km na północny wschód od stacji, we wsi Jemielnica, kościół pw. Wniebowzięcia NMP i makieta dawnego opactwa.
9 km na południe od stacji Park Miniatur Sakralnych we wsi Olszowa.

Błotnica Strzelecka – we wsi pałacyk z parkiem (w trakcie rewitalizacji). 3,5 km na północ od stacji ładny kościół pw. Najświętszej Panny Maryi w Centawie.

pomiędzy stacjami Błotnica Strzelecka a Kotulin przebiega granica województw opolskiego i śląskiego.

Kotulin – we wsi pałac wyglądający jak zwykły budynek oraz kościół pw. św. Michała Archanioła z interesującym wnętrzem.

Ligota Toszecka – można zobaczyć kościół pw. św. Anny.

Toszek – stacja kolejowa położona dwa kilometry od centrum miasteczka. Największą atrakcją Toszka jest zamek. W pobliżu zamku rynek z charakterystycznym ratuszem oraz kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Paczyna – kościół pw. św. Marcina wybudowany na początku lat trzydziestych XX wieku w miejscu rozebranego drewnianego kościoła. Obok drewniana dzwonnica z 1679 roku. 9 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca z cmentarzykiem przykościelnym we wsi Gogol. 3,5 km na południe od stacji zaniedbany pałac w Bycinie.

Pyskowice – stacja kolejowa położona 2 kilometry od centrum miasta; lepiej dojechać autobusem podmiejskim z Gliwic. Z okien pociągu widać nieczynny skansen kolejowy z niszczejącym taborem. W centrum rynek, interesujące kościoły, cmentarz żydowski oraz budynek dawnego szpitala. 7 kilometrów na południe od stacji jeziora Dzierżno Małe i Dzierżno Duże – popularne łowiska i tereny rekreacyjne.

Gliwice Kuźnica – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji; tereny przemysłowe.

Gliwice Łabędy – stacja kolejowa w nieciekawej dzielnicy; położona blisko Kanału Gliwickiego. W okolicy warto zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Gliwice – warte odwiedzenia miasto z wieloma atrakcjami w centrum i poza nim. Wyremontowany dworzec kolejowy położony 10 minut piechotą od rynku. Tuż koło dworca na co dzień niedostępny cmentarz żydowski. W centrum bardzo ładny rynek z ratuszem, palmiarnia, Willa Caro, niewielki zamek, kościół pw. Wszystkich Świętych z okazałą wieżą udostępnianą w wybranych dniach turystom, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budynek Sądu Rejonowego i katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po drugiej stronie dworca stary kościółek pw. św. Bartłomieja.

Najważniejsze zabytki poza centrum to Radiostacja, cmentarz hutniczy, dawna stacja kolei wąskotorowej Gliwice – Racibórz, czy Muzeum Odlewnictwa.

Gliwice – 12 najważniejszych miejsc i atrakcji

%d bloggers like this: